Прекин на сообраќајот на патот Охрид – Кичево

Од АМСМ информираат дека денес поради изведување работи на пат (минирање) од страна на ГП Илинден, на патниот правец А2 Кичево – Охрид после планински превој Пресека (кај с.Врбјани) сообраќајот ќе биде во прекин околу 15 минути помеѓу 12.30 и 15.30 часот.

повеќе...

Утре ќе има прекин во сообраќајот на патот Охрид -Кичево

Од АМСМ информираат дека утре, 22.02.2017 (среда) на патниот правец А2 Кичево – Охрид, после планинскиот премин Пресека кај с. Врбјани, поради изведување работи на пат (минирање). Сообраќајот ќе биде во прекин помеѓу 13:00 – 16:00 часот околу 15 – 20 минути.

повеќе...

Слаб снег врне на Буково, Плтевар и на Страцин

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно влажни коловози, информираат од АМСМ. Слаб снег врне во Ресен, Крушево, Маврово и на планиските премини Буково, Плетвар и Страцин, но не се зaдржува на коловозот.

повеќе...

Прекин на сообраќајот на патот Охрид – Кичево

На патниот правец Кичево – Охрид помеѓу планински превој Пресека и с.Врбјани поради извршување градежни работи на патот (минирање) денес помеѓу 12 – 14 часот сообраќајот ке биде во прекин околу 10 – 15 минути.

повеќе...

Прекин на сообраќајот на патот Охрид – Кичево

Од АМСМ информираат дека утре поради изведување градежни работи на пат (минирање), сообраќајот на патниот правец Кичево – Охрид кај Пресека ќе биде во прекин од 14 до 16ч. во времетраење од 15 до 20 минути.

повеќе...

Утре ќе има прекин во сообраќајот на патот Охрид – Кичево

Од АМСМ информираат дека утре (четврток) поради изведување работи на пат (минирање) на патниот правец А2 Кичево – Охрид, на делот помеѓу Пресека – с.Врбјани, сообраќајот ќе биде во прекин 15 – 20 минути во период меѓу 13.00 и 15.00 часот.

повеќе...

Забрана за сообраќај за тешки товарни возила на патот Маврово – Дебар

Поради интензивни врнежи од снег, воведена е забрана за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец крак Маврово – Дебар. Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, на повисоките места наместа со остатоци од кашест снег. Врнежи од снег со среден интензитет се бележат на граничниот премин Деве Баир и планинскиот превој Ѓавато, а со послаб интензитет на планинските превои Стража, Буково и во Маврово.

повеќе...

АМСМ со препорака за возачите пред снежните врнежи

АМСМ препорачува задолжително носење на зимска опрема, исклучително внимателно возење, прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и планирање на патувањето според временските услови. Според информации добиени од УХМР утре се очекува да има заладување и поинтензивни врнежи, кои во текот на денот почнувајќи од север ќе преминуваат во снег. До недела наутро насекаде ќе се формира снежна покривка, освен во крајниот југоисточен дел. На планините во западните делови се очекува повеќе од 50 см нов снег, а на повеќето пониски места снежната покривка ќе изнесува од 10…

повеќе...

Во понеделник прекин во сообраќајот на патот Охрид – Кичево

На 21-ви декември (понеделник) на патниот правец А2 Кичево – Охрид, поточно кај Пресека – с.Врбјани, поради изведување работи на пат (минирање) во периодот од 12:30 – 14:30 часот сообраќајот ќе биде во прекин околу 15 минути, информираат од АМСМ.

повеќе...

Утре прекин на сообраќајот на патот Охрид – Кичево

Од АМСМ информираат дека утре поради изведување работи на пат (минирање) на патот А2 Кичево-Охрид на делот помеѓу Пресека- с.Врбјани сообраќајот ќе биде во прекин 15-20 минути помеѓу 13.00-15.00часот.

повеќе...