Убедлив пораз за Вардар на стартот од Лигата Европа

На првиот натпревар од групната фаза во Лигата на Европа, Вардар убедливо беше поразен од Зенит. На Националната Арена „Филип Втори“, рускиот тим беше подобар противник, и заслужено си заминува со трите бода. Зенит ја оправда фаворитската улога и стигна до победа. Тоа е прва екипа која што со бодови си замина од Скопје. Уште во првото полувреме со трите гола во мрежата на Гачевски, Зенит се доближи до триумфот. Во шестата минута Вардар имаше негатива. Изведе корнер Нобоа од десната страна на првата статива каде што Кокорин со глава…

повеќе...

Одржана спортската манифестација „Трчај, играј, активирај се“

Денес се одржа спортската манифестација под мотото ,,ТРЧАЈ, ИГРАЈ, АКТИВИРАЈ СЕ” која е во рамки на одбележување на Денот на независноста ,,8 Септември”. Место на одржување беше на кејот на реката Вардар, каде се собраа голем број млади луѓе кои дојдоа да се дружат, да играат, трчаат и пред се, кои разменија нови идеи и започнаа нови другарства. Во рамки на спортскиот настан се организираа натпреварувања во одбојка на песок, кајак, крос фит, искачување на карпа, скејт активности, а главниот настан беше рекреативната атлетска трка на која учествуваа скоро сите…

повеќе...

„Трчај, играј, активирај се” спортско-рекреативен настан во пресрет на 8-ми септември

„Трчај, играј, активирај се” е мотото под кое на 6-ти септември, на Кејот на реката Вардар, Агенцијата за млади и спорт ќе организира спортско – рекреативен настан во пресрет на 8-ми септември, Денот на независноста на Република Македонија. Агенцијата за млади и спорт ги повикува сите заинтересирани да се пријават и да бидат дел од атлетската трка во пресрет на Денот на независноста, 8-ми септември. Централна активност на настанот ќе биде рекреативна атлетска трка која ќе започне од Каналот на Вардар (општина Карпош, кај карпата за искачување), во 17:00 часот,…

повеќе...

Натпреварот Вардар – Фенербахче ќе биде организиран по примерот на УЕФА Супер-Купот

Натпреварот помеѓу Вардар и Фенербахче кој што ќе се игра утре (четврток) со почеток во 20:00 часот на „Телеком Арената“, во договор со МВР, ќе биде организиран по примерот на европскиот Супер-Куп кој што се одигра минатата недела. ФК Вардар доби казни од страна на УЕФА за минатите два натпревари, за истакнување на неонацистички знамиња, за употреба на пиротехника, за седење на скали и за извикување против УЕФА. При влезот ќе бидат одземени секаков вид на знамиња и пиротехника, а секој оној кој ќе седи на скали ќе биде веднаш…

повеќе...

Заврши Пиволенд – Скопје седум дена уживаше во пиво и добра музика

Синоќа со настапот на Игор Џамбазов заврши десетиот јубилеен Пиволенд 2017. Фестивалот оваа година траеше седум дена, а Скопското Кале беше одлична локација за секојдневно разладување од високите температури. Од понеделник до недела, фестивалот понуди одлична забава за сите генерации, над 120 видови пиво, како и вкусни гурмански деликатеси. Секој ден беше резервиран за различен жанр на музика, а најмногу внимание привлекоа настапите на Ван Гог, Сарс и САФ. Организаторите го најавуваат следниот омилен фестивал меѓу скопјани – Вино Скоп 2017 кој ќе се одржи кон крајот на септември.

повеќе...

Пиволенд продолжува и седма вечер – Фестивалот се затвора вечерва со Игор Џамбазов

Пивскиот фестивал кој требаше да трае шест дена го откри изненадувањето за своите посетители – Пиволенд вечерва чести уште една вечер. На најпознатиот фестивал на пивото кој оваа година го прославува јубилејниот 10-ти роденден, вечерва (недела) ќе настапат Елвис Блуз Трио, Рингтонс и за крај македонскиот шоумен Игор Џамбазов. Деновите кои изминаа поминаа одлично. Скопје докажа дека знае да се забавува и на сред лето, а пивото беше одлично освежување во летните жешки денови. Иако температурите го надминуваа 40-от степен, Скопското Кале се покажа како идеална локација за разладување. Шест…

повеќе...

Преполно Скопско Кале и одлична забава на првиот фестивалски ден од Пиволенд

Пиволенд стартуваше одлично. Преполно Скопско Кале, многу странски гости, но и домашни посетители кои се забавуваа до доцна во ноќта. Фестивалот го отворија „Бенд ОФ“ со рок свирка, а по нив настапија „Чил Плеј“ и диџеј Иноматик. Пејачката Нина Јанева и бендот 2 Егзит беа следни, а за крај со електронска музика посетителите ги разигра Дј Крис. Иако беше понеделник – прв работен ден во неделата, сепак Скопската тврдина беше исполнета до последно место. Вечерва на Пиволенд први ќе настапат „Саут Парк“, а потоа од 20:45 е организирано групно гледање…

повеќе...

Ретроспектива на Пиволенд – Како фестивалот се развиваше во најпрепознатливиот скопски бренд

Фестивалот кој стана препознатлив скопски бренд, својата приказна ја започна во 2008 година. Поминаа точно 10 години од првиот Пиволенд кој се одржа на Скопското Кале, а 60 000 посетители четири дена уживаа во дегустација на пиво и одличниот музички избор. Дел од македонските музички ѕвезди, токму на овој фестивал за првпат имаа можност да настапат пред огромна публика и да ја започнат својата успешна кариера. Во 2009 година, фестивалот доживеа рекордна посетеност од 150 000 љубители на пивото и добрата забава. Беше прогласен за најмасовно посетен фестивал во Македонија,…

повеќе...

Започнува седмото издание на турнирот „Трофеј Македонија“

Натпреварите против Словачка и оној првиот на домашен терен против Бугарија и служеа на сениорската репрезентација за создавање на првична слика за можностите како колектив. Селекторот Јорданчо Давитков ќе има уште еден сериозен тест по кој сликата за составот ќе стане појасна. Станува збор за турнирот „Трофеј Македонија“ кој и оваа година ќе се одигра во Скопје. На ова издание, седмо во историјата на одржување досега, гости на нашата селекција ќе бидат репрезентациите на Босна и Херцеговина, Холандија и на Португалија – три силни селекции кои како и ние ќе…

повеќе...

Започна аплицирањето за билети за УЕФА Супер Куп натпреварот кој ќе се игра во Скопје

Од денес до 4 Јули можете да аплицирате за билети за УЕФА Супер Куп натпреварот помеѓу Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед на 8 Август во Скопје, единствено преку UEFA.com (порталот за билети). Фановите можат да аплицираат за билети за УЕФА Супер Куп натпреварот помеѓу Европскиот шампион Реал Мадрид и УЕФА Европа Лига победникот Манчестер Јунајтед, натпревар кој ќе се одигра на Националната арена Филип Втори на 8 Август во 20:45 часот. УЕФА Супер Куп билетите се достапни единствено преку UEFA.com. Сите заинтересирани можат да поднесат барање за билет пред крајниот…

повеќе...