Одиграно третото коло од футсал лигата за основни училишта

Денес во рамките на училишните спортски лиги  за основни и средни училишта, Сојузот за училишен спорт Охрид  под покровителство на Локалната самоуправа Охрид го организира третото коло од футсал лигата за основни училишта. Во Спортската сала „Билјанини Извори“ учество зедоа учениците од VI и VII одделение во машка  конкуренција, а постигнати беа следните резултати : ОУ „Братство Единство“  2:3  ОУ „Св.Наум Охридски“ ОУ „Св.Климент Охридски“ 0:2  ОУ „Христо Узунов“ ОУ „Григор Прличев“  3:1  ОУ „Ванчо Николески“ – Лескоец ОУ „Живко Чинго“ – Велгошти  4:1  ОУ „Кочо Рацин“ ТАБЕЛА Ред.број Група…

повеќе...

Футсал А репрезентацијата на квалификациски турнир во Казахстан за пласман на ЕП 2018

Македонската репрезентација во футсал се подготвува за квалификацискиот турнир за пласман на Европското првенство 2018 година во Словенија. Репрезентативците и стручниот штаб подготовките за трите квалификациски натпревари ги одработуваат во Дојран. На турнирот кој од 07 до 11 април ќе се одржи во Алмати, Казахстан нашата репрезентација ќе се соочи со Чешка, Данска и домашниот Казахстан. Селекторот на футсал репрезентацијата на Македонија Иван Божовиќ за турнирот во Алмати ќе смета на следните играчи: Антонио Петровски, Илчо Удовалиев, Влатко Петровски, Леонид Ристановски, Зоран Левески, Данило Де Соуза, Ферид Агуши, Даниел Де…

повеќе...

Македонската футсал репрезентација ќе одигра три контролни средби со Хрватска

Од 23 до 27 март македонската футсал репрезентација ќе одигра три контролни средби со репрезентацијата на Хрватска. Термините за нивното одигрување се 24 и 26 март во спортска сала „Гемиџии“ во Велес со почеток во 19:00 часот. Натреварот во Скопје е од затворен тип. Истиот ќе се одигра во спортскиот Центар „Форца“ на 25 март и ќе започне во 17:00 часот. Овие натпревари би требало да бидат искористени како „генерална проба“ пред квалификацискиот турнир во Алмати (Казахстан) од 4 до 11 април. Покрај една од најдобрите футсал репрезентации во Европа,…

повеќе...

Македонската футсал репрезентација ќе одигра два контролни натпревари против БиХ

Футсал репрезентацијата на Македонија на 23 и 25 март со почеток од 18:00 часот на гостински терен ќе одигра два пријателски натпревари против селекцијата на Босна и Херцеговина. Контролните пресметки ќе бидат одиграни во Зеница и Жебче (Босна и Херцеговина). Селекторот на македонската репрезентација, Иван Божовиќ ги повика следните играчи за овој пријателски двомеч: ГОЛМАНИ: Антонио Петровски (Железарец), Влатко Петровски (Велес); ОДБРАНА: Зоран Левески (Железарец), Ферид Агуси (Железарец), Трајче Трајков (Велес); НАПАД: Даниел Де Соуза (Железарец), Игор Леовски (Железарец), Мартин Мехмединовиќ (Црна Река), Дарко Ранготов (Железарец), Драган Петровиќ (Железарец), Садат Зибери…

повеќе...

Вевчани домаќин на Државното првенство во футсал за основни училишта

Во периодот од 18 до 20 Февруари, општина Вевчани ќе биде домаќин на државното првенство во футсал за основни училишта, во организација на Федерација на училишен спорт на Македонија и ООУ „Страшо Пинџур“ – Вевчани, како домаќин на првенството. На отворањето на државното првенство ќе присуствува и директорот на Агенцијата за млади и спорт, Марјан Спасески, а ќе учествуваат следните основни училишта: – ООУ „Страшо Пинџур“ – Вевчани – ООУ „Аврам Писевски“ – Скопје – ООУ „Димо Хаџи Димов“ – Скопје – ООУ „Никола Карев“ – Кочани – ООУ „Тошо Арсов“…

повеќе...

Управниот одбор на ФФМ ја констатираше оставката на Скендеровски

Управниот одбор на Фудбалската федерација на Македонија на денешната седница ја констатираше оставката на селекторот на А футсал репрезентацијата на Македонија. „Причините за повлекувањето на досегашниот предводник Васко Скендеровски се од лична природа и поради презафатеност со повеќе професионални ангажмани.“ – информираат од ФФМ. Исто така, Управниот одбор на ФФМ го закажа редовното Генерално собрание на 5 март 2016 година во Скопје. WebOhrid

повеќе...

Скендеровски го објави списокот на играчи за квалификацискиот футсал турнир за СП

Селекторот на А футсал репрезентацијата Васко Скендеровски го објави списокот на играчи кои ќе бидат дел од македонската репрезентација на квалификациските натпревари за пласман на Светското првенство. На турнирот во Италија од 10. до 13. декември, Македонија ќе игра против Италија, Словачка и Молдавија. Подготовките за квалификациите за пласман на Светското првенство нашата репрезентација ги започнува денеска, селекторот Скендеровски ги повика следните играчи: ГОЛМАНИ: Антонио Петровски (КМФ Железарец),Илчо Удовалиев (КМФ Железарец); ОДБРАНА: Зоран Левески (КМФ Железарец), Ферид Агуши (КМФ Железарец), Драган Петровиќ (КМФ Железарец), Таулант Исмаили (КМФ Железарец); НАПАД: Даниел…

повеќе...

Футсал репрезентацијата на Македонија ги одигра двата контролни натпревари со Шпанија

Футсал А репрезентацијата на Македонија ги одигра двата контролни натпревари против Шпанија на гостински терен. Македонија и на двата натпревари беше поразена. Првиот контролен натпревар го загубивме со 10:2, а на вториот Шпанија беше подобра со 8:0.

повеќе...

Железарец обезбеди историски пласман во елитната фаза од УЕФА натпреварувањето

Екипата на КМФ Железарец во последното коло од групата 4 во рамките на групната фаза на Уефа футсал купот славеше победа над Сиеви. Нашиот најтрофеен футсал клуб победи со 6:5 и со тоа го освои второто место во групата 4 кое обезбедува пласман меѓу 16 најдобри екипи во Европа. Железарец одлично го отвори натпреварот и успеа рано да поведе со 1:0. Гостите до крајот на полувремето направија комлетен пресврт. Во продолжението при резултат 4:2, кога се чинеше дека дуелот е решен, екипата на Железаец успеа во период од 3 минути…

повеќе...

Македонската футсал репрезентација во квалификациска група со Италија и Словачка

Футсал репрезентацијата на Македонија ги доби противниците во квалификациите за Светското Првенство кое ќе се одржи во Колумбија во 2016 година. Македонија се најде во последната група 7 и од 10-ти до 12-ти декември 2015 година ќе ги одмери силите со домаќинот Италија, Словачка и еден квалификант од претквалификациите. Третиот противник на нашата футсал селекција ќе биде познат од претквалификациската група А во која ќе играат Грузија, Молдавија, Андора и Гибралтар.

повеќе...