ВМРО-ДПМНЕ: Надлежните да се водат согласно законите по пријавата на граѓаните за дивоградба

ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид испрати соопштение до медиумите во кое стои: „Ги повикуваме надлежните институции СВР Охрид, Градежниот инспекторат, Јавното обвинителство и градоначалникот Јован Стојаноски да се водат согласно законите со тоа што веднаш и правично ќе постапат по пријавата на граѓаните за дивоградба, а со тоа ќе докажат на дело дека се борат за владеење на правото и правната држава и живот за сите. СДС ветија дека ќе се залагаат и ќе раководат според законот и волјата на граѓаните, а не да се кријат зад временскиот период во кој уште…

повеќе...

Ногачески: Ветив и ветувам дека ќе бидам Градоначалник за сите

Новоизбраниот градоначалник на Општина Дебрца, Зоран Ногачески испрати соопштение до медиумите во кое стои: „Почитувани граѓани на слободарска Дебрца, Од ова место, од слободарските Сливовски Анови, од местото каде што во НОБ тргна факелот на слободата и го донесе новото сонце на слободата над Македонија, сакам Ви испратам порака: Дебрца успеа, граѓаните на Дебрца покажаа дека слободата и демократија се најважна вредност во нашето општество. Ви честитам на сите што се одваживте и гласавте за промени во нашата општина! Ви благодарам на сите кои го дадовте гласот за мене и…

повеќе...

ПОПГМ: Македонија победи – граѓаните гласаа за живот за сите

Партијата на обединети пензионери и граѓани на Македонија (ПОПГМ), го поздравува изборниот триумф на коалицијата „За живот во Македонија“. Во соопштението стои: „Вчера, Македонија победи-граѓаните гласаа за живот за сите. ПОПГМ упатува отворена честитка до сите граѓанки и граѓани во земјата, кои ја покажаа својата демократска зрелост и во мирна и демократска атмосфера, со пенкало и гласачко ливче, го поразија Груевизмот, ја казнија Фамилијата, го понижија Никола Груевски и криминалното братство околу него. Во казната на Никола Груевски и криминалното раководство кое го предводи, гласаше демократска, освестена Македонија. Заслугата за тешкиот…

повеќе...

СДСМ Охрид: Неспособноста на ДПМНЕ се гледа во секое јавно претпријатие

ОО СДСМ Охрид испрати соопштение до медиумите во кое стои: „Веројатно како што им се ближи денот кога ќе ја загубат локалната власт, од ДПМНЕ се повеќе се губат во сопствените лаги. Се чини најзбунет од сите во редовите на ДПМНЕ е директорот на ЈП „Градски гробишта“, Зоран Симоноски. Во неговото вчерашно излагање, покрај редовните жалопојки, овој човек се дрзна да зборува за некакво физичко и психичко малтретирање на вработени во јавните претпријатија кога на власт беше СДСМ. По се изгледа, Симоноски доби инспирација за вакви говори откако пред само…

повеќе...

СДСМ Дебрца: Трајкоски, ајде кажи колку општински пари и додели на твојата сестра!?

ОО СДСМ Дебрца испрати соопштение до медиумите во кое стои: „Трајкоски во изминативе четири години општинските пари наменети за финансирање на граѓанските организации во голема мерка ги делел на роднински и партиски подобни здруженија на граѓани, без почитување на одлуката за критериумите и постапката за распределба на финансиски средства на здруженијата на граѓани и фондациите од буџетот на општина Дебрца, донесена од советот на општината. Особено , посебна грижа водел за неговата сестра, која е основач на Здружението “Мавивест”, од село Велмеј, организација за која никој   и  да не слушнал…

повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ: СДС и Јован Стојаноски да одговорат зошто ја стопираа изградбата на автопатот Охрид-Кичево?

ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид испрати соопштение до медиумите во кое стои: „СДС се неспособни и целосно неодговорни кон граѓаните. СДС во своите мрачни денови на власт само блокира и крати па така автопатот Кичево – Охрид е жртва на неодговорноста и некадарноста на СДС. Неспособните СДС наоѓаа најбанални изговори, како да се запре изградбата на автопатот. Градбата на Автопатот Кичево – Охрид е во целосен застој повеќе од четири месеци. До мај преку автопатот се гледаше работата на ВМРО-ДПМНЕ. Денес пак преку автопатот се гледа работата на СДС. До мај 1000…

повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ: Дали прекинувањето на проектот за Центарот за култура значи живот за Охрид и охриѓани?

ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид испрати соопштение до медиумите во кое стои: „ВМРО-ДПМНЕ бара од СДС веќе еднаш јавно да излезат и да им објаснат на охриѓани за одлуката за поништување на проектот за реконструкција, надградба и осовременување на Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид, донесена тајно, нетранспарентно и зад грбот на јавноста. Прашуваме дали Охрид и охриѓани не се достојни да добијат објект на кој ќе се гордеат и во кој ќе може да ги следат културно-уметничките настани во својот град, посочувајќи дека во Центарот за култура се сместени и работат националните…

повеќе...

СДСМ: Добро е што во ДПМНЕ во Охрид веќе сфатиле дека Јован Стојаноски ќе биде следниот градоначалник

ОО на СДСМ Охрид испрати соопштение до медиумите во кое стои: „Добро е што во ДПМНЕ во Охрид веќе сфатиле дека Јован Стојаноски ќе биде следниот градоначалник, па сега се прашуваат кои и какви раководители ќе поставел во локалната самоуправа. Но, да ја потсетиме охридската јавност кои и какви раководители постави оваа локална самоуправа, предводена од ДПМНЕ. Токму во Секторот за туризам и локален економски развој, заменик раководител е сопругата на секретарот на општината, доскорешна директорка на ЈП „Охридски Комуналец“ беше вујната на градоначалникот. Бакрачески во општинската администрација си вработи…

повеќе...

СДСМ: Новата локална власт ќе има посебен пристап кон спортот

ОО на СДСМ Охрид, денес испрати соопштение до медиумите, во кое стои: „Локалната власт во заминување предводена од ВМРО – ДПМНЕ, не само што не го придвижи спортот напред, туку со својот игнорантски однос само го кочеше спортскиот развој. За жал, спортските клубови и спортските работници беа оставени сами на себе да се снаоѓаат. Огромен дел од помошта која ја имаа клубовите и спортските работници, изостана со преземањето на локалната власт од страна на Бакрачески и неговите помошници. Сите добро се сеќаваат дека беше укинат превозот за спортските екипи, кој…

повеќе...

ВМРО-ДПМНЕ: Како ќе се грижи Ногачески за Општина Дебрца, кога кровот на неговиот дом е тотално распаднат

ОИШ ВМРО-ДПМНЕ Дебрца испрати соопштение до медиумите во кое стои: „Кандидатот за градоначалник од СДС кој е завземен од небулозната теорија дека има капацитет да ја води општината, од ден во ден се повеќе не убедува во спротивното. Имено, сакаме да го прашаме Ногачески, како ќе донесе живот во Општина Дебрца, кога тргнувајќи од тоа како се грижи за сопстениот дом, повеќе од сигурно е дека таков човек не и треба на Општина Дебрца. Ногачески само ги замајува граѓаните на Дебрца со неговите лаги, немајќи конкретна програма со рокови и…

повеќе...