Кривична пријава за 30 годишен скопјанец кај кого била пронајдена дрога

СВР Охрид поднесе кривична пријава против В.И. (30) во Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги,психотропни супстанции и прекурсори” и „овозможување на употреба наркотични дроги”. На 31.07.2016 година околу 00.50 часот во Охрид, на паркинг пред еден хотел, од страна на полициски службеници затекнат е пријавениот во патничко возило како рачно изработува цигара со марихуана. По извршен преглед покрај менувачот пронајден е грендер со остатоци од марихуана со вкупна нето маса од 0,78 грама, додека во вратата покрај…

повеќе...

Кривична пријава за жител од Лабуништа кај кого било пронајдено нелегално оружје

ПС Струга поднесе кривична пријава против А.Ш. (25) од с.Лабуништа, струшко, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“. На 23.12.2016 година извршен е претрес во дом и други простории кај пријавениот, при што биле пронајдени 17 парчиња муниција различен калибар: два куршуми со калибар 9 мм од чешко производство, еден куршум со калибар 9 мм од германско производство и 14 куршуми со калибар 7,62 мм од кинеско производство. Пронајдената муниција е наменета за испалување од огнено оружје –…

повеќе...

Запленети цигари, марихуана, возило со бункер, облека и друго

Во текот на минатата недела, царинските службеници спречија повеќе обиди за шверц на разна стока, при што привремено се задржани цигари, возило со бункер, моторцикл, марихуана, автоделови, облека и очила. Задржани се следните производи: Цигари – 86 штеки цигари Marlboro, PRESTIGE, WINSSTON, PALL MALL, MONTE KARLO и RODEO BLU со македонски акцизни маркички, откриени на скопскиот аеродром Александар Велики, при контрола на куферите на тројца македонски државјани кои имале намера да отпатуваат со лет за Лондон. При контролата извршена со помош на рендген уред, во куферот на едниот патник биле…

повеќе...

Во возило во Струга запленети 42 килограми дрога

Околу 42 килограми зелена тревкаста материја се пронајдени во патнички автомобил, синоќа во Струга при координирана акција на криминалистичката полиција од Струга и Охрид. Акцијата, беше реализирана околу 22 часот во близина на еден хотел на улицата „Димче Ковачески“ во Струга. Полициските инспектори заедно со полициски службеници од полициската станица во Струга, извршија запирање на патничко моторно возило „Мини Купер“ со струшки регистарски ознаки управувано од Ф.И.(31) од струшкото село Калишта. При извршен преглед во возилото, забележани се пет вреќи со тревкаста материја завиткана во повеќе јутени и платнени опаковки.…

повеќе...

Во поштенска пратка пронајден хашиш

На Аеродром Александар Велики-отсек за стоково царинење, царинските службеници спречија обид за нелегелно внесување на 100 грама хашиш смола. На ден 18.01.2017 година во царинска испостава Аеродром Александар Велики Скопје – отсек за стоково царинење, пристигната е пратка испратена од Словенија, за примач – физичко лице од Скопје, во која стои опис на стока –Samples (1 парче) со вредност од 20 EUR. При физички преглед на пратката, од страна на царински службеник во присуство на претставник од курирската пошта – превозник на пратката, е пронајден хашиш смола-наркотична дрога, со тежина…

повеќе...

Кривична пријава за албански државјанин кој криучарел дрога во Охрид

СВР Охрид поднесе кривична пријава против Д.Ц. (44) од Поградец, Р.Албанија, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсорси”. На 13.02.2017 година, по претходен договор со лице од Р.Албанија, извршиле транспорт на поголема количина на опојна дрога марихуана по воден пат преку водите на Охридско Езеро. Пријавениот од месноста Градиште презел една патна торба со шест поединечни пакувања на опојна дрога марихуана и ја ставил во своето ПМВ Мерцедес со албански регистарски ознаки и се упатил…

повеќе...

На Граничен премин Табановце спречен обид за шверц на марихуана

Царинските службеници од граничниот премин Табановце вчера спречија обид за шверц на 18 килограми марихуана. На 25 јануари 2017 година, околу 6:00 часот наутро, на граничен премин Табановце за излез од Република Македонија се пријавило патничко моторно возило со албански регистарски ознаки, сопственост и управувано од лицето П. Ш., албански државјанин. На прашање на царинските службеници дали има нешто да пријави одговорил дека нема ништо за пријавување, но и покрај тоа бил селектиран за контрола. При прегледот во багажниот простор од возилото била пронајдена плинска боца во која биле сокриени…

повеќе...

Кривична пријава за битолчанец и кичевчанец кај кои била пронајдена дрога

НК КР Кичево поднесе кривична пријава против Б.Д. (25) од Битола и против Ш.Б. од Кичево поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“. На 23.09.2016 година во Кичево од страна на полициски службеници затекнато е лицето М.Ј. од Кичево и при извршен личен преглед кај него е пронајдена цигара со мешавина од тутун и марихуана со нето маса од 0,1 грама која ја набавил од првопријавениот Б.Д.. Второпријавениот Ш.Б., на 28.08.2016 година во Кичево бил затекнат…

повеќе...

Во два одделни случаи пронајдена дрога кај скопјани во Охрид

СВР Охрид поднесе кривична пријава против А.М. (23) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ,,неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсорси”. На 31.07.2016 година во 01.40 часот, на паркинг, полициски службеници забележале паркирано ПМВ ,,БМВ” во кое на задното седиште бил затекнат пријавениот. Кај истиот била пронајдена една најлонска кеса со наркотична дрога марихуана со вкупна нето маса од 5,13 грама. СВР Охрид поднесе кривична пријава против М.М. (28) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично…

повеќе...

Кривична пријава за стружанец кај кого била пронајдена дрога

Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело,„неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурзори“ СВР Охрид поднесе кривична пријава против Ј.П. (33) од Струга. Со цел натамошна продажба на наркозацисници, пријавениот во текот на минатата година, извесно време превезувал дрога марихуана од Струга во Охрид. По прецизно лоцирање на местата каде врши препродажба на набавената дрога, полициски инспектори од криминалистичката полиција, го затекнаа пријавениот во кругот на Општата болница во Охрид. Тука во паркиран патнички автомобил бил заедно со Р.Д. (24) од Струга…

повеќе...