ММДЧП започна нова кампања „Нашето име е Македонија“

Македонското меѓународно движење за човекови права (ММДЧП) започна нова кампања, „Нашето име е Македонија“, со која бара веднаш да престанат расистичките, антимакедонски преговори за името, со билборди во Скопје, Битола, Тетово, а наскоро и во други градови низ Македонија, заедно со телевизиски и радио реклами, огласи во весници и на интернет, прес-конференции и стотици илјади летоци. ММДЧП ги повикува сите македонци, но и другите кои ги поддржуваат најосновните човекови права, да се придружат на нашиот повик. Бараме македонските организации да се огласат со изјави во поддршка на нашата кампања и…

повеќе...

Играта „Македонија“

Доколку играте некоја игра согласно правилата, а вашиот противник мами, вие сте тие што ќе изгубите. Доколку судијата е наклонет кон вашиот противник, иако тој мами, ќе доживеете пораз. Дали тоа значи дека ве поттикнувам и вие да мамите за да му парирате на противникот? НЕ. Едноставно, откажете се од играта. За жал, „играта“ во овој случај е Македонија, а се работи за нејзино опстојување како независна држава. Па и Западот си ги менува правилата како што минува времето. Клучот сепак е во посед на Македонија и таа може во…

повеќе...

ММДЧП им честита на Македонците за одбраната на Македонија и за неприфаќањето на Тиранската платформа

Македонското меѓународно движење за човекови права им честита на Македонците, од сите политички партии, затоа што заедно застанаа во одбрана на Македонија и ја отфрлија Тиранската платформа – која е во насока на создавање на Голема Албанија, на сметка на територијалниот интегритет на Македонија. Одбивањето на претседателот Иванов да му го додели мандатот на Зоран Заев, и покрај притисокот од западните земји, е сигнал дека македонските политичари конечно застанаа во одбрана на македонските национални интереси, благодарејќи и на Македонците кои што масовно го кренаа својот глас. Уште од осамостојувањето на…

повеќе...

ММДЧП бара македонските спортисти да одбијат да дефилираат на Олимпијадата во Рио зад буквата „Ф“

Македонското меѓународно движење за човекови права (ММДЧП) бара од македонските спортисти да одбијат да дефилираат на Олимпијадата во Рио позади буквата „Ф“. „Меѓународниот Олимписки Комитет ќе ги следи директивите на ОН и САД и ќе продолжат да ги кршат најосновните права на Република Македонија, а тоа е правото да го користиме нашето сопствено име. На свеченото отворање на Олимписките игри во Рио, македонските спортисти повторно ќе бидат принудени да дефилираат позади буквата “F“, што е прва буква од “Former Yugoslav Republic of Macedonia”. Македонија на тој начин ќе потклекне пред американската…

повеќе...

Коѕиас и Нимиц разговараа за спорот за името и за мерките за градење доверба

Шефот на грчката диломатија, Никос Коѕиас, се сретна со посредникот во спорот за името, Метју Нимиц. На вчерашната средба во Луксембург, каде Коѕиас од денеска учествува на Советот за надворешна политика на Европската Унија, тие разговарале за насоката во која се движат преговорите за името. Како што информираа од грчкото министерство за надворешни работи, Коѕиас го информирал Нимиц за ставовите и за размислувањата на грчката влада околу спорот за името. Нимиц слушнал и за напредокот околу спроведувањето на мерките за градење доверба меѓу двете страни за засилување на меѓусебната доверба, тема на која…

повеќе...

Дебата за Македонија во Европарламентот

Известувачот за Република Македонија, Иво Вајгл од Словенија, ја претстави Предлог-резолуцијата за нашата земја пред Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент во Брисел, при што се разви дебата за истата. Мнозинството европратеници ја оценија Предлог-резолуцијата како реална, конструктивна и проевропска, давајќи поддршка да започнат преговорите за членство. Во Предлог-резолуцијата се споменуваат позитивните и негативните случувања во земјата и по деветти пат се препорачува Советот да ги отвори преговорите за членство на Македонија во Европската унија. Се повторува ставот дека прашањето за името не треба да биде препрека за отворање…

повеќе...

Груевски: Се надеваме дека Грција ќе најде сила да се надмине прашањето за името

Има надеж дека Грција во даден момент ќе најде сила да се надмине прашањето за разликите за името, изјави денеска премиерот Никола Груевски. Одговарајќи на новинарско прашање за тоа дали има некакви планови и очекувања за решавање на спорот наметнат од јужниот сосед за следната година, премиерот рече дека не може да наведе дека има конкретни планови и очекувања. „Има надеж дека Грција во даден момент, во некој момент ќе најде сила да се надмине ова прашање. Тоа го посакуваме, работиме на тоа. На сите наши меѓународни средби зборуваме за…

повеќе...

Попоски: Во Атина нема желба да се реши наметнатиот спор за името

Неприфатливо, неразумно и надвор од основниот принцип за почитување на меѓународното право, ја оцени министерот за надворешни работи на Република Македонија неодамнешната изјава на грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос за позицијата на Грција за „ерга омнес“ и по последната рунда разговори за името. „На ваков тип на аргументи и многу одлучувачи-луѓе во земјите членки на НАТО и на ЕУ не можат да останат индиферентни и сметам дека ова нема многу позитивен одек на многу места и надвор од Македонија, каде што едноставно може да го квалификуваме како неприфатливо,…

повеќе...

Попоски: Нема желба и мотивираност кај Атина за придвижување на разговорите за името

Најрелевантен е исказот на самиот посредник амбасадорот Метју Нимиц кој кажа дека нема некакви поместувања или новости. Искажа желба да продолжи да биде ангажиран и да има ненакво поместување, но во овој момент тоа го нема, изјави денеска министерот за надворешни работи Никола Попоски, осврнувајќи се на резултатите од вчерашната средба на медијаторот на ОН во Њујорк со претставниците на Македонија и на Грција околу состојбите со разговорите за разликите околу името на Република Македонија. „Останува проценката што ја имаме веќе во повеќе наврати констатирано и што е оценка која…

повеќе...

Здружение „Христо Узунов“: Ја поздравуваме иницијативата за промена на името на кејот во Охрид

Здружението „Христо Узунов“ ја поздравува иницијативата на локалните власти конечно да се промени името на кејот во Охрид и да се избрише името на диктаторот Јосип Броз Тито од мапата на нашиот Охрид. Конечно дојде денот кога најрепрезентативниот кеј во нашата држава ќе го добие името Македонија кое природно му договара, а името кое Судените за Македонија ги потсетува на Голи оток и темнината на комунизмот ќе замине на ѓубриштето на историјата, онаму каде природно припаѓа. Сите оние кои биле кодошени, угнетени, деградирани, малтретирани и уништувани затоа што се бореле…

повеќе...