Кривична пријава за две лица од Скопје поради фалсификување службена исправа

Поради постоење основи на сомнение за сторени казнени дела „приредување игри на среќа без лиценца-дозвола од надлежен орган“ и „злоупотреба на лични податоци“, полициската станица од Кичево поднесе кривична пријава против М.Н.(34) од Скопје како и против Б.М.(32) од Скопје поврзано со казненото дело „фалсификување службена исправа“. Со намера да се стекне со противправна имотна корист, пријавениот М.Н. во периодот од декември 2015 година до мај минатата година, во посебно уреден деловен објект на улицата „11-ти Септември“ во Кичево, неовластено организирал и приредувал игри на среќа во спортска обложувалницa која…

повеќе...

Кичевчанец ја претепал невенчаната сопруга

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „телесна повреда“, полициската станица од Кичево, поднесе кривична пријава против С.П. (36) од Кичево. Пријавениот, казненото дело го сторил на трети мај оваа година околу 23,00 часот при расправија со неговата невенчана сопруга. Жестоката караница се случила во нивниот дом на улицата „Прилепска“ во Кичево. Во еден момент од расправијата, сега пријавениот С.П. физички ја нападнал невенчаната сопруга нанесувајќи и повеќе удари по главата и целото тело. Притоа, оштетената се здобила со видливи повреди во вид на модринки и отоци по…

повеќе...

Панихида и свеченост по повод 112 години од смртта на Христо Узунов во с.Цер Кичевско

На спомен обележјето во селото Цер – Кичевско, каде пред 112 години се случи херојската саможртва на војводата Христо Узунов и неговата чета, денеска се одржа панихида и пригодна програма. По панихидата, пред присутните, за ликот и големото дело на војводата Христо Узунов, зборуваше градоначалниот Никола Бакрачески. „Се собравме, овде пред вечниот паметник на војводата Христо Узунов и неговите соборци, да им оддадеме искрена и достојна почит за нивното големо револуционерно дело и саможртвата што ја направија пред 112 години. Сами си ги одзедоа животите, по тешката и неврамноправна битка…

повеќе...

Кривична пријава за скопјанец кој украл мобилен телефон

Поради постоење основи на сомнение за сторенo казненo дело „кражба”, полициската станица од Кичево поднесе кривична пријава против Б.К. (33) од Скопје. Со намера противправно да присвои туѓи предмети, пријавениот, казненото дело го сторил во згодна прилика со бесправно одземање на мобилен телефон марка „Ајфон 6“ од ресторантот „Мекиците на Стража“ на превојот „Стража“. Б.К. искористил момент на невнимание на оштетениот и во погоден момент го одзел мобилниот телефон оставен на една од масите каде бил со неговото семејство.

повеќе...

Кривична за кичевчанец и прилепчанец кои краделе од магацин на патот Кичево – Охрид

Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „кражба”, полициската станица од Кичево поднесе кривична пријава против Г.М. (44) од Кичево и П.П. (55) од Прилеп. Пријавените, казненото дело го сториле на 16-ти март оваа година од магацинот сопственост на АД „Жито Караорман“, лоциран во близина на бензиската „Лукоил“ на магистралниот пат Кичево-Охрид. Околу 10 часот, Г.М. и П.П. со намера против правно да присвојат туѓи подвижни предмети, со товарно моторно возило влегле во кругот на АД „Жито Караорман“ и од магацинот одзеле претходно складирани метални предмети сопственост на…

повеќе...

Кривична пријава за две лица од Кичево кои истепале сограѓанин

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „учество во тепачка“, полициската станица од Кичево поднесе кривична пријава против И.П. (41) и К.П. (34), двајцата од Кичево. Пријавените, на четврти минатиот месец најнапред вербално, а потоа и физички го нападнале А.С. (51) од Кичево. Настанот се случил околу 15 часот на улицата „Маршал Тито“ во Кичево. Откако го пресретнале во близина на неговиот дом, двајцата пријавени најпрвин започнале вербална расправија со А.С., а потоа физички го нападнале со тупаници задавајќи му повеќе удари по целото тело. Физичкиот напад од…

повеќе...

Кривична пријава за кичевчанец поради неовластено навлегување во компјутерски систем

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем“, полициската станица од Кичево поднесе кривична пријава против А.М.(29) од кичевското село Грешница. Пријавениот, во текот на oктомври, ноември и декември 2016 година со намера да стекне со противправна имотна корист, во 11 наврати неовластено навлегол во електронски систем на Мастер кард во сопственост на Е.Џ. од Кичево. На тој начин предизвикал невистинит резултат при електронската обработка и преносот на податоците, по што извршил трансфер на парични средства во износ од 137.000 денари кои…

повеќе...

Кривична за овчарот од Бачишта чии кучиња го усмртија четиригодишното дете

НК КР Кичево поднесе кривична пријава против Ш.В. (49) од с.Бачишта, кичевско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „тешки дела против општата сигурност“ во врска со „предизвикување општа опасност“. Пријавениот на 16.03.2017 година во с.Бачишта во близина на неговото трло со овци пуштил неконтролирано да се движат опасни овчарски кучиња, негова сопственост, кои нападнале четиригодишно дете од с.Бачишта. Детето било нападнато кога излегло само од дворот каде што живее при што се здобило со тешки телесни повреди од кои на 19.03.2017 година починало.

повеќе...

Жител од кичевско неовластено навлегол во компјутерски систем

НК КР Кичево поднесе кривична пријава против А.М. (29) од с.Грешница, кичевско, поради постоење основи на сомнение за сторено продолжено кривично дело „оштетување и неовластено навлегување во компјутерски систем”. Пријавениот во периодот од oктомври до декември 2016 година во 11 наврати неовластено навлегол во електронски систем на мастер кард на лице од Кичево, по што извршил трансфер на парични средства во износ од 137.000 денари.

повеќе...

Вработен во Агенција за обезбедување во Кичево пронајден мртов

Синоќа околу 23:00 часот во с.Добреноец, кичевско, во близина на м.в.„Рибарница“ во барака пронајден е починат Л.Г. (57) од Кичево, вработен во Агенција за обезбедување. Смртта е констатирана од страна на доктор од Итна медицинска помош. Увид на местото на настанот извршил Јавен обвинител и увидна екипа на ПС Кичево. По наредба на Јавен обвинител телото на починатиот е прадено за обдукција.

повеќе...