Плакета за ОУ „Христо Узунов“ за придонес во аматерскиот документарен филм

На 27-28.10.2017 год. се одржа 25-от Интернационален фестивал на аматерски (непрофесионален) документарен филм – CAMERA 300 во Битола. На истиот, учествуваше и училиштето ОУ „Христо Узунов“ – Охрид, со три филмови: „Билјана платно белеше“ од авторот Ивана Пројческа, „Живот и дело на Христо Узунов“ од авторот Христина Митреска и „Сјајот на Охридското Езеро“ од авторот Евгенија Стојановска, а сите под менторство на наставничката Вера Зороска. Фестивалското жири на целиот тим од училиштето му додели специјална награда Плакета за придонес во аматерскиот документарен филм. Во официјална проекција беше филмот „Билјана платно…

повеќе...

Започна Фестивалот на новиот германски филм во Охрид

Вчеравечер во Центарот за култура „Григор Прличев” со премиерна проекција на филмот „Чик” на познатиот германски режисер Фатих Акин, започна фестивалот на новиот германски филм. Покрај овој филм, љубителите на Европскиот филм, во наредните неколку дена ќе можат да погледнат уште пет наслови од најдобрите германски филмови од минатата и оваа година. Вечерва ќе се прикажува трагикомедијата „Тони Ердман” кој е германски кандидат за Оскар во категоријата “филм од неанглиско говорно подрачје”. Режијата е на Марен Аде, а играат актерите Сандра Хилер, Петер Симонишек, Михаел Витенборн. Почеток 20:00 часот. Покрај…

повеќе...

Заврши Пиволенд – Скопје седум дена уживаше во пиво и добра музика

Синоќа со настапот на Игор Џамбазов заврши десетиот јубилеен Пиволенд 2017. Фестивалот оваа година траеше седум дена, а Скопското Кале беше одлична локација за секојдневно разладување од високите температури. Од понеделник до недела, фестивалот понуди одлична забава за сите генерации, над 120 видови пиво, како и вкусни гурмански деликатеси. Секој ден беше резервиран за различен жанр на музика, а најмногу внимание привлекоа настапите на Ван Гог, Сарс и САФ. Организаторите го најавуваат следниот омилен фестивал меѓу скопјани – Вино Скоп 2017 кој ќе се одржи кон крајот на септември.

повеќе...

Пиволенд продолжува и седма вечер – Фестивалот се затвора вечерва со Игор Џамбазов

Пивскиот фестивал кој требаше да трае шест дена го откри изненадувањето за своите посетители – Пиволенд вечерва чести уште една вечер. На најпознатиот фестивал на пивото кој оваа година го прославува јубилејниот 10-ти роденден, вечерва (недела) ќе настапат Елвис Блуз Трио, Рингтонс и за крај македонскиот шоумен Игор Џамбазов. Деновите кои изминаа поминаа одлично. Скопје докажа дека знае да се забавува и на сред лето, а пивото беше одлично освежување во летните жешки денови. Иако температурите го надминуваа 40-от степен, Скопското Кале се покажа како идеална локација за разладување. Шест…

повеќе...

Преполно Скопско Кале и одлична забава на првиот фестивалски ден од Пиволенд

Пиволенд стартуваше одлично. Преполно Скопско Кале, многу странски гости, но и домашни посетители кои се забавуваа до доцна во ноќта. Фестивалот го отворија „Бенд ОФ“ со рок свирка, а по нив настапија „Чил Плеј“ и диџеј Иноматик. Пејачката Нина Јанева и бендот 2 Егзит беа следни, а за крај со електронска музика посетителите ги разигра Дј Крис. Иако беше понеделник – прв работен ден во неделата, сепак Скопската тврдина беше исполнета до последно место. Вечерва на Пиволенд први ќе настапат „Саут Парк“, а потоа од 20:45 е организирано групно гледање…

повеќе...

Ретроспектива на Пиволенд – Како фестивалот се развиваше во најпрепознатливиот скопски бренд

Фестивалот кој стана препознатлив скопски бренд, својата приказна ја започна во 2008 година. Поминаа точно 10 години од првиот Пиволенд кој се одржа на Скопското Кале, а 60 000 посетители четири дена уживаа во дегустација на пиво и одличниот музички избор. Дел од македонските музички ѕвезди, токму на овој фестивал за првпат имаа можност да настапат пред огромна публика и да ја започнат својата успешна кариера. Во 2009 година, фестивалот доживеа рекордна посетеност од 150 000 љубители на пивото и добрата забава. Беше прогласен за најмасовно посетен фестивал во Македонија,…

повеќе...

Започна 56то издание на Балканскиот фестивал на народни песни и игри

Со сплет на македонски песни и ора, синоќа, на летната сцена „Долни Сарај“, ансамблот „Танец“ го отвори 56. издание на Балканскиот фестивал на народни песни и игри. Балканскиот фестивал е една од најстарите фолклорни манифестации на Балканот и најпрепознатлив настан во културната понуда на Охрид. На присутните добре дојде им посака заменик градоначалникот на Охрид, Ангел Јанев. „Колоритот на носиите, песната, играта и јазикот на многу народи, деновиве ќе не разгалуваат и ќе создаваат амбиент во кој растреперуваат срцата и се будат сите човекови сетила.Таквото суптилно преплетување на културните вредности…

повеќе...

Во недела ќе се одржи 16то издание на фестивалот „Канеофест 2017“

На 02.07.2017 година (недела), со почеток во 21:00 часот ќе се одржи 16то издание на фестивалот „Канеофест 2017“, во организација на Телевизија Морис Охрид. За прв пат оваа година фестивалот добива локација во центарот на градот, односно на градското пристаниште, непосредно во близина на споменикот „Фаќач на крст“,што значи дека фестивалот ќе биде отворен за сите посетители. „Фестивалот е од натпреварувачки карактер. Ќе бидат изведени над 30 новокомпонирани македонски забавни и народни мелодии од кои ќе бидат одбрани најдобрите од страна на стручното жири, ама и присутната публика ќе има можност…

повеќе...

Во Охрид ќе се одржи фестивалот „Словенија во Охрид 2017“

Во Охрид во периодот од 23 – 27 јуни, ќе се одржи фестивалот „Словенија во Охрид 2017“. Свеченото отворање на Фестивалот „Словенија во Охрид 2017 година“ ќе биде на 24.06.2017 година во 20 часот на летната сцена на Долни Сарај – Охрид. На отварањето ќе присуствува и свое обраќање ќе има Амбасадорот на Република Словенија во Република Македонија Милан Јанзбец. Во 22 часот на сцената на Долни Сарај концерт ќе одржат Зоран Предин со најпознатата словенечка група Лачни Франs. Покрај тоа што ќе се изведуваат изведби на летната сцена на Долни…

повеќе...

Од 6ти до 9ти јули во Охрид – Балкански фестивал на народни песни и игри 2017

Балкански фестивал на народни песни и игри во организација на Националната установа Центар за култура „Григор Прличев” – Охрид, од 6 до 9 јули 2017 година ќе го одбележи 56-то годишно реномирано издание како најстара фолклорна манифестација на Балканот на која се афирмираат културните достоинства на народите. Фестивалот е под покровителство на Собранието на Република Македонија. Програмата е на високо ниво и е подржана од Министерството за култура, и пријателите на фестивалот. Програмските придобивки, квалитетот на презентацијата на фолклорниот материјал и можноста тој да биде отворена сцена за кумуникација на…

повеќе...