19-то Изборно собрание на OO на СБ Охрид и Дебрца

Денес, Општинската организација на СБ од НОАВМ 1941-1945 и граѓаните продолжувачи од општините Охрид и Дебрца го одржа 19-то Изборно собрание. Во работна и свечена атмосфера направен е осврт на успешната работа на Организацијата за изминатиот мандатен период. Во овој период Организацијата ги промовираше суштинските принципи во негувањето на слободарските традиции; во ревитализацијата на СБМ; во изнаоѓање и на други форми на дејствување. Собранието ги избра работните тела на Организацијата – нов Општински одбор, Надзорен одбор и претседателство на Општинскиот одбор. Со едногласна одлука новоизбраниот Општински одбор на својата прва…

повеќе...

Игор Ангеловски официјално именуван за селектор на фудбалската репрезентација

На денешната седница Управниот одбор на ФФМ донесе одлука досегашниот вршител на должност селектор на А репрезентацијата, Игор Ангеловски, да биде именуван за селектор на фудбалската репрезентација на Македонија. Покрај оваа одлука, на седницата на управниот одбор беа донесени и следните одлуки: – Беа усвоени извештаите од органите и телата на Фудбалската Федерација на Македонија од есенскиот дел од натпреварувачката сезона 2015/16; – Се усвои правилникот за лиценцирање на клубови за учество во натпреварувања во организација на УЕФА; – Беа донесени пропозициите за КУП натпреварувањето во мал фудбал; – Се…

повеќе...

Ќе се избира најуспешен спортист во Охрид за 2015 година

ИЗБОР НА НАЈУСПЕШЕН СПОРТИСТ ЗА 2015 ГОДИНА КАТЕГОРИИ: – Најуспешен спортист – поединечно, – Најуспешен млад спортист – подинечно, машки и женски, – Најперспективен млад спортист – поединечно, машки и женски, – Најуспешна спортска екипа, – Најуспешен спортски тренер, – Најуспешен спортски работник, Признанија за животно дело, најмасовен клуб, фер плеј, спортски презентер и сл. СЕ ПОВИКУВААТ: – Сите членови на Сојузот на спортови Охрид, – Сите спортски екипи кои делуваат на територијата на Охрид, – Сите спортски работници и поединци, – Сите спортски новинари, – и други заинтересирани. ДА…

повеќе...

Годишното изборно собрание на Сојузот на спортови Охрид ќе се одржи на 15 декември

Се известуваат сите членки на Сојуз на спортови Охрид дека на 15 декември (вторник) во просториите на Општина Охрид (голема сала) со почеток од 18:00 часот ќе се одржи годишно изборно собрание на Сојуз на спортови Охрид. За таа цел, се информираат сите членки на Сојузот на спортови Охрид да делегираат по двајца делегати во писмена форма заверени со печат од матичните здруженија и клубови. Сите полномошна за делегати на собранието може да се достават во писмена форма во просториите на Сојузот на спортови Охрид во ПРОСТОРИИТЕ НА СТАР ГРАНИТ – Кеј…

повеќе...

Груевски: Заев дојде да не се договори, за да не се соочи со народот на избори

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, истакна дека лидерот на СДСМ, Зоран Заев, пристигнал на вечерашните преговори во Европската комисија во Брисел со цел да не се постигне договор за ставање крај на политичката криза во земјата. Во изјава по 12-часовните преговори со посредство на еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, европратеникот Иво Вајгл, генералниот секретар на ЕЕАС, Ален Ле Роа и амбасадорите на ЕУ и САД во Скпоје, Аиво Орав и Џес Бејли, премиерот Груевски рече дека целта на Заев со минирањето на веерашните преговори, била…

повеќе...