Тилевски најави партерно уредување, изградба на пешачки и велосипедски патеки во Охрид

Кандидатот за градоначалник на Охрид, од ВМРО-ДПМНЕ, д-р Митко Тилевски денес одржа прес-конференција, на која ги најави новите проекти: Партерно уредување, изградба на пешачки и велосипедски патеки во Охрид. „Охрид заслужува да свети во полниот негов сјај. Охриѓани и туристите заслужуваат нови места за рекреација на современ и модерен начин. Уредувањето на зелените површини во корелација со подигнување на свеста за зачувување и одржување на јавните паркови и зеленила, резултираат со формирање на пријатни катчиња за одмор и релаксација на граѓаните и туристите од сите возрасни групи. Со уредување на нови…

повеќе...

Кошаркарите ги започнуваат претквалификациите за Светското првенство 2019

Нашата сениорска репрезентација утре попладне заминува за Косово каде и против кого ќе го одигра првиот натпревар во рамки на претквалификациите за Светското првенство 2019. Ждребот посака да сме сместени во група заедно со Естонија и со Косово – навидум лесна работа, но историјата нè научила дека не смееме ниту еден противник да го ’отпишеме’ предвреме. Првите две пласирани селекции обезбедуваат пласман во квалификациите за СП 2019, што за нашата селекција значи и пласман во квалификациите за Европското првенство 2021 година. „Се видовме пред 40-ина дена тука кога почнуваа подготовките.…

повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ: Бараме продолжување на изградбата и завршување на автопатот Охрид – Кичево до крајниот рок

„Во пресрет на преубавата по обичај, летна туристичка сезона, во Охрид, денес се наоѓаме на трасата од автопатот Охрид – Кичево,.. од други причини. Пред неколку години, на радост на граѓаните од овој дел на Р.Македонија започна, проектот кој беше ветен од страна на ВМРО ДПМНЕ и ревносно и во континуитет неколку години имаше постојана и видлива реализација. Автопатската делница од Кичево до Охрид. Капитален проект кој преставува комплетно нов пат во должина од 57 километри и широчина од 26 метри кој исто така преставува дел од Паневропскиот коридор 8.“-…

повеќе...

Василевски: Во програмата „Реално“ опфатен е и проектот за изградба на ски-центар на планината Галичица

Туризмот во Република Македонија станува се позначајна гранка и е еден од најбрзо растечките економски сектори во нашата држава кој од година во година генерира се повеќе работни места, поголем девизен прилив, а со тоа и економски раст и пораст на животниот стандарт на македонските граѓани. ВМРО ДПМНЕ продолжува да работи на подобрување и збогатување на туристичката понуда на Охрид, не само на летниот туку и на зимскиот туризам. Во програмата на ВМРО ДПМНЕ наречена РЕАЛНО за 2016-2020 година опфатен е и проектот за изградба на ски-центар на планината Галичица. Ова…

повеќе...

Стефоска: Во нашиот План за Живот има место за сите, најважно e да ги задржиме младите во Македонија

Најголемиот проблем во Македонија е иселувањето на младите. Македонија вложува во кадри од чие знаење потоа ќар имаат други држави. Во Охрид, македонскиот бисер и најголема гордост оваа катастрофа е највидлива – Охрид е рекордер по иселувањето. Ова го истакна на денешната прес-конференција  проф. д-р Ирена Стефоска, кандидат за пратеник во ИЕ 5 од СДСМ и коалицијата и долгогодишен граѓански активист Охрид. „Зарем некој на кого му е добро би ја напуштил оваа убавина, на која сите и завидуваат? Најдобар показател за успешноста на политичарите е тоа дали младите имаат шанса…

повеќе...

Танасоски: Неправилности и несериозност во раководењето со Детската Градинка „Јасна Ристеска“

Четири години по ред укажуваме за неправилностите и несериозноста во раководењето со Детската Градинка „Јасна Ристеска“. Најстрашно е што самоволието во управувањето и раководењето на оваа јавна установа е на штета на родителите, воспитнообразовниот процес, а најмногу на децата.“– рече на денешната прес -конференција Ѓоко Танасоски, член на Извршниот Одбор на СДСМ и додаде: „Реконструкцијата на централниот објект од градинката, за којашто неколку пати досега алармиравме и баравме извештај, а којашто пред неколку месеци требаше да биде готова, се уште не е завршена.Со месеци децата од оваа градинка се преместувани во други…

повеќе...