На 8-ми септември ќе се одржи 31-от Меѓународен меморијален атлетски маратон „Влатко Димитров“

Иницијативниот одбор на здружение Охридски Атлетски Маратон 2012 и покрај најавата од минатата година дека ќе ја прекине 30-годишната традиција реши и оваа година да продолжи со традицијата Меѓународен Атлетски Маратон Св.наум-Охрид во должина од 30км. Имено, на иницијатива на Председателот на АФМ Крсте Среафимоски како и неколку маратонци кој патем помогнаа со спонзори за да се обезбеди еден дел од потребните средства за организација на оваа традиционална трка, на состанокот одржан на 31.07.2017 година Организациониот одбор одлучи Меѓународниот Атлетски Маратон да го носи името на покојниот проф. Влатко Димитров…

повеќе...

Традиција, убавина и одличен натпревар: 31 Охридски пливачки маратон

31от Охридски пливачки маратон започнува на 19ти август. Истиот ќе се одржи на патеката „Климе Савин“ која е долга 30 километри и започнува од манастирот Свети Наум и завршува на Градското пристаништето во Охрид. Трката ќе започне во 12.00 часот и околу 18.00 часот ќе се очекуваат првите пливачи кои ќе пристигнат на целта. Евгениј Поп Ацев во 2015 година беше првиот Македонец кој победил на маратонот во Охрид. Минатата година тој загуби од Томи Стефановски кој победи и во целосната серија и го најави свое пензионирање од пливањето. За…

повеќе...

Во сабота ќе се одржи 31-то издание на Охридскиот пливачки маратон

На 19ти август, сабота, ќе се одржи 31то издание на Охридскиот пливачки маратон кој од 1962 година се случува во водите на Охридското езеро. Првата маратонска трка се одржала дури во 1954 година во должина од 2,5 километри да по неколку години трката се претвори во 30 километарско макотрпно докажување на спортски и пливачки способности, истрајност, дисциплина и храброст. Патеката на охридскиот маратон започнува од манастирот „Свети Наум“ и завршува на градското пристаниште во Охрид. Поради долгата традиција овој маратон од 1998 година стана дел и од Гран при серијата…

повеќе...

Се е подготвено за стартот на првиот Меѓународен олимписки пливачки маратон

Се е подготвено за стартот на првиот Меѓународен Олимписки Пливачки Маратон на 10 км. Охрид 2017 кој во организација на Клубот за спортови на вода „Охридски бранови 2008“ Охрид ќе се одржи утре во водите на Охридското езеро на потегот од Старото пристаниште до х. Милениум. На вечерашниот технички состанок претставници на организторот и претставниците на ФИНА ги запознаа пливачите, судиите и техничките лица со пропозициите за утрешната трка и ја истакнаа подготвеноста за старт на Олимпискиот Пливачки Маратон. 12 пливачи од 6 земји, 10 во машка и 2 во…

повеќе...

За прв пат во Охрид ќе се одржи Олимписки пливачки маратон

Клубот за спортови на вода „ОХРИДСКИ БРАНОВИ 2008“ Охрид, го најавува одржувањето на, за прв пат во Македонија, Олимпискиот пливачки маратон на 10 км. „Охрид 2017“ кој ќе се реализира во сабота (12.08.2017) на Охридското езеро на водената површина помеѓу Старото пристаниште – х.Палас и х. Милениум. Стартот на трката предвидено е да биде во 12:00 часот, а пристигнувањето на пливачите на целта се очекува околу 14:00 часот кога ќе се доделат медали на победниците. За регуларноста на Пливачкиот маратон на 10 км., како олимписка дисциплина, ќе се грижат судии/делегати…

повеќе...

Илинденски пливачки маратон 2017

Во Охрид се одржа традиционалниот „Илинденски пливачки маратон 2017″. Маратонот го отвори директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски. Тој ги поздрави присутните, упати честитки до пливачите за покажаниот спортски дух и нивната храброст. Пливачите се поделени во две категории (од 10 до 15 години и од 16 години и постари). Каевски потенцираше дека пливањето заслужува повторно да се врати на старите патеки. Агенцијата за млади и спорт е подготвена да го поддржи овој спорт во кои имаме бележено значителни резултати. Овој маратон е најава за првото издание…

повеќе...

Во среда ќе се одржи Илинденскиот пливачки маратон

Во организација на пливачкиот клуб „Охридски бранови 2008“ Охрид, а под покровителство на Советот на Општина Охрид, традиционално, по 38-ми пат, на 02.08.2017 год. (среда), на патеката Горица – Охрид во должина од 2,5 км, ќе се одржи Илинденскиот пливачки маратон Охрид 2017. Своите пливачки способности и вештини ќе ги одмерат околу 60 пливачи од повеќе пливачки клубови од Македонија и странство, кои организирани во две возрасни групи (од 10 до 15 години и 16 и постари) ќе стартуваат во 10:30 и 10:45 часот од плажата на хотелот Парк. Пристигнувањето…

повеќе...

Организаторот на Ултра Маратонот „Тоше Проески“ на прием во Агенцијата за млади и спорт

Денес, директорот на Агенцијата за млади и спорт Марјан Спасески оствари средба со Наум Капричевски организатор на УЛТРА МАРАТОНОТ „ТОШЕ ПРОЕСКИ“ кој се одржа во период од 13 Октомври до 16 Октомври од Нова Градишка до Крушево. Капричевски во името на маратонците и фановите на Тоше Проески во чест на благодарност за поддршката која ја дава Агенцијата за млади и спорт за ултра маратонот, на Директорот Спасески му додели благодарница и примерок од книгата за Тоше Проески „ОВА НЕ Е КРАЈ“. Директорот Спасески се заблагодари и истакна дека Агенцијата за…

повеќе...

Во четврток јубилеен 30-ти Меѓународен Атлтески маратон во Охрид

По повод денот на независноста на Република Македонија на 8ми септември (четврток), Здружението Охридски Атлетски Маратон 2012 организира Јубилеен 30-ти Меѓународен Атлетски Маратон од Свети Наум до Охрид во должина од 30 км. „За жал мораме да напоменеме дека ова веројатно ќе биде и последниот од така долгата традиција, имено од 15.08. имаме доставено барање до Општина Охрид да се изјасни дали конкретно ќе застане зад оваа манифестација односно дали има потреба од ваква манифестација на денот на независноста на Република Македонија или не и до денес немаме одговор. Поради…

повеќе...

Свечено доделени наградите на победниците на Охридскиот пливачки маратон

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов свечено им ги врачи пехарите и наградите на победниците на годинешниот, 30-ти по ред Охридски пливачки маратон, на македонскиот пливач Томи Стефановски и победникот во женска конкуренција, Олга Козидуб од Украина. Претседателот Иванов во поздравното обраќање на свечениот приемна пливачките маратонци истакна дека чест и задоволство е да се биде покровител на една од најзначајните спортски манифестации во Македонија. „ Дозволете од се срце да им честитам за постигнатото и на победниците и на оние кои годинава не се закитија со трофеите. Сакам…

повеќе...