Учество на Македонија на Интернационалниот B2B саем за туризам ‘TTG Incontri’, Римини

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на Република Македонија четврта година по ред ќе учествува на Интернационалниот B2B саем за туризам ‘TTG Incontri’, Римини во период од 12-14 Октомври 2017 година. На саемот “TTG Incontri” својата туристичка програма ја претставуваат над 130 туристички дестинации, учествуваат над 63.000 професионалци од областа на туризмот, 700 новинари, 300 блогери, се одржуваат тренинг конференции и семинари, учествуваат голем број истражувачки институти, авиокомпании, национални и природни паркови, хотелски брендови, компании за промоција и маркетинг, интегрирани комуникации, банки, финансии, осигурување во туризмот и туристичката индустрија.…

повеќе...

Македонија како туристичка дестинација на саем за туризам во Косово

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на Република Македонија (АППТРМ) по втор пат учествува на интернационалниот саем за туризам “Travel Fair” во Приштина, Косово, (20-21 Април 2016). Интересот на индивидуалните туристи за туристички локации во Македонија е ставен на зимските капацитети, Скопје City tours, Кањон Матка и добро познатите дестинации Струга и Охрид. За време на саемот, претставници на АППТРМ остварија состаноци со менаџерите на туристичките агенции“In Tours”и“Sharri eco tour”, со кои се разговараше за организирање на туристички пакети за Македонија во нивниот систем за резервирање и планирање на…

повеќе...

Учениците од ОУ „Григор Прличев“ дел од Велигденскиот саем

Учениците од  IV 2 одд. од ОУ„Григор Прличев“ се дел на манифестацијата „Велигденски саем” организирана од Локалната самоуправа, ЈП „Градски пазар“ и Општинската организација на Црвен крст. На плоштадот „Крушевска Република“, тие на штанд ги изложија своите Велигденски украси, ракотворби кои сами ги приготвија. „Велигденска мисија на нас ракотворците (учениците од IV 2 одд.од основното училиште ОУ„Григор Прличев“) продолжува овој пат овде заедно со вас почитувани посетители, наши сограѓани. Ги покануваме сите добри луѓе да го посетат овој штанд, а воедно и овој убав настан и да земат учество на Велигденскиот базар по…

повеќе...

Охрид претставен на саемот за туризам во Велико Трново, Р. Бугарија

Општина Охрид во склад со активностите за промовирање на Охрид како атрактивна туристичка дестинација продолжи со саемското претставување на природните, културни и историски знаменитости на Градот овој пат од 6 до 8 април на Меѓународниот саем за културен туризам и филмски фестивал во Велико Трново, Р. Бугарија. Штандот на општина Охрид беше посетен од многубројните посетители кои изразија особен интерес да го посетат Охрид. Штандот беше посетен од бугарскиот министер за култура Рашко Младенов и министерката за туризам Стела Балтова, кои изразија заинтересираност за активностите на општина Охрид во насока…

повеќе...

Средношколците од „Ванчо Питошески“ дел од 29от Меѓународен саем на книгата

Учениците од ОУТУ „Ванчо Питошески“ беа во посета на 29 Меѓународен Саем на книгата и Денови на образование и кариера во Скопје, заедно со професорите по македонски јазик и литература Перчо Божиновски и Мирјана Зафировска. „Целта на посетата покрај афирмација на културната манифестација, беше оваа прекрасна пригода да биде запознавање на вљубените во книгите со насловите и можност за одберат меѓу понудата од светски бестселери, дела од македонски автори и многу останати книги, а со тоа формирање читателска култура. Посебен интерес за учениците од IV година беа презентациите на националните…

повеќе...

Сребрен и бронзен медал за ученичка од ОУТУ „Ванчо Питошески“ на Меѓународен натпревар за десерти

Сребрен и бронзен медал за ученичката Анастасија Чутрова од ОУТУ „Ванчо Питошески“ на Меѓународниот натпреварот за десерти во рамките на „Шумадија Сајам“ – Саем за чоколадо и топли напитоци во Крагуевац. Како дел од тимот на Гастромак – Македонија, под менторство на Влатко Ѓоргиески, ученичката бронзениот медал го освои во категоријата чоколаден десерт индивидуално, а сребрениот медал екипно чоколаден десерт. По Меѓународниот гастрономски натревар во Истанбул во февруари годинава каде што Кристијан Китанов заедно со Анастасија Чутрова освоија сребрен и бронзен медал ова е втор висок успех на учениците од…

повеќе...

Македонски винарии на Меѓународниот саем во Дизелдорф

Вкупно 11 винарии од Македонија, Тиквеш, Сковин, Стоби, Далвина, Бовин, Камник, Езимит, Попов, Мовино, Ројал и Сопот, учествуваат на годинашниот Саем за вино „ProWein“ во Дизелдорф, Германија, што се одржува од 19 до 21 март. И оваа година министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) го поддржа учеството, а при претставувањето на македонските вина посебен акцент е ставен на нашиот најголем репрезент, сортата Вранец со кој може да се запознаат многубројните дистрибутери, увозници и други професионални купувачи на вино од целиот свет. „ProWein“ е водечки меѓународен Саем за вино и…

повеќе...

Македонските туристички дестинации промовирани на Рускиот пазар

На најголемата саемска манифестација за туризам во Москва, Руска Федерација,“Mitt” и оваа година се промовираат туристичките дестинации на нашата земја,во организација на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на Република Македонија (АППТ). Оваа година поголемо внимание е дадено на промотивните активности во делот на религиозниот, културниот и винскиот туризам, како продукти со најголем интерес од страна на руските туристи. Македонскиот штанд кој ги отсликува атрактивните туристички производи на нашата земја, го посетуваат новинари и тур оператори чии фокус е на балканските туристички тури. Новинарскиот Сојуз на Русија оствари средба…

повеќе...

Агенцијата за туризам на саем во Унгарија

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на Република Македонија по втор пат го промовира туристичкиот потенцијал пред унгарски туристи за време на саемот за туризам во Будимпешта, Унгарија (HUNGEXPO). Пред публика од 32.000 посетители и бројни тур-оператори, организации и институции, преку најразлични алатки за промоција беа претставени убавините на Македонија и потенцијалот за инвестирање во туристичката индустрија. Интересот на унгарците е главно насочен кон запознавање на нашата култура и историја, а од круцијално значење за туристите од оваа држава се авто-камповите поради фактот дека поголемиот процент од нив транзитираат…

повеќе...

„Охридска вечер и Охридски денови“ во Белград

Практикувајќи го новиот пристап на афирмација, промовирање и презентирање на Охрид како најпосакувана туристичка дестинација во регионот, и оваа година Општина Охрид учествуваше на најголемата туристичка смотра на Балканот, Белградскиот саем на туризмот кој се одржа од 23 до 26 ти февруари а на кој се претставија преку 1200 излагачи од целиот свет. Се со цел успешна интегрирана туристичка промоција,преку штандот на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на Република Македонија, општина Охрид ги промовираше природните, културни и историски знаменитости на градот. Во текот на четирите саемски денови претставниците…

повеќе...