Скопје подготвено за првиот 3х3 FIBA ENDORSED турнир во баскет

Претстојниот викенд сето внимание на љубителите на кошарката во Македонија ќе биде вперено кон Градскиот парк во Скопје. За првпат ќе биде одржан турнир „3х3“, поддржан од ФИБА, Македонската кошаркарска федерација и од Агенцијата за млади и спорт. Со одржување на турнирот, македонските ’баскетџии’ и љубителите на уличниот баскет ќе имаат прилика одблизу да се запознаат со правилата на играта, но и да уживаат во одлична игра демонстрирана од екипите кои ќе земат учество. Планиран е формат од 24 екипи, меѓу кои и една од Република Македонија, во зависност од…

повеќе...

Започнува седмото издание на турнирот „Трофеј Македонија“

Натпреварите против Словачка и оној првиот на домашен терен против Бугарија и служеа на сениорската репрезентација за создавање на првична слика за можностите како колектив. Селекторот Јорданчо Давитков ќе има уште еден сериозен тест по кој сликата за составот ќе стане појасна. Станува збор за турнирот „Трофеј Македонија“ кој и оваа година ќе се одигра во Скопје. На ова издание, седмо во историјата на одржување досега, гости на нашата селекција ќе бидат репрезентациите на Босна и Херцеговина, Холандија и на Португалија – три силни селекции кои како и ние ќе…

повеќе...

Одиграно финалето од турнирот во мал фудбал за јуниори во Велгошти

Синоќа во Велгошти се одржа финалето од турнирот во мал фудбал за јуниори, на кој учествуваа 20 екипи од Охрид и Струга. Организатори на турнирот се Климент Калачоски и Димитар Балески со помош на директорот на ОУ „Живко Чинго“ – Ѓоко Чингоски. Синоќа се одиграа финалните натпревари. Во борбата за трето место, екипата на Црногорци забележа победа од 3:2 против тимот од Лескоец. Првото место го освои екипата Beast, која со 5:2 го совлада Boss Burger. На овогодинешниот турнир беа доделени парични награди и пехари. Прво место – пехар, медали…

повеќе...

Успех на СК „Охрид“ на Меѓународниот турнир во Сандански, Бугарија

Викендов во Сандански, Р.Бугарија се одржа меѓународен Турнир во гаѓање со воздушно оружје на кој учествуваа повеќе клубови од Р.Бугарија како и стрелци од два клубови од Македонија. Во категорија јуниорки (јуниорки до 20 години) со извонредно висок резултат и свој личен рекорд од 404,7 кругови Јана Маркоска се пласира на првата позиција. Во истата категорија другиот претставник Мартина Петровска се пласира на четвртата позиција со 396,3 кругови. Во категорија на млади јуниорки ( јуниорки до 15 години) нашата јуниорка Анастасија Мојсовска исто така се пласира на првата позиција со…

повеќе...

Охрид домаќин на ракометниот Фајнл Фор турнир за кадетки

Завршниот ракометен турнир во Кадетска женска конкуренција (генерација 2000 и помали) ќе се одржи во салата „Билјанини Извори“ во Охрид во недела, 2 април 2017 година. Организатор на Фајнл Фор турнирот е екипата на Лихнид 2012. Распоред на натпревари (02.04.2017): (Полуфинале, 11:00) Металург – Лихнид 2012 (Полуфинале, 12:45) Куманово – Вардар СЦЈС (Натпревар за 3 место, 18:00) (Финале, 19:45)

повеќе...

Одржан меѓународниот турнир во таеквондо „Скопје Опен 2017“

Рекордни 400 натпреварувачи од вкупно девет земји од регионот се натпреваруваа на четвртиот по ред традиционален меѓународен турнир во Олимписко Таеквондо „Скопје опен 2017“ во спортската сала на СРЦ Кале во Скопје. Турнирот го прогласи за отворен директорот на Агенцијата за млади и спорт, Марјан Спасески, кој го искажа задоволството што градот Скопје и Република Македонија се наметнуваат на европската спортска мапа како одлични организатори и домаќини на реномирани меѓународни спортски натпреварувања. „Со рекордниот број натпреварувачи кои се пријавија, овој турнир дефинитивно е најголем, а верувам ќе биде и најквалитетен…

повеќе...

44-ти Меѓународен ракометен турнир – Струга 2016

Агенцијата за млади и спорт продолжува со активностите во насока на промоција на македонскиот спорт на меѓународен план. Со одржувањето на 44-от меѓународен турнир во ракомет “Струга 2016”, во периодот од 17 до 20 август оваа година, градот Струга ќе биде повторно во центарот на вниманието на ракометна Европа, а сотоа Република Македонија уште еднаш ќе се најде на светската ракометна карта. По тој повод денес, во просториите на Агенцијата за млади и спорт се одржа прес конференција, на која покрај директорот Марјан Спасески свое обраќање имаа претставници од организациониот…

повеќе...

Викендов во Охрид ќе се одигра завршниот турнир од Детската фудбалска лига – Југозападен регион

Регионалниот завршен турнир од ФФМ Детската фудбалска лига Југозападен регион ќе се одржи викендов (14-15 мај) на теренот со вештачка трева на СРЦ „Билјанини Извори“. Детската фудбалска лига е проект поддржан од Фудбалската федерација на Македонија, а реализиран од фудбалските школи од Охрид, Струга и Дебар во која учествуваат над 500 дечиња. Завршниот турнир од Детската фудбалска лига ќе започне в сабота во 9:00 до 12:00 часот и 15:00 до 19:30 часот со полуфиналните мечеви, додека пак финалните натпревари се закажани за во недела од 10:00 до 14:00 часот. Доделувањето…

повеќе...

Охрид домаќин на квалификациски турнир од Јуниорското првенство во баскет 3х3

Велес, Охрид и Скопје во мај ќе бидат домаќини на најдобрите млади баскетџии од Македонија учесници на квалификациските турнири за пласман на завршницата од Јуниорското првенство (за играчи до 18 години) на Македонија во 3×3. Велес на 8 мај годинава ќе биде домаќин на првиот квалификациски турнир. Најдобрите две екипи од турнирот во Велес обезбедуваат пласман на завршниот турнир на осумте најдобри екипи во јуниорска конкуренција во 3×3. Организатор на вториот квалификациски турнир на 14 мај ќе биде Охрид. И од овој турнир најдобрите две екипи обезбедуваат виза за популарниот…

повеќе...

Фудбалски турнир за ученици од основните училишта во Охрид

Јавното претпријатие „Билјанини Извори“, а под покровителство на Општина Охрид, утре и задутре 31 март и 1-ви април (четврток и петок) на фудбалскиот терен со вештачка трева кој е дел од СРЦ „Билјанини Извори“, организира фудбалски турнир за деца (машки) од основните училишта и тоа 6 и 7 одделение. Турнирот ќе се реализира во соработка со Сојузот на училишен спорт Охрид и Бирото за развој на Образованието. Турнирот е дел од годишната програма за работа на ЈП „Билјанини Извори“ и е почеток на многубројните спортски настани наменети пред се за најмладите…

повеќе...