„Света Софија“ блесна со убавината на проектот „На светов убавина“ на Горан Трајковски

Затворањето на 56то издание на Охридско лето се случи како алхемиски проект на Горан Трајковски насловен како “ На светов

повеќе...

Концерт на виолинистот Вадим Репин и пијанистот Андреј Коробејников на „Охридско лето“

Спектакуларно затворање на музичката програма на 56-тото издание на фестивалот „Охридско лето“. Вечерва во црквата Света Софија, со почеток во 21

повеќе...

Театарската претстава „Спобудалената локомотива“ вечерва на Охридско лето

Во рамките на драмскиот дел од програмата на Охридско лето вечерва на програмата е „Спобудалената локомотива“од Станислав Игнаси Виткиевич во режија

повеќе...

Концерт на рускиот пијанист Питер Лаул на „Охридско лето“

Во Црквата Св.Софија – Охрид, вечерва во 21 часот концерт ќе одржи рускиот пијанист Питер Лаул, во рамки на програмата на

повеќе...