Охриѓанец нападнал службеник на СВР Охрид

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „напад врз службено лице при вршење работи од безбедноста”, СВР Охрид поднесе кривична пријава против М.Ј. (35) од Охрид. Пријавениот, казненото дело го сторил на шести минатиот месец, околу 10 часот во кругот на Центарот за возила. Тој, му упатил серија навреди и закани по живот на Ж.Ш. вработен како референтот по возила, по што физички го нападнал, го фатил за вратот и со рака го удрил во пределот на градите. Сега пријавениот, тоа го направил откако референтот по возила, извршувајќи…

повеќе...

СВР Охрид со безбедносни мерки за Водици

Со цел безбедно и непречено одвивање на манифестациите по повод верскиот празник Богојавление-Водици, Секторот за внатрешни работи Охрид ги презема сите неопходни безбедносни мерки на превентивен и оперативен план. Мерките на СВР Охрид ќе бидат насочени за зачувување на стабилната безбедносна состојба на целото подрачје во областа на јавниот ред и мир, за спречување на казнени дела и регулирање на сообраќајот. Денес, полициската станица за безбедност во патниот сообраќај, во Охрид врши известување до сопствениците на патнички и други моторни возила за дислокација на возилата од паркинг местата на улиците…

повеќе...

Културните луѓе не паркираат пред туѓи домови

Немањето соодветен паркинг простор претставува секојдневен проблем за многу наши сограѓани. Соочени со такви проблеми жителите кои живеат на потегот помеѓу улиците „Димитар Влахов“ и „Партизанска“ се одлучија за поставување на рампа со табла на која пишува: „Културните луѓе не паркираат пред туѓи домови.“ WebOhrid

повеќе...

Донација од Чешката Република – 25 „Шкода Јети“ возила за граничната полиција

Граничната Полиција при Министерството за внатрешни работи на Република Македонија денеска ја прими донацијата од Чешката Република која се состои од 25 „Шкода Јети“ возила. Министерот за внатрешни работи м-р Митко Чавков истакна дека и по затварањето на Западно балканската рута, предизвиците со кои се соочува Република Македонија не запреа, односно Македонија и понатаму е изложена на активности поврзани со превенирање и сузбивање на криминални мрежи коишто се актуелни злоупотребувајќи ја неволјата на бегалците. „Имаме набавено 25 возила кои ќе бидат во функција на граничната полиција и тоа ќе биде…

повеќе...

Денес завршува обврската за поседување зимска опрема во возилата

Денес завршува законската обврска за возачите за задолжително поседување зимска опрема во возилата. Обврската за задолжително поседување на зимската опрема во возилата стапи на сила на 15ти ноември.

повеќе...

Од две возила во една вечер однеле “плен“ вреден над 100.000 денари

СВР-Скопје поднесе кривична пријава против Ш.Д.(33) и А.И.(25) двајцата од Скопје, поради основано сомнение дека сториле две кривични дела “тешка кражба“ како и против А.Е.Б.(20) и П.П.(42) исто од Скопје поради основано сомнение дека сториле по две кривични дела “прикривање“. Кривичните дела Ш.Д. и А.И ги извршиле во периодот од крајот на септември до крајот на октомври минатата година, во вечерните часови на подрачјето на Гази Баба. Притоа, на паркинг простор откако се увериле дека нема да бидат забележани од никого со помош на физичка сила и подесен предмет ги…

повеќе...

Забрана за сообраќај на тешки товарни возила на патот Охрид – Ресен

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива по претежно влажни коловози. Поради интензивни врнежи од снег воведена е забрана за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец Охрид – Ресен преку планинскиот премин Буково. Поради врнежи од снег со променлив интензитет на планинскиот премин Ѓавато задолжителна е употреба на зимска опрема за тешки товарни возила. Забраните за движење на тешки товарни возила на патните правци Гостивар – Кичево и крак Маврово – Дебар, кои беа воведени поради интензивни врнежи од снег, се укинати.

повеќе...

Во службата за итна медицинска помош нови 75 вработувања, 12 возила и три пункта

Службата за Итна медицинска помош (ИМП) во Скопје ќе се зајакнува со нови 75 вработувања и тоа на 35 доктори, 20 медицински сестри и 20 возачи, кои ќе се реализираат до крајот на годинава. Ќе бидат набавени и 12 нови возила за ИМП. Со предвидените нови вработувања ќе се формираат дополнителни 35 тимови кои ќе работат во три смени. Значи наместо досегашните 25 тимови на ИМП ќе има 60 тимови, што е во согласност со стандардите, потребите и проценките кои се направија за подобро функционирање на Брзата помош, истакна министерот…

повеќе...

Од 15-ти ноември задолжителна зимска опрема за возилата

Од 15-ти Ноември започнува законската обврска за поседување на зимската опрема во возилата. Оваа обврска трае до 15-ти Март следната година. Според новиот закон за безбедност во сообраќајот на патиштата, зимската опрема е задолжителна „во сообраќај на пат“, што подразбира и во населени места. Што се подразбира под зимска опрема можете да прочитате во Правилникот за задолжителна опрема во возилото.

повеќе...

ЈП „Охридски Комуналец“ доби современи возила за отпад

По долги години ЈП „Охридски Комуналец“ го обнови возниот парк со пет најсовремени специјални возила за подигнување на отпад од јавните површини. Инвестицијата вредна 306.328 евра или 18.839.172 денари е резултат на заложбите на градоначалникот Никола Бакрачески да се подобри квалитетот на јавните комунални услуги во градов. „Со оваа инвестиција, ЈП „Охридски Комуналец“ после подолг период ќе се стекне со можност да го подигне степенот на комунални услуги на повисоко ниво. Со тоа ќе се подигне квалитетот на услуги што претпријатието ги дава на граѓаните на Охрид во смисла на…

повеќе...