ПОПГМ: Македонија победи – граѓаните гласаа за живот за сите

Партијата на обединети пензионери и граѓани на Македонија (ПОПГМ), го поздравува изборниот триумф на коалицијата „За живот во Македонија“. Во соопштението стои: „Вчера, Македонија победи-граѓаните гласаа за живот за сите. ПОПГМ упатува отворена честитка до сите граѓанки и граѓани во земјата, кои ја покажаа својата демократска зрелост и во мирна и демократска атмосфера, со пенкало и гласачко ливче, го поразија Груевизмот, ја казнија Фамилијата, го понижија Никола Груевски и криминалното братство околу него. Во казната на Никола Груевски и криминалното раководство кое го предводи, гласаше демократска, освестена Македонија. Заслугата за тешкиот…

повеќе...

Трајкоски се сретна со претставници од Сојузот на борци и Здружението „Мобилност“

Актуелниот градоначалник на Општина Дебрца Игор Трајкоски, кој е кандидат на коалицијата „За подобра Македониjа”, предводена од ВМРО-ДПМНЕ, денес оствари средба со претставници на Организацијата на борците од НОВ и поддржувачи на традициите и со здружението „Мобилност“ во Охрид. На средбата претседателот на боречката организација, Гоце Георгиески искажа благодарност кон градоначалникот Трајкоски, за сите досегашни заеднички реализирани проекти во Општина Дебрца, од аспект на чувањето на спомен обележјата од НОВ и ПОМ, како и одбележувањето на годишнини од историско значење за македонската државност. Кандидатот Трајкоски, пред присутните на средбата, исто…

повеќе...

ПОПГМ: „Аргументите ја осветлуваат вистината“ за криминалите на Драги Аргировски, почестен со прием кај претседателот Иванов

Партијата на обединети пензионери и граѓани на Република Македонија (ПОПГМ) испрати соопштение до медиумите во кое стои: „Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, како што соопшти неговиот кабинет, вчера примил делегација на Сојузот на здруженијата на пензионерите на Македонија, предводена од претседателот Драги Аргировски. Иванов им изразил поддршка за активностите на пензионерите додека, пак, претседателот на Сојузот, Драги Аргировски, му доделил Плакета на Иванов, во знак на благодарност за поддршката во активностите и афирмирањето на статусот на пензионерите како и Монографија подготвена по повод 70 години од основањето на Сојузот…

повеќе...

Меѓугенерациска средба помеѓу учениците од ОУ „Живко Чинго“ и охридските пензионери

Во Основното училиште „Живко Чинго“ во Велгошти се одржа Меѓугенерациска средба помеѓу учениците и пензионерите од Месниот огранок. Меѓугенерациската средба беше во организација на училштето „Живко Чинго“ и ЗП Охрид и Дебрца. Оваа средба е прва во руралните средини, бидејќи досега вакви средби претходно беа одржани во градските училишта. Меѓугенерациската средба зпочна со средба на учениците и преставниците на ЗП Охрид и Дебрца на која учениците беа запознати со целта на средбата и нејзиното значење, како се доаѓа до пензионер, како го пополнуваат слободното време и каков треба да биде…

повеќе...

Меѓугенерациска средба помеѓу учениците од ОУ „Живко Чинго“ и охридските пензионери

На 12.05.2017 година, со почеток во 17:00 часот во спортската сала „Тодор Александров“ во с. Велгошти, ќе се одржи Првата Меѓугенерациска средба помеѓу учениците и пензионерите. Првата меѓугенерациска средба ќе започне во ОУ „Живко Чинго“ – Велгошти, со дружење и со одговарање на меѓусебно поставени прашања што се од заеднички интерес и на учениците и на пензионерите. Потоа ќе има пригодно обраќање на директорот на ОУ „Живко Чинго“,  Ѓоко Чингоски и Претседателот на Здружението на пензионери на Охрид и Дебрца, Ѓорѓи Трпчески. После тоа ќе настапат ученици од ОУ „Живко Чинго“…

повеќе...

„Подари цвет – разубави свет“ – учениците од ОУТУ „Ванчо Питошески“ ги посетија жените пензионерки

По повод 8 Март – Денот на жената, под мотото „Подари цвет – разубави свет“ учениците од ОУТУ „Ванчо Питошески“ – Охрид, традиционално ги посетија припадничките на понежниот пол во Здружението на пензионери. Учениците беа дел од креативна работилница, во која изработија цветови од хартија, приготвија вкусни колачи и десерти и им го честитаа празникот со стиховите од поетот Гане Тодороски: „Жената е… жената е … вита ива миризлива, мека трева што подгрева, боцкав венец крај кладенец, мрава, сешто што преправа, кревко птице назимниче, тивка соба во злодоба, прва љуба…

повеќе...

Охридските пензионери на прием во општината

По повод јубилејот 70 години од пензионерското организирање во Македонија,66 години од постоењето на ЗП Охрид и Дебрца и 25 години од независноста на Републикава, денеска заменик градоначалникот на Охрид Ангел Јанев и претседателот на Советот на општината Охрид Гордана Коњаноска, организираа прием за преставници на ЗП Охрид и Дебрца.На приемот присуствуваа и спортистите кои и годинава по шести пат го освоија првото место на Републичките пензионерски спортски натпрвари и членови на КУД ,,Далги,, кои на меѓународниот фолклорен фестивал Илинденски денови во Битола освоија признание за најуспешна музичка група за…

повеќе...

„Повелба на Република Македонија“ за Сојузот на здруженијата на пензионерите на Македонија

Обраќање на претседателот Иванов на  свечената академија по повод 70 години од пензионерското организирање во Македонија и доделувањето на признанието „Повелба на Република Македонија“ на Сојузот на здруженијата на пензионерите на Македонија „Пред четврт век, Република Македонија прогласи независност и сувереност. Најголем удел во тој голем историски потфат имаа генерациите кои беа работоспособни и кои на своите рамена, со својот труд, искуство и знаење придонесуваа кон градењето на младата држава. Голем дел од таа, клучна генерација веќе не се млади, ниту вработени. Денес сум тука со вас, во својство на…

повеќе...

Спасов: Продолжува грижата за пензионерите

Во Радовиш денеска се одржуваат 21. Републички пензионерски спортски натпревари на кои учествуваат околу 500 пензионери кои се натпреваруваат во 11 дисциплини. Игрите ги отвори заменик-министер за труд и социјална политика Диме Спасов, кој најави дека и во иднина ќе продолжи грижата за пензионерите и ќе се реализираат проектите кои овозможуваат подобар живот за оваа категорија граѓани. „Грижата за пензионерите мора да продолжи, а проектите што ги реализиравме во минатото, ќе продолжат и во иднина бидејќи овие луѓе учествуваа во изградбата на државата, се бореа за независна Македонија и ние мораме…

повеќе...

Охридските пензионери донираа за настраданите семјества

По сознанијата за состојбата на настраданите скопски подрачја од поплавите, ЗП Охрид и Дебрца веднаш се вклучи во организирање на хуманитарната акција. Преку Активот на пензионерки се органзира акција за собирање на најнеопходните потреби за настраданите семејства. Според претседателот на ЗП Охрид и Дебрца, Ѓорѓи Трпчески, собрани се 100 женски чевли, машки и детски патики, околу 300 детски памперси и друга детска и бебешка облека, десетина пакети мешана женска и машка облека, постелнина, покривки, хигиенски средства, тоалетна хартија, и други домашни потреби за дезинфекција. „Хуманитарната помош, вчера беше дистрибуирана до…

повеќе...