Кривична пријава за охриѓанец поради бесправна сеча на огревно дрво

Поради постоење основи на сомнение за сторени казнени дела „пустошење шуми“, „кражба“ и „загрозување на сигурноста“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против М.Ѓ.(36) од Охрид. Пријавениот, во текот на август оваа година, во атарот на охридските села Плаќе и Речица, со моторна пила неовластено извршил бесправна сеча, односно без одобрение за сеча соборил 4 метри просторни буково огревно дрво кое, на повеќе наврати го натоварил во патничко моторно возило „Застава 101-скала 55“ и го пренесол во својот дом на улицата ,,Абас Емин” во Охрид. При транспортот, пријавениот бил забележан од…

повеќе...

Стружанец извршил кражба во куќа откако го пронашол клучот под церга

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „тешка кражба“, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против Д.М.(31) од Струга. Пријавениот, казненото дело го сторил во периодот од осми до четиринаесетти јули оваа година, во куќа сопственост на С.Л. од Струга, при што противправно присвоил: 700 евра во разни апоени, 5500 денари и 22 американски долари. Д.М. во куќата влегол со оригинален клуч што го пронашол под цергата пред влезната врата, потоа извршил пребарување низ собите, ги пронашол парите и на излегување повторно ја заклучил влезната врата од…

повеќе...

Кривична пријава за кичевчанец кој ограбил продавница

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „тешка кражба“, полициската станица од Кичево поднесе кривична пријава против Е.Н. (26) од Кичево. Пријавениот, казненото дело го сторил на ден 26-ти јуни оваа година во продавница за прехрамбени производи лоцирана на улицата „Маршал Тито“ во Кичево. Тој, во периодот од 15 до 16 часот, преку отворен прозор над излогот од продавницата, успеал да влезе во внатрешноста и одзел цигари, други производи и 3.000 денари оставени во касата. Со извршување на казненото дело, пријавениот Е.Н. се стекнал со противправна имотна корист…

повеќе...

Ограбен маркет во Охрид

На 07.07.2017 година околу 04:20 часот во Охрид на ул.„Димитар Влахов“ во маркет „Теди“, непознато маскирано лице со закана со пиштол извршило разбојништво врз вработената, при што одзело сума на пари од околу 60.000 денари од дневниот промет. Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето и целосно расчистување на случајот.

повеќе...

Скопјанец крадел од возила на паркинзите кај Св.Наум и кај Музејот на вода

Поради постоење основи на сомнение за сторени казнени дела „тешка кражба“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Д.Д. (30) од Скопје. Пријавениот, казнените дела го извршил во текот на март и април оваа година, во туристичкиот комплекс „Св.Наум“ и на паркинг простор кај комплексот „Музеј на вода“ во близина на Заливот на коските. Д.Д. користејќи подесен алат, но и физичка сила, ги отворал вратите и прозорците од патничките моторни возила сопственост на македонски и странски државјани. Притоа одземал пари, лап-топ компјутери, харддискови, усб стикови, видео камери, облека, обувки, сувенири, спортска…

повеќе...

Жител од гостиварско Дебреште крадел низ Охрид

Поради постоење основи на сомнение за сторени 12 казнени дела „тешка кражба“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Џ.И. (23) од гостиварското село Дебреште. Пријавениот, казнените дела ги сторил во текот на мај оваа година на подрачјето на Охрид. Користејќи подесен алат и прибор, но и физичка сила, Џ.И. успевал да влезе во менувачници, агенции за недвижности, земјоделски аптеки, во канцелариите на наплатните служби од Јавните претпријатија „Проаква“ и „Нискоградба“, во самопослуги, сувенирници, работилници и фризерски салони. Со извршувањето на казнените дела „тешка кражба“, пријавениот се стекнал со вкупна противправна…

повеќе...

Охриѓанец заработи кривична пријава поради кражби во цркви и џамија

СВР Охрид поднесе кривична пријава против Ш.С.(30) од Охрид, поради постоење на основи на сомневање дека сторил кривични дека “тешка кражба” по чл.236 ст.1, чл.236 в/в чл.19 и чл.236 ст.5 од КЗ на РМ. Во временскиот период од 27.03. до 05.05.2017 година во црквите ,,Св.Тома“ во с.Лескоец (во два наврати), во ,,Св.Цар Костадин и Елена,, во Охрид , Св.Наум,, – атар на с.Лескоец, ,,Св.Спас“во с.Лескоец и во Џамија во Охрид, пријавениот со употреба на физичка сила и погоден алат, извршил тешки кражби и тешка кражба во обид, од каде одзел…

повеќе...

Кражба во куќа во Охрид

Вчера околу 17:00 часот во ПС ОН Охрид, Г.М. (31) од Охрид пријавил дека во периодот од 19:00 часот на 01.05.2017 година до 15:00 часот на 02.05.2017 година непознат сторител извршил тешка кражба во неговиот дом. Сторителот влегол внатре и одзел поголема количина на златен накит и околу 9. 000 евра. Увид на местото на настанот извршила екипа од СВР Охрид. Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителот и за целосно расчистување на случајот.

повеќе...

Кривична пријава за охриѓанец кој украл музички инструменти

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „тешка кражба“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Н.Ј.(33) од Охрид. Пријавениот, казненото дело го сторил на 23 јануари оваа година во вечерните саати од куќа на улицата „Момчило Јорданоски“ во Охрид. Тој, откако констатирал дека во куќата нема никој, со подесен алат и со примена на физичка сила, ја отворил влезната врата, влегол внатре и од дневната соба одзел еден саксофон марка „Селмер-Прелуде“ во црн куфер во кој имало и усник за „Алт“-саксофон марка „Јаганисава“ и еден кларинет Буфетерц“ во…

повеќе...

Кривична пријава за стружанец кој украл касетофон од автомобил

Поради постоење основи на сомнение за сторенo казненo дело „тешка кражба”, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против Н.М. (33) од Струга. Со намера противправно да присвои туѓи предмети, пријавениот, казненото дело го сторил во периодот март-април оваа година со бесправно одземање на авто радио касетофон марка Пионир“ од патничко моторно возило „БМВ“ со струшки регистарски таблици. На тој начин, тој се стекнал со противправна имотна корист од 25.000,оо денари. Пријавениот, знаејќи дека сопственикот на патничкиот автомобил е во странство, успеал да добие информација дека истото е оставено на…

повеќе...