Апсолутна доминација на јуниорките од СК „Охрид“ на Државното првенство

Јуниорката од Стрелачкиот клуб „Охрид“ Мартина Петровска е нов Државен првак на Македонија во гаѓање со воздушна пушка. Таа со резултат од 402,5 круга ја зацврсти својата прва позиција во категорија на јуниорки, како и на Куповите, така и на ова Државно првенство, а со тоа си обезбеди сигурно место во ререзентацијата. Второпласирана во истата категорија со резултат од 397,3 кругови е младата јуниорка Анастасија Мојсовска од СК „Охрид“, која во досегашните Купови се наоѓа на третата позиција, но со овој успех секако се искачи на едно скалило погоре и…

повеќе...

Успех на СК „Охрид“ на Меѓународниот турнир во Сандански, Бугарија

Викендов во Сандански, Р.Бугарија се одржа меѓународен Турнир во гаѓање со воздушно оружје на кој учествуваа повеќе клубови од Р.Бугарија како и стрелци од два клубови од Македонија. Во категорија јуниорки (јуниорки до 20 години) со извонредно висок резултат и свој личен рекорд од 404,7 кругови Јана Маркоска се пласира на првата позиција. Во истата категорија другиот претставник Мартина Петровска се пласира на четвртата позиција со 396,3 кругови. Во категорија на млади јуниорки ( јуниорки до 15 години) нашата јуниорка Анастасија Мојсовска исто така се пласира на првата позиција со…

повеќе...

Државно Првенство во стрелаштво за учениците од основните и средните училишта од земјава

Во организација на Федерацијата на училишни спортови на Македонија, а во соработка со Општинскиот стрелачки сојуз од Охрид и стрелачкиот клуб „Охрид“ вчера на стрелиштето Бејбунар во Охрид се одржа најмасовното Државно Првенство во стрелаштво за учениците од основните и средните училишта од Македонија. Кај девојките од средните училишта, Јана Маркоска од СОУ Св. „Климент Охридски“- Охрид, се пласира на втората позиција со резултат од 163 кругови, само за три помалку од првопласираната. Кај девојките од основните училита, сребрен медал за Јована Калноска од ОУ „Христо Узунов“  со резултат од…

повеќе...

Охридските стрелци освоија 4 медали на Државното првенство во гаѓање со воздушно оружје

На Државното првенство во гаѓање со воздушно оружје, меѓународна програма, кое вчера се одржа во Битола, од вкупно 9 медали за кои претендираа, 4 им припаднаа на охридските стрелци. Во поединечна конкуренција, златниот медал за неприкосновено најдобриот стрелец во Македонија во категорија воздушна пушка мажи му припадна на Михаил Шишкоски со резултат од 595,7 круга. За Шишкоски ова е 6-та победа во низ на Државни Првенства со што покажува дека е недостижен и апсолутно непобедлив во својата категорија. Сребрениот медал во категорија јуниорки и припадна на Мартина Петровска, новата надеж во…

повеќе...

Успешно завршена натпреварувачка сезона на охридските стрелци

Викендов во Скопје, на стрелштето во Гимназијата Раде Јовчески Корчагин, се одржа последниот петти Куп во гаѓање со воздушно оружје- меѓународна програма, на кој учествуваа 11 стрелци од СК „Охрид“, сите во јуниорска категорија. Во категорија на јуниори, Гоџоски Мартин застана на првата позиција со резултат од 371,6 кругови или во севкупен пласман-категорија мажи е третопласиран. Попоски Васко со резултат од 564,6 кругови е третопласиран кај јуниорите, односно петтопласиран во севкупен пласман. Големо изненадување направи Иво Илинчев, кој го постави својот личен рекорд од 558 кругови, а воедно се пласира…

повеќе...

Нови успеси на СК Охрид на Државниот натпревар во стрелаштво

Околу стотина ученици, стрелци од основните и средни училишта од државава викендов го преполнија стрелиштето Бејбунар во Охрид. Ова е воедно и рекорден број на учесници на Државниот натпревар во стрелаштво што Федерацијата за училишни спортови на Македонија го организира секоја година. „За волја на вистината, на натпреварите кои се во организација на македонската спортска стрелачка федерација (на која основна дејност и е стелаштвото) во изминативе неколку години оваа бројка не поминува 70-тина учесници и тоа во сите категории и дисциплини.“- велат од СК Охрид. Стрелачкиот клуб од Охрид на…

повеќе...

Мартина Петровска полека, но сигурно чекори кон врвот

Викендов на стрелиштето во касарната во Битола се одржа четвртиот по ред Куп во гаѓање со воздушно оружје-меѓународна програма на кој учествуваа околу 30-тина стрелци во дисциплините пушка и пиштол. Нашата јуниорка Мартина Петровска со резултат од 380 кругови, се пласира на втората позиција веднаш зад Нина Балабан (386), а пред Ана Иваноска од „РЕК“ Битола, која со еден круг помалку ја зазеде третата позиција. „Радува фактот што само по учество на неколку Купови, Мартина станува сериозна конкуренција на двете олимписки кандидатки. И останатите јуниорки на СК „Охрид“, Ангела Алексовска…

повеќе...

СК „Охрид“ учествуваше на Меѓународниот турнир „Пирин“ 2015 во Благоевград

Во недостиг на првата постава на клубот, стрелците од СК „Охрид“ кои настапија на Меѓународниот Турнир „Пирин“ 2015 кој се одржа викендов во Благоевград, мораа да се задоволат со пласман од 5-тата до 11-тата позиција. Резултатите се следни: Во категорија на јуниорки, младата Мартина Петровска за која воедно ова е прв настап на меѓународен турнир надвор од нашата држава и која за неполна година се искачува во врвот на македонското стрелаштво, со резултат од 393,9 круга, се пласира на шестата позиција, додека пак Јана Маркоска се пласира едно место подолу…

повеќе...

Меѓународен турнир „Илинден 2015“ во гаѓање со воздушно оружје

Викендов на стрелиштето Бејбунар во Охрид, во организација на стрелачкиот клуб „Охрид“ и Општински стрелачки сојуз „Охрид“ се одржа традиционалниот меѓународен Турнир – „Илинден 2015“ во гаѓање со воздушно оружје – меѓународна програма на кој учествуваа клубови од Македонија, Р.Бугарија и Р. Србија. „Доказ дека стрелаштвото во соседството отиде многу далеку е и овај турнир, на кој доминираа стрелците од Врање, Сандански и Благоевград.“– велат од СК „Охрид“. Еве ги резултатите: Нашиот најдобар стрелец, Михаил Шишкоски се пласира на втората позиција со резултат од 392,7 кругови зад првопласираниот Никола Ристиќ…

повеќе...

Охридските стрелци го изгубија приматот и во поединечна и во екипна конкуренција

Со завршувањето на натпреварите во гаѓање со воздушно оружје – национална програма, пионерите и пионерките за првпат после години недостижно лидерство, го изгубија приматот и во поединечна и во екипна конкуренција, информираат од СК „Охрид“. „Непознавањето на судиите на правилата ги чинеше охридските стрелци губење на првата позиција. Имено при ист број на кругови, како во поединечен така и во екипен пласман треба да одлучува последната подобра серија, но судиите одлучија истото да го направат по одредување кој има повеќе 10-ки во последната серија. После прогласувањето на победниците и напишаниот…

повеќе...