ВМРО-ДПМНЕ: СДС одговорете веќе еднаш пред охриѓани колку штета направивте!?

ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид испрати контра-реакција на реакцијата од СДС поврзана со прес-конференцијата на директорот на ЈП „Градски гробишта“, Зоран Симоновски. „СДС повторно демонстрира селективна меморија потценувајќи ги граѓаните на Охрид, сакајќи да ги затскрие злоделата од минатото. За нив успешно менаџирање значи како да ги задолжиш и блокираш и заглавиш Јавните Претпријатија. Одговорете веќе еднаш пред охриѓани колку штета направивте!? Можете колку сакате да молчите а во спротивно да кажувате неболузи поради стравот од пораз, но, граѓаните ја знаат вистината а еве тука со извинување на малку подолго реферирање ќе…

повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ: СДС е изгубена и единствено што знае е да копира туѓи проекти и со нив да се фали!

Во врска со прес-конференцијата на Бесим Демиров, реакција испрати ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид, во која стои: „СДС е изгубена и почна да ги копира проектите на ВМРО-ДПМНЕ кои претходно ги критикуваше. СДС единствено што знае е да копира туѓи проекти и со нив да се фали. Продолжувале со нив, па засрамете се! Очигледно нивниот кандидат за советник сè уште мисли и по превртувањето на неговата страна дека зборува за ВМРО-ДПМНЕ. Жителите на УЗ Воска и Далјан многу добро паметат што сè е направено за да можат да ви ги препознаат лагите.…

повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ: Кога СДС е на власт, владее криминал, корупција и непотизам

Во врска со реакцијата од ОО СДСМ Охрид, контра-реакција испрати ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид, во која стои: „СДС живее во некоја измислена бајка во која само тие веруваат и остануваат слепи при очи, глуви при уши, и што е најстрашно без разум. ВМРО-ДПМНЕ и актуелниот охридски градоначалник Никола Бакрачески на последните локални избори победија убедливо уште во првиот круг од изборите. Разликата беше над 8 илјади гласови во корист на ВМРО-ДПМНЕ. Тоа е јасен одговор на граѓаните кои го казнија катастрофалното работење на СДС и нивниот пиун Петрески. Фактите поврзани со…

повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е дувло и синоним за пропаст

Во врска со денешната прес-конференција на кандидатот за градоначалник Јован Стојаноски, реакција испрати ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид во која стои: „Денешната прес-конференција на СДС и Јован Стојаноски е практично создавање алиби со кое сакаат да се исперат за сè она што им го направија на охриѓани. СДС денеска несвесно јавно призна како тие требало да ја водат Општината кога имале можност, но наспроти тоа знаеме дека СДС беше до гуша во криминали и ја задолжи Општината и Јавните претпријатија со што ги направи загубари. Недомаќинското работење, неуслужна општина, контуинираната злупотреба како…

повеќе...

Ногачески: Трајкоски мојот образ е чист, ај погледни си го твојот!

Кандидатот за Градоначалник на општина Дебрца, Зоран Ногачески, испрати реакција до медиумите во која стои: „Трајкоски мојот образ е чист, ај погледни си го твојот!? Трајкоски соочен со изборниот дебакл што ќе го претрпи на 15 Октомври, од ден на ден се повеќе и повеќе тоне во сопствената мизерија. Пред некој ден преку нарачан текст од дијаспората се обидоа да го нарушат моето човечко достоинство и да ми го сомничат потеклото. Еве, за сите, јас сум од Волино, тука во оваа стара куќа растев, се школував, оформив семејство, тука живеам…

повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ Охрид: Да се потсетиме како функционираше образовниот систем за време на СДС

Во врска со прес-конференцијата на Ристо Николески, кандидат за советник од СДСМ, реакција испрати ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид, во која стои: „СДС повторно замајува во однос на образованието. Знаеме дека како и во сите области така и во образованието расипнички потроши 4 месеци, а ништо не направи. Исто така нема ни на локално ниво да направи за 4 години како што ветува. За да го сфатиме образованието и ефектите од образованието треба прво да се потсетиме како функционираше образовниот систем за време на СДС. Се сеќаваме на катастрофална инфраструктура и нула…

повеќе...

СДСМ: Граѓаните на Дебрца на 15 Октомври јасно и гласно ќе му кажат збогум на Трајкоски

„Искрено жалам што Трајкоски и неговите советници од ден на ден се повеќе пропаѓаат во живиот песок и кал, што самите ги направија од Дебрца. И притоа забораваат дека колку што повеќе мрдаш во живиот песок толку повеќе тонеш. Воопшто немам намера да се занимавам со нивните небулози и од други напишани соопштенија, во кои и самите не веруваат. Граѓаните добро знаат кој е Ногачески, ама и кои се “делата” на Трајкоски. Граѓаните знаат кој во изминативе четири години им ја зеде и зароби општината, потроши народни пари за промашени…

повеќе...

СДСМ: Современо уредениот кеј е уште едно од Вашите многубројни неисполнети ветувања

Во врска со прес-конференцијата на кандидатот за градоначалник од ВМРО-ДПМНЕ, Митко Тилевски, реакција испрати ОО СДСМ Охрид, во која стои: „Уште во 2015та ВМРО-ДПМНЕ ветуваше дека градскиот кеј ќе добие реконструкција и дека истиот ќе биде привлечно место за прошетка за охриѓани, но и на бројните гости од земјава и странство. Како што сеуште можеме да видиме градскиот кеј е сеуште со старото руво, нереконструиран и со значителни оштетувања. Откако ги излажаа граѓаните дека ќе го реконструираат охридскиот кеј сега излегоа со ново ветување дека ќе изграделе современо уреден кеј.…

повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ: СДС Охрид поради поразот на изборите е загубена во простор, време и текст

Во врска со соопштението од СДСМ Охрид, реакција испрати ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид, во која стои: „Почитувани, Дефинитивно СДС веќе докажува дека го загубила правецот и не знае каде се движи и што зборува. Класично неразбирање на содржина на текст, без никаква интелигенција што и не е за чудење. Да се реагира на веќе реализирани проекти е нелогично, апсурдно, бесмислено дури и смешно. Почитувани, За да го сфатите образованието и ефектите од образованието треба прво да се потсетите како функционираше образовниот систем пред да дојде ВМРО-ДПМНЕ на власт во Охрид. Ако…

повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ Дебрца: Господине Ногачески изминативе години лично вие сте подигале дневници за патувања

Во врска со соопштението од ОО СДСМ Дебрца, реакција испрати ОИШ ВМРО-ДПМНЕ Дебрца, во која стои: „Ногачески, човекот кој повторно тони во сопствените лаги, и сам си плете мрежа, повторно и повторно ја замајува јавноста. Доколку Господине Ногачески, зборувате и обвинувате за нешто што не е вистина како што тврдите, изминативе години додека Општина Дебрца ја водеше Трајкоски, лично Вие сте подигале дневници за патувања во земјата и доколку имавте доблест и грижа за Општина Дебрца, зошто не се откажавте од дневниците кои Вие лично ги подигавте од касата на…

повеќе...