РСБСП: Возење во услови на магла

Условите под кои се одвива сообраќајот во зимските месеци се по многу нешта специфични. Снег, мраз, голомразица, но и намалена видливост поради густата магла, се причините кои го отежнуваат нормалното одвивање на сообраќајот, како низ градските средини, така и на патиштата кои се трасирани долж речните корита, по долините, котлините и на планинските превои. Појавата на магла се карактеризира со намалена видливост на патот, што ја намалува ориентацијата во просторот, возачот има погрешна проценка за оддалеченоста со другите возила, а поради изразената влага во атмосферата доаѓа до лош контакт на…

повеќе...

Магла на планинскиот премин Ѓавато

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Слаб дожд паѓа низ цела Македонија. Намалена видливост поради магла до 50 метри има на планинскиот премин Ѓавато.

повеќе...

Магла на превоите Стража, Пресека, Ѓавато, Плетвар и во Маврово

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива тековно без забрани и застои, по претежно влажни коловози. Поради појава на магла намалена е видливоста на планинските премини Стража, Плетвар, Пресека, Ѓавато и Маврово до 150 метри. Воведена е забрана за движење на тешки товарни возила над 7,5 тона и автобуси, на патниот правец Р2136 Ржаничино – Д.Коњаре, поради оштетување на средниот столб на мостот на река Пчиња.  Штетата на мостот на патниот правец Радовиш –Штип е санирана и сообраќајот се одвива наизменично, по една коловозна лента. Сообраќајот на патниот правец Демир…

повеќе...

АМСМ: Магла со видливост до 100м има на планински превој Стража

Сообраќајот на сите државни патишта во Македонија се одвива по наместа влажни коловози. Слаб снег паѓа на планинските превои Буково, Ѓавато како и во Ресен и Битола. Магла со видливост до 100м има на планински превој Стража. Воведена е забрана за движење на тешки товарни возила над 7,5 тона и автобуси, на патниот правец Р2136 Ржаничино – Д.Коњаре, поради оштетување на средниот столб на мостот на река Пчиња. Штетата на мостот на патниот правец Радовиш –Штип е санирана и сообраќајот се одвива наизменично, по една коловозна лента. Сообраќајот на патниот…

повеќе...

Сообраќајот на сите патишта се одвива без забрани и по влажни коловози

Сообраќајот на сите државни патишта во Македонија се одвива без забрани и по влажни коловози. Врнежи од слаб дожд има во Маврово. Поради појава на магла, намалена видливост има на патните правци: Тетово – Гостивар и Тетово – Скопје 20 метри видливост, Велес – Скопје 20-50 м., Велес – Штип 50-100 м., Градско – Неготино и Градско – Прилеп 50 м., Охрид вид. 50м. и Струмица 100-150 м. На патниот правец Маврово – Жировница – Дебар, поради поголем одрон кај месноста Јанче, сообраќајот се одвива по една коловозна лента, во…

повеќе...

Магла на патиштата Тетово-Скопје и Тетово-Попова Шапка

Сообраќајот на сите државни патишта во Македонија се одвива без забрани, по наместа влажни коловози. Врнежи од слаб дожд се бележат во западниот и југозападниот дел од државата. Магла со видливост од 100 до 150 има на патните правци Тетово- Скопје и Тетово-Попова Шапка. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, каде е можна почеста…

повеќе...

АМСМ: Магла со видливост од 20м до 50м има во Тетово

Сообраќајот на сите државни патишта во Македонија се одвива без забрани и по влажни коловози. Врнежи од дожд има во југозападниот дел од републиката. Магла со видливост од 20м до 50м има во Тетово. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, каде е можна почеста појава на одрони. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор…

повеќе...

Појава на магла на патните правци Плетвар-Прилеп-Битола, Желино-Тетово-Гостивар и Охрид

Сообраќајот на сите државни патишта во Македонија се одвива без забрани и по влажни коловози. Врнежи од дожд има во југозападниот дел од републиката. Магла со видливост од 20м до 100м има на Плетвар-Прилеп-Битола, Желино-Тетово-Гостивар и Охрид. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, каде е можна почеста појава на одрони. Интензитетот на сообраќај на…

повеќе...

Поради магла намалена видливоста кај Крушево и на Пресека

Сообраќајот на сите државни патишта во Македонија се одвива во зимски услови, по влажни коловози. Слаб снег паѓа на Попова Шапка и Маврово, но засега не се задржува на коловозот, додека во југозападниот дел од републиката врне дожд. Поради појава на магла, намалена видливост до 50 метри има во Крушево и на планинскиот премин Пресека. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово – Велес, Маврово –…

повеќе...

Облачно и магловито време

Времето ќе се задржи сончево со мала до умерена облачност и слаб ветер претежно од јужен правец. Претпладне долж Повардарието и по одделни котлини во источните делови со појава на магла и ниска облачност. Максималната температурата ќе биде во интервалот од 23 до 27 степени. Во следните денови ќе има зголемување на облачноста и ќе преовладува променливо облачно и релативно топло време со сончеви периоди. Ќе има услови за локален краткотраен дожд, особено в сабота. В четврток ќе има засилување на ветерот од јужен правец, а од петок поради продор…

повеќе...