Одиграно 13 коло од Првата МФЛ

По вчерашниот натпревар помеѓу Ренова и Академија Пандев, останатите натпревари се одиграа денес, со што се комплетираше 13 коло од Првата македонска фудбалска лига. Постигнати беа следните резултати: Ренова  3:1  Академија Пандев Скопје  1:0  Пелистер Победа  0:2  Шкендија Работнички  1:0  Шкупи Силекс  0:0  Вардар На врвот од табелата и понатаму останува Шкендија со 31 бод пред Академија Пандев на второто место со 21 бод. На листата на стрелци води Ферхан Хасани со 10 постигнати голови, пред Бесарт Ибраими со 9 голови, а Фелипе, Зоран Балдовалиев и Кире Маркоски се со по 5 постигнати голови. #  Прва МФЛ 2017/18 …

повеќе...

АВ Охрид го совлада Кожув

Во рамките на четвртото коло од Првата македонска кошаркарска лига, екипата на АВ Охрид ја забележа втората победа оваа сезона. АВ Охрид на домашен терен го совлада Кожув со 86-74. Охрид – Кожув 86-74 (16-18, 19-22, 23-16, 28-18) АВ Охрид: Крег (24 поени), Бери (18), Михајловски (14), Донески (9), Лефкоски (7), Јанески (6), Глигоријевиќ (4), Лаим (2), Цого (2). Кожув: Пековиќ (23 поени), Мишковиќ (15), Шалев (13), Петров (10), Тодоровиќ (5), Тасков (4), Апостолов (3), Ангелов (1). WebOhrid

повеќе...

Одиграно 12 коло од Првата МФЛ

Денес се одиграа натпреварите од 12 коло од Првата македонска фудбалска лига. Постигнати беа следните резултати: Академија Пандев  3:2  Шкендија Пелистер  1:2  Силекс Работнички  3:1  Вардар Ренова  5:1  Скопје Шкупи  1:0  Победа На врвот од табелата и понатаму останува Шкендија со 28 бодови пред Академија Пандев на второто место со 21 бод. На листата на стрелци води Ферхан Хасани со 9 постигнати голови, пред Бесарт Ибраими со 8 голови, а Фелипе, Зоран Балдовалиев и Кире Маркоски се со по 5 постигнати голови. #  Прва МФЛ 2017/18   Натпревари   Победи   Нерешени   Порази   Голови   Бодови   1.  Шкендија  12  9  1…

повеќе...

Одиграно 11 коло од Првата МФЛ

Денес се одиграа натпреварите од 11 коло од Првата македонска фудбалска лига. Постигнати беа следните резултати: Скопје  1:1  Академија Пандев Победа  1:0  Вардар Работнички  2:0  Пелистер Шкендија  4:1  Шкупи Силекс  0:0  Ренова На врвот од табелата останува Шкендија со 28 бодови. На листата на стрелци води Ферхан Хасани со 9 постигнати голови, пред Бесарт Ибраими со 7 голови, Фелипе и Кире Маркоски со по 5 постигнати голови. #  Прва МФЛ 2017/18   Натпревари   Победи   Нерешени   Порази   Голови   Бодови   1.  Шкендија  11  9  1  1  34:13  28  2.  Вардар  9  6  1  2  16:8  19  3.…

повеќе...

Фени Индустри поуспешен од АВ Охрид

Во рамките од третото коло од Првата Македонска кошаркарска лига, тимот на Фени Индустри беше поуспешен од АВ Охрид. На трикратниот шампион во домашното првенство му беа потребни пет дополнителни минути игра за да го совлада противникот во третиот натпревар за оваа сезона. „Галебите“ речиси ја имаа победата в рака, но во финишот останаа без концентрација, домаќинот тоа знаеше како да го искористи за да се избори за продолжение во кое за пет минути постигна двојно повеќе поени од гостинскиот состав. Фени Индустри – АВ Охрид 92-82 (18-22, 24-9, 14-20, 18-23,…

повеќе...

Јаховиќ со два нови голови

Јаховиќ повторно стрелец на два голови. Денес, во рамките од турската Супер лига, Гозтепе на домашен терен играше против Аланијаспор. Јаховиќ го отвори резултатот во 41 минута, со што Гозтепе водеше на полувреме со 1:0. Во второто полувреме гостите изедначија на 1:1 во 66 минута. Гозтепе повторно дојде во водство во 72 минута, а Јаховиќ зголеми и на 3:1 во 74 минута. Кога се чинеше дека се е решено, домашните некако се опуштија особено во одбраната и примија два голови во 87 и во 90+2 со што натпреварот заврши без…

повеќе...

АВ Охрид поразен од Куманово

Денес беа одиграни натпреварите од второто коло од Првата македонска кошаркарска лига во машка конкуренција. Екипата на АВ Охрид на домашен терен во Спортската сала „Билјанини Извори“ во Охрид го пречека тимот на Куманово. Гостите беа надмоќни на овој натпревар, а тоа го покажаа уште во првата четвртина. АВ Охрид се обиде да ја анулира предноста, но безуспешно. На крајот Куманово успеа да оствари висока победа со резултат 73-91. АВ Охрид – Куманово 73-91 (12-31, 26-19, 13-16, 22-25) WebOhrid

повеќе...

АВ Охрид со победа ја започна новата сезона

Екипата на АВ Охрид со победа ја започна новата натпреварувачка сезона 2017/2018. Во првото коло од Првата македонска кошаркарска лига, АВ Охрид гостуваше во Струмица, каде успеа да победи со резултат 76-90 (15-24, 29-24, 15-25 и 17-17). WebOhrid

повеќе...

Одредени натпреварите за новата сезона од Првата кошаркарска лига (мажи)

Денес во просториите на Македонската кошаркарска федерација се одржа ждребот за паровите во првото коло за претстојната натпреварувачка сезона (2017/2018) во Првата лига (мажи). Вкупно 12 екипи ќе се натпреваруваат во првиот дел од првенството. Од минатата сезона остануваат актуелниот шампион МЗТ Скопје Аеродром, вицешампионот и освојувачот на државниот Куп за оваа година Карпош Соколи, Работнички, Куманово, Фени Индустри, АВ Охрид, Струмица и Кожув. Од Втората лига промоција добија екипите на Гостивар и на Радовиш, но на местото на Радовиш ќе се натпреварува Блокотехна. Со проширување на Првата лига од…

повеќе...

УЕФА Лига на нации: Што претставува и кога ќе започне?

УЕФА подготви ново натпреварување во кое фановите ќе уживаат во најсилните спортски натпревари, додека ние подобро го искористуваме времето во постоечкиот календар на меѓународни натпревари. Освен тоа, ќе се задржи рамнотежата помеѓу натпреварите на репрезентациско и клупско ниво. Во исчекување на УЕФА Лигата на нации!

повеќе...