Запленети цигари, домашна ракија и облека

Во текот на минатата недела се откриени неколку обиди за криумчарење на разна стока, при што привремено се задржани цигари, домашна ракија, кожни јакни, бунди од природно крзно, облека и фалсификати. Задржана е следната стока: Цигари и домшна ракија – 150 штеки цигари без акцизни маркички, откриени од страна на мобилните царински тимови, при контрола на турски автобус што сообраќал на релација Косово – Турција, управуван од турски државјанин, пријавен за влез во државата на граничниот премин Блаце. Цигарите биле пронајдени под душекот на креветот во делот за одмор на…

повеќе...

„Кавалерија рустикана“ за одбележување на 70 години Македонска опера

Утревечер, Македонската опера и балет одбележува 70 годишнината од своето формирање со премиера на „Кавалерија рустикана“ од Пјетро Маскањи, операта која била прва изведена на сцената на тогашниот МНТ, на 9-ти мај 1947 година. Диригент е Џанлука Мартиненги, а режисер е Џандоменико Вакари, гости од Италија. Славеничката вечер, на која се поканети основоположниците на оперската и на балетска уметност во земјава, дипломатскиот кор, владини претставници и љубители на операта, ќе почне со гала – оперски концерт под диригентство на Бисера Чадловска, која е в.д. раководител на Операта. На концертот ќе…

повеќе...

Сумарен извештај за пријавени настани во текот на вчерашното гласање

Во врска со текот на вториот круг од локалните избори во периодот од отворањето на гласачките места во 07,00 часот па се до нивното затворањето вчеравечер (29.10.) во 19,00 часот, Министерството за внатрешни работи евидентираше вкупно 28 настани по кои што се преземени или се уште се превземаат мерки и активности за нивно целосно расчистување. Заедно со деветте настани евидентирани во текот на предизборниот молк до почетокот на гласањето, вкупната бројка на пријавени настани изнесува – 37. Притоа, констатирани се шест прекршоци, а за два случаи кои имаат кривично-правни елементи…

повеќе...

Театар Комедија од Скопје гостува во Охрид

Актерите од Театар Комедија на 4-ти ноември, во 20 часот, пред охридската публика ќе ја играат 101-та изведба на мега популарната претстава „Стујардеси“. Претставата „Стјуардеси“ е работена по делото „Боинг боинг“ на Марк Камолети. Режисер на претставата е Синиша Евтимов, сценографија и костимографијата – Илина Ангеловска, музика – Драган Ѓаконовски Шпато.Играат: Атанас Атанасовски, Валентин Костадиновски – Тино, Марија Кондовска, Жаклина Петровска, Кристина Ласовска и Тања Мицков. Се работи за една класична фарса. „Стјуардеси“ има седум врати и многу необјасниви ситуации. Бернард е успешен архитект, кој има фантастичен стан, домашна помошничка…

повеќе...

МФФ, Проекции на кратки филмови во Кавадарци

На 3ти Ноември во 19 часот , во Домот на Културата на Кавадарци, ќе се одржи МФФ-Младински Филмски Фестивал. МФФ е проект изработен од младите во Кавадарци и подржан од програмата “ImpACT” и УСАИД. Целта на фестивалот е да се покажат и презентираат кратки филмови изработени од млади надежни македонски режисери. Во Македонија годишно се изработуваат многу краткометражни филмови од кои голем број се на студенти, но тие остануваат снеоткриени од пошироката публика во нашата земја. Токму поради тие причини се одржува оваа мала проекција на 8 кратки македонски филмови.…

повеќе...

Голема изложба на детски цртежи на тема штедење и истражување во НЛБ Банка

Во НЛБ Банка на 30-ти октомври свечено се отвори изложбата на детски цртежи на тема штедење и истражување. Изложбата ја отворија Антонио Аргир – Претседател на Управниот одбор на Банката и македонската уметница Анкица Влашиќ-Гроздоска. Како поддржувач на уметноста и науката, НЛБ Банка, по повод НЛБ Месецот на штедење, традиционално, по шести пат, организира изложба на детски цртежи на тема штедење и истражување. Цртежите се собираа преку организирани забавно – едукативни посети на повеќе училишта и градинки во Македонија и во самите експозитури на Банката. Почетокот на активностите за собирање…

повеќе...

Во ОУ „Григор Прличев“ се реализира едукативна кампања за безбедност во сообраќајот „Јас внимавам“

Денес, првачињата од ОУ „Григор Прличев“ имаа одлична можност низ детска претстава да научат како правилно да се однесуваат во сообраќајот. Претставата беше во форма на симулација на сообраќајни ситуации и демонстрација на сообраќајни правила и прописи, со цел децата на интересен и забавен начин да научат како треба правилно да се однесуваат во сообраќајот, за нивна поголема безбедност. Детската претстава која беше изведена во ова училиште е дел од едукативната кампања под наслов „Јас внимавам“ во организација на ОКТА АД – Скопје, а се реализира во соработка со Министерството…

повеќе...

Охриѓанка фалсификувала банкноти од 1000 денари

СВР Охрид поднесе кривична пријава против С.И. (33) од Охрид, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело “фалсикикување на пари“. Пријавената на 01.08. и на 02.08. годинава во Охрид, во пекара, во бутик и во градскиот трговски центар, пуштила во оптек три фалсификувани банкноти од 1000 денари со идентичен сериски број, со што се стекнала со противправна имотна корист од 3.000 денари.

повеќе...

Од утре минусни утрински температури

Од утре во Македонија времето ќе биде претежно сончево и студено со ниски утрински температури, кои на повеќе места ќе се спуштат под нулата, соопшти Управата за Хидрометеоролошки работи. Најстудено ќе биде во среда кога утринската температура ќе се спушти до минус шест степени. Од УХМР за во петок најавуват умерено наоблачување. Утринските температури ќе бидат малку повисоки и ќе се искачат до пет степени. За време на викендот минималната утринска температура ќе изнесува минус три, а максималната дневна температура ќе достигне 20 степени. Извор: НетПрес

повеќе...

Работна посета на Министерот Димитров во Естонија, Латвија и Литванија

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, од 30 октомври до 3 ноември 2017 година, ќе престојува во работна посета на балтичките земји. Регионалната турнеја ќе започне во Република Естонија, актуелниот претседавач со Советот на ЕУ, ќе продолжи во Република Латвија, а ќе заврши со работна посета на Република Литванија. Во рамките на посетата Министерот на своите балтички колеги ќе им ги претстави досега преземените конкретни чекори од страна на Владата на Република Македонија за поттикнување на евроатланските интегративни процеси на земјата, преку Акцискиот план 3-6-9, како и…

повеќе...