Јавна расправа со приватните станоиздавачи

Врз основа на предложеното законско решение со кое се предвидува „сместувачки капацитети од типот на соба или апартман од физичките лица да имаат најмногу 5 (пет) соби во еден објект, а доколку располагаат со повеќе од 5(пет) соби , да мора да се регистрира како правно лице и да се категоризира соодветно“ денес на иницијатива на Секторот за ТЛЕР се одржа јавна расправа на која беа поканети и присуствуваа претставници од Секторот за туризам и ЛЕР, Министерство за економија, ФТУ Охрид, општински инспекторат, претставници на Државен пазарен инспекторат, Советот на…

повеќе...

Министрите Спасов и Мисајловски за само еден ден го надминаа проблемот со социјалните станови

Министрите за труд и социјална политика и транспорт и врски, Диме Спасов и Владо Мисајловски за само еден ден го надминаа проблемот со социјалните станови кои ги засегаше најранливите категории. „На мое задоволство и на сите граѓани кои беа ставени во милост и немилост да ги добијат социјалните станови во Прилеп, Ресен и Демир Хисар, сакам денеска да ги известам сите граѓани и да упатам голема благодарност до министерот Диме Спасов и Министерството за труд и социјална политика, што за еден ден се реши ова прашање, овој горчлив проблем за…

повеќе...

Непознат сторител извршил кражба во стан во Охрид

На 13ти април во периодот од 11.00 до 14.00 часот непознат сторител извршил тешка кражба во станот сопственост на С.Т. (53) од Охрид, а со живеалиште во Ресен на ул. „Корчуланска“. Сторителот насилно влегол внатре, извршил претурање и одзел разновиден златен накит по што го напуштил местото на настанот. Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителот и за целосно расчистување на случајот.

повеќе...

Градоначалникот Бакрачески на средба со охридските станоиздавачи

Градоначалникот на Охрид, Никола Бакрачески денеска оствари работна средба со охридските станоиздавачи, а по повод Измените во законот за угостителска дејност кои се однесуваат на уредување на условите и начините за вршење угостителски услуги за сместување. Измените ги бараа станоиздавачите кои беа поддржани од градоначалникот Никола Бакрачески и стручните служби во локалната самоуправа кои посветено се вложија и заедно со пратениците во Собранието на Р. Македонија од Охрид допринесоа да се изгласаат овие измени. „Ние имавме слух за потребите на граѓаните на Охрид и на станоиздавачите кои што беа силно…

повеќе...

Презентација на „Купи куќа за млади“ во Охрид

Министерството за финансии и општина Охрид на 24-ти февруари (среда) во големата сала при општината со почеток во 17 часот ќе одржат јавна презентација на проектот „Купи куќа за млади“. На средбата ќе се дискутира кои се условите за купување куќа и каде младите може да најдат државни плацеви. На средбата меѓу другото ќе стане збор и за понудата на плацеви за таа намена во Охрид, оние кои во моментот општината ги има предвидено за таа намена или кои ќе ги понуди во блиска иднина. Се покануваат сите заинтересирани граѓани…

повеќе...

Мајка сама пријавила дека ги запалила становите на синот во Охрид и Битола

Вчера во 21.00 часот во СВР Охрид дошла Љ.К. (54) од Битола и пријавила дека лично самата се обидела да ги опожари становите на нејзиниот син З.К. (30) од Битола, лоцирани на ул. „Момчило Јорданоски“ во Охрид и на ул. „Питу Гули“ во Битола. Пожарите биле изгаснати од страна на ТППЕ Битола, односно ТППЕ-Охрид. Увид извршиле екипи од ОКТУПА при СВР-Битола и ОКТУПА-Охрид. Притоа било утврдено дека во станот во Битола целосно се изгорени аголна гарнитура за седење и тепих во дневната соба, тепих во ходник, а оштетена и опожарена е…

повеќе...

Од утре почнува караванот „Купи куќа, купи стан“

Од утре стартува Караванот „Купи куќа, купи стан“ во рамки на кој низ 30 општини низ Македонија ќе се одржат презентации за проектите „Купи куќа за млади“ и „Купи куќа, купи стан“. Презентации утре ќе се одржат во 17 часот во театарот во Гевгелија, Домот на културата во Валандово и во општината во Дојран. Караванот секоја недела ќе посетува по повеќе општини меѓу кои Велес, Свети Николе, Пробиштип, Охрид, Струга, Ресен, Битола, Демир Хисар, Тетово, Гостивар, Кичево, Куманово, Кратово, Крива Паланка, Штип, Кочани, Делчево, Кавадарци, Неготино, Демир Капија, Струмица, Радовиш,…

повеќе...

Презентација на проектот „Купи куќа, купи стан

Oхриѓани, во среда на 9 октомври 2015 година, во големата сала на општина Охрид, со почеток во 17 часот, ќе имаат можност по втор пат да се информираат за субвенцијата за купување на стан или куќа, во рамки на караванот на проектот „Купи куќа, купи стан“ . Караванот „Купи куќа, купи стан” има цел да го приближи проектот до сите заинтересирани граѓани низ Македонија. Екипата составена од претставници од Министерството за финансии, банките и локалните градежни компании, на заинтересираните ќе им ги објаснува сите детали и постапки, како преку овој…

повеќе...

Од септември продолжува караванот „Купи куќа, купи стан“

Од септември повторно почнува караванот „Купи куќа, купи стан“ што го спроведува Министерството за финансии со цел одблизу да ги запознае граѓаните со можностите што ги нуди овој проект. Караванот почнува на 2 септември во Штип, а потоа секоја среда ќе бидат посетени други градови низ државата. „Целта ќе ни биде да одиме во оние места каде претходно не сме поминале, а тоа се пред се Тетово, Струмица, Куманово, Велес и неколку други градови, но ќе ги посетиме по вторпат и Охрид, Прилеп и други места каде постоеше добар интерес…

повеќе...

Познат деликвент фатен по тешка кражба во стан “вредна“ милион денари

ЕОК – Одделение за имотни деликти при Отсекот за тешки кражби до ОЈО – Скопје со кривична пријава го предаде лицето Г.Т. (26) – од Прилеп, поради постоење основано сомневање дека сторил кривично дело “тешка кражба“, предвидено и казниво по член 236 од КЗ, за што од страна на Судија на претходна постапка му е одредена мерка притвор во траење од осум дена. Со намера да се стекне со противправна имотна корист, пријавениот на 11 овој месец, околу 14,30 часот, на ул. „Атинска“, пријавениот заедно со уште едно засега непознато…

повеќе...