Вардар поразен со високи 0:6 од Реал Сосиедад

Вардар го претрпе и третиот пораз во групната фаза од Лигата на Европа. Вечерва Реал Сосиедад славеше триумф над „црвено-црните“ со убедливи 0:6. Противникот беше подобар, поискусен од нашиот тим, и сосема заслужено треба да им се честита на овој триумф. Момците на Чедомир Јаневски шансата за првите бодови ќе мора да ја чекаат на некој од следните натпревари во ова натпреварување. Уште по првиот дел Вардар имаше негатива од три гола. Реал Сосиедад успеа да дојде до убедливо водство. Три гола во мрежата на Гачевски, во прв дел со…

повеќе...

УЕФА Лига на нации: Што претставува и кога ќе започне?

УЕФА подготви ново натпреварување во кое фановите ќе уживаат во најсилните спортски натпревари, додека ние подобро го искористуваме времето во постоечкиот календар на меѓународни натпревари. Освен тоа, ќе се задржи рамнотежата помеѓу натпреварите на репрезентациско и клупско ниво. Во исчекување на УЕФА Лигата на нации!

повеќе...

Упис за тренерски курсеви за добивање на УЕФА Б и УЕФА А тренерска диплома

Центарот за Едукација на Фудбалската Федерација на Македонија објавува упис за добивање на тренерски дипломи и лиценци, и тоа за следниве нивоа; УЕФА Б и УЕФА А. Кандидатите кои се заинтересирани за пријавување за еден од горенаведените курсеви во прилог на своето барањето треба да ги достават и следниве документи: За УЕФА Б Курс: – Најмалку 22 години старост, копија од лична карта или пасош – Најмалку 4 години активно играње фудбал во сениорска конкуренција во редовно натпреварување, во било која сениорска лига, потврда од клуб или потврда од ОФС…

повеќе...

Натпреварот Вардар – Фенербахче ќе биде организиран по примерот на УЕФА Супер-Купот

Натпреварот помеѓу Вардар и Фенербахче кој што ќе се игра утре (четврток) со почеток во 20:00 часот на „Телеком Арената“, во договор со МВР, ќе биде организиран по примерот на европскиот Супер-Куп кој што се одигра минатата недела. ФК Вардар доби казни од страна на УЕФА за минатите два натпревари, за истакнување на неонацистички знамиња, за употреба на пиротехника, за седење на скали и за извикување против УЕФА. При влезот ќе бидат одземени секаков вид на знамиња и пиротехника, а секој оној кој ќе седи на скали ќе биде веднаш…

повеќе...

Трофејот за УЕФА Супер купот 2017 пристигна во Скопје

На 8 август 2017 година Скопје ќе биде домаќин на грандиозен фудбалски настан, Супер Куп на УЕФА. Натпревар на кој во нашиот главен град ќе се сретнат двете најдобри екипи во Европа, а ќе ги дочекаме сите во Македонија. „Изложувањето на УЕФА СУПЕР КУП трофејот е уникатна шанса за јавноста во Македонија да застане блиску до трофејот и да се персонализира со големиот СУПЕР КУП трофеј на УЕФА. Ѕвездената моќ на УЕФА СУПЕР КУП трофејот веруваме дека ќе привлече страствени љубители на фудбалот и општата јавност каде и да се…

повеќе...

Упис за тренерски курсеви за добивање на УЕФА Б, УЕФА А и Национална Ц лиценца

Центарот за Едукација на Фудбалската Федерација на Македонија објавува упис за добивање на тренерски дипломи и лиценци, и тоа за следниве нивоа: УЕФА Б, УЕФА А и Национална Ц лиценца. Кандидатите кои се заинтересирани за пријавување за еден од горенаведените курсеви во прилог на своето барањето треба да ги достават и следниве документи: За УЕФА Б Курс: – Најмалку 22 години старост, копија од лична карта или пасош – Најмалку 4 години активно играње фудбал во сениорска конкуренција во редовно натпреварување, во било која сениорска лига, потврда од клуб или…

повеќе...

Интензивни подготовки на ФФМ за УЕФА Супер Купот Скопје 2017

Фудбалската федерација на Македонија интензивно работи на подготовките за УЕФА Супер Куп натпреварот кој го организира на Националната арена во Скопје. Оваа недела во посета на ФФМ и нашиот главен град е бројна работна делегација на УЕФА. Активностите за реконструкција на просториите на северната трибина (Прес центар, простории за медиуми, позиции за ТВ камери, ВИП ресторани, канцеларии, паркинг зони) и доизградба на фасадното обликување веќе се во завршна фаза, а гостите од УЕФА се исклучително задоволни од сработеното во однос на минатата посета. „ФФМ направи големи напори за да можеме…

повеќе...

ФФМ организира „Форум на тренери“ на 20 и 21 февруари

Центарот за едукација на тренери и Тренерската организација при ФФМ го организираат годишниот Форум на тренери со дводневна програма на презентации од интернационални и домашни стручни лица. Форумот ќе се одржи на 20 и 21 февруари 2017 во Хотел „Александар Палас“ – Скопје со почеток во 13:45 часот на 20 февруари. Покрај едукативниот карактер на овој настан, Форумот има и јубилејно значење бидејќи се поклопува со 15-годишнина од организација на првиот семинар за тренери за добивање на УЕФА Диплома во Македонија и го носи насловот: „15 години тренерска едукација во…

повеќе...

Шкендија се пласира во плеј-офот од Лигата Европа

Шкендија претрпе минимален пораз 0:1 на гостувањето против Млада Болеслав. Но, победата на Шкендија во Скопје пред седум дена со 2:0 беше доволна за нашиот претставник да патува во следната рунда од Лигата Европа. Ждрепката за плеј-офот е утре, а термините за одигрување на натпреварите се на 18 и 25 август. Победниците од плеј-офот ќе играат во групната фаза од Лигата Европа. WebOhrid

повеќе...

Шкендија го совлада Нефчи и оди во следната рунда од Лигата Европа

Откако на дуелот пред седум дена одиграа без голови, денес во повратниот дуел Шкендија успеа да го совлада Нефчи и да се пласира во следната рунда од Лигата Европа. На Националната арена „Филип Втори“ во Скопје, Шкендија минимално го совлада Нефчи со 1:0, а голот го постигна Бесарт Ибраими во 31 минута. Работата дополнително ја олесни и Ванче Шиков кој „заработи“ два жолти картони, односно црвен картон во 72 минута со што гостите од Азербејџан до крајот од натпреварот играа со играч помалку. Во третата рунда од квалификациите за Лигата Европа…

повеќе...