Општина Охрид се вклучи во акцијата „Недела против гладта“

По повод Денот на гладта, 16 октомври и Неделата на борба против гладта, под мотото „ПОМИСЛЕТЕ И НА НАС” во кампањата што ја спроведе Црвен крст со повеќе активности се вклучи и општина Охрид. Активностите беа насочени кон прибирање на финансиски средства преку продажба на вредносни бонови и прибирање на доброволни прилози наменети за набавка на прехрамбени производи за подготовка на хуманитарни пакети за социјално најзагрозените семејства од Охрид. И оваа година општина Охрид се вклучи во хуманитарната акција на Црвен крст во обезбедувањето на финансиски средства за набавка на…

повеќе...

НВО Коалицијата на Египќаните и Тамаро маркетите со хуманитарна акција за најранливите категории на граѓани

На денот на прославата на Св.Кирил и Методиј – 24ти мај, НВО Коалицијата на Египќаните спроведе хуманитарна акција за најранливите категории на граѓани, кои се фактор на социјален ризик и истите се на маргините на општеството. Оваа хуманитарна акција е реализирана благодарение на донацијата на Тамаро – маркетите, за што се истакнува и голема благодарност. Целта на ова хуманитарна акција, беше да се ублажат проблемите со кои се соочуваат овие грагани, да се слушне нивниот глас како и тоа дека трајното решение се гледа во надлежните институции. „Ние и понатаму…

повеќе...

Хуманитарна собирна акција во Охрид по повод Неделата на солидарност

Во рамките на социјално-хуманитарната дејност, а по повод одбележување на Неделата на солидарност од 17 – 23 април, под мотото „ВАШИОТ ПРИЛОГ – ЗНАЧАЈНА ПОМОШ“, со цел подигање на нивото на свест на населението за потребната помош и поддршка на ранливото население, Црвениот крст организира хуманитарна собирна акција за обезбедување на помош во храна, облека, обувки, средства за хигиена, постелнина, детски играчки и парични средства, која ќе биде наменета за социјално загрозените лица, старите лица и лицата со посебни способности од Охрид и Дебрца. Од Црвениот крст Охрид апелираатт и…

повеќе...

Во Охрид ќе се одржи хуманитарен концерт „Во потрага по изгубените насмевки”

Во понеделник, со почеток во 20:00 часот во Центарот за култуа „Григор Прличев“ Охрид, ќе се одржи хуманитарен концерт „Во потрага по изгубените насмевки” кој е во организација на волонтерите на ЦКА-ПХВ програмата при Црвен крст Охрид. На концертот ќе учествуваат повеќе талентирани млади од Охрид а дополнително за убавата атмосфера ќе се погрижат Студиото за танц “Соната” и стенд-ап комичарот Никола Тодороски. Собраните средства од хуманитарниот концерт (влезница чини 50 денари) ќе бидат наменети за да се помогне на самохрана мајка од Охрид со две малолетни деца. Програмата Црвен…

повеќе...

ОУТУ„Ванчо Питошески” дел од хуманитарната кампања „Едно капаче-една надеж”

ОУТУ„Ванчо Питошески”-Охрид се вклучува во хуманитарно- еколошката акција за собирање пластични капачиња „Едно капаче-една надеж”, започната од Македонската медицинска студентска асоцијација-ММСА. Собраните капачиња се испраќаат во Турција каде се рециклираат и за количина од 250 килограми се добива една инвалидска количка  која ќе се донира на семејство кое има потреба од таква количка, а нема финансиска можност самостојно да ја обезбеди. Целта е учениците да ја покажат својата хуманост и да се вклучат во акцијата.

повеќе...

РК Охрид и РК Лихнид ќе одиграат хуманитарен натпревар за Трајан Тачо Целески

Младинската екипа РК Охрид 2013 и РК Лихнид ќе играат хуманитарен натпревар со екипата на РК Филип Вардар во машка и женска конкуренција. Средствата собрани ќе бидат донирани на сметка на младиот спортист Трајан Тачо Целески. Трајан Целески Тачо боледува од тумор (Астроцитома). Трансакциска сметка: Trajan Celeski 210501663814471 NLB Banka Телефонски број за донации на Оне.ВИП 143-486 Телефонски број за донации на Телеком 070 143-155 Натпреварот кој е во организација на Младинската екипа на РК Охрид 2013 ќе се одигра во недела во СРЦ Билјанини извори, со почеток во 16:00 часот.…

повеќе...

Хуманитарна акција на основците од „Живко Чинго“ – Велгошти

Учениците од ОУ „Живко Чинго“ повторно ја покажаа својата хуманост на дело. Обединети под мотото „Од децата за децата“, несебично се вклучија во одбележување на Неделата за борба против гладта. Сите ученици од ова училиште заедно со наставничката одговорна за секцијата „Подмладок на Црвен Крст“, во текот на изминатите денови собираа разни прехрамбени продукти и денес ги предадоа на преставниците од Општинската организација Црвен Крст Охрид. Сигурни се дека многу сограѓани, посебно деца, ќе се израдуваат на оваа помош. Учениците од ова училиште редовно се вклучуваат во хуманитарни акции, со…

повеќе...

Хуманитарна акција „Од нас за нас“ во ОУ „Христо Узунов“

Во текот на минатата недела во ОУ „Христо Узунов“,  од страна на Советот на родители при училиштето и наставниот кадар при училиштето се реализира голема хуманитарна акција со наслов „Од нас за нас“. „Акцијата се состоеше во прибирање на облека, обувки и училишен прибор. Имаме голема потреба за помош на ученици од социјално ранлива категорија. Овој апел и тоа како добро прозвучи кај родителите на учениците од ОУ „Христо Узунов“, но и од колегите. Собрана е поголема количина на алишта, обувки и училишен прибор кои веќе се делат кај наши…

повеќе...

Хуманитарна акција на ОУТУ „Ванчо Питошески“

Хуманитарна акција на средношколската младинска организација при ОУТУ „Ванчо Питошески“ под мотото „Помислете и на нас“ по повод Неделата на борба против гладта (16-22 октомври). Учениците заедно со професорите донираа парични средства и прехранбени производи за гладните деца, а со тоа покажаа дека нивното срце е отворено и болката околу нив е и нивната болка. Со собраните парични средства учениците купија прехрамбени производи и заедно со останатите собрани продукти ги донираа во Црвен крст – Охрид. Покажувајќи ја својата хуманост на дело учениците сакаат да го направат подобар животот на…

повеќе...

Во Охрид ќе се одржи ревијален ватерполо натпревар со хуманитарен карактер

Клубот за спортови на вода Охридски бранови 2008 Охрид, во соработка со ЈП „Билјанини извори“ и Црвен крст Охрид организираат ревијален ватерполо натпревар со хуманитарен карактер. На истиот ќе учествуваат ватерполисти-ветерани од Пливачките-ватерполо клубови Вардар-Скопје, Струга-Струга и Охридски бранови- Охрид. Овој атрактивен натпревар ќе се одржи во недела, 21ви август, во отворениот базен на СРЦ „Билјанини Извори“ во Охрид, со почеток во 11 часот. „Ги покануваме нашите сограѓани и гости, љубителите на ватерполото, повозрасните да се препуштат и ни дозволат да им ги разбрануваме спомените на времето кога во Охрид се…

повеќе...