ФФМ ќе инкасира вкупно 2450 евра од неколку клубови поради слаба организација на натпревари

Дисциплинската комисија на ФФМ, постапувајки по пријавите од Комисија за натпреварување на ФФМ на ден 13.04.2017 ги донесе следните одлуки: ФК Велазерими 77 се казнува со парична казна во износ од 250 евра поради слаба организација на натпреварот ФК Велазерими – ФК Еуромилк одигран во рамки на 17. коло во Втора МФЛ;  Борче Јовановски, комесар за безбедност на ФК Новаци 2005 се казнува со забрана за вршење на функцијата во времетраење од два месеци; ФК Новаци 2005 се казнува поради слаба организација на натпреварот ФК Новаци 2005 – ФК Вардар…

повеќе...

Помилувања по повод Новата 2016 година

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, по повод Новата 2016 година, даде помилување на 174 осудени лица, од кои 54 потполно, а 120 делумно се ослободуваат од натамошно извршување на казната затвор.

повеќе...

Казна до 400 евра за брзо возење

Казна од 400 евра во денарска противвредност ќе му се издаде, односно ќе му се регистрираат 65 негативни бода на возачот кој во населено место се движи со брзина поголема од 50 километри на час над дозволената брзина. Ова го предвидува Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата што го усвои Собранието на Република Македонија на вчерашната седница. Покрај глобата, на возачот ќе му се изрече и прекршочна санкција забрана на управување на моторно возило од шест до 12 месеци, пренесува МИА. Со Законот е предвидена казна од 300 евра…

повеќе...

Лоциран и приведен осуденик на доживотна затворска казна

По предходно добиени оперативни сознанија, во раните утрински часови завчера (31.12.) СВР Куманово во содејство со ЦПС спроведе организирана акција при што е лишен од слобода Авди З. (47) од Куманово за кого беше распишана централна потерница за издржување на затвроска казна – доживотен затвор. Имено, меѓу другото, Авди З. е сторител на убиството од 09.11. 2013 година во Скопје во населбата Чаир, каде што на улицата Никола Петров со пет куршуми од пишто тој го застрелал Зеќир Зечири (46) од Гостивар. Исто така приведениот е сторител и на три…

повеќе...

Казна од 12 илјади евра за ФФМ поради употреба на ласери од страна на навивачите

Фудбалската федерација на Македонија е казнета со паричен износ од 12.000 евра од страна на телото на УЕФА за контрола, етика и дисциплина поради однесувањето на дел од навивачите на квалификацискиот натпревар Македонија – Луксембург на 9 октомври, односно користење и употреба на ласери.

повеќе...

Вевчанци започнаа иницијатива за враќање на смртната казна

На синоќешната седница на Совет на општина Вевчани (18.08.2014 година) едногласно од присутните членови на советот на општина Вевчани, а на предлог на Градоначалникот на општина Вевчани се донесоа две Одлуки: 1. Одлука за определување името „Мате Ѓурчески“ за инфраструктурниот објект – тениско игралиште; и 2. Одлука за определување името „Владо Попески“ за инфраструктурниот објект – спортска сала. „Мате и Владо беа пример за генерациите. Со овој чекор Вевчани им се оддолжува, ова е признание за нивниот придонес во афирмацијата на Вевчани на спортски, културен и општествен план. Болката за…

повеќе...

Казни за физичките лица кои тргуваат со хартии од вредност на странски пазари

Надлежните институции почнаа да преземаат мерки за откривање и казнување на физичките лица коишто неовластено тргуваат и вложуваат преку интернет-платформи во хартии од вредност на странски пазари, што е забрането согласно Закoнот за девизно работење, соопшти Министерството за финансии, НБРМ и Комисијата за хартии од вредност. „Сакаме да ја информираме јавноста дека во Република Македонија согласно со Законот за девизно работење, физичките лица – резиденти на Република Македонија, не смеат да вложуваат во хартии од вредност во странство. Според тоа, тргувањето, односно вложувањето во акции, обврзници, инструменти на пазарот на…

повеќе...

Ќе летаат казни за нечисти плажи и гласна музика

Охридските надлежни инспекциски служби бараат концесионерите на плажите да ги отстранат сите неправилности, инаку во спротивно ќе се соочат со казна. По една недела инспекторите повторно ќе направат надзор и ако нема оставено слободен простор за гостите ќе бидат казнети. Ќе се мери и бучавата од музика која ечи од плажите, особено во ноќните часови од 20 до 4 часот изутрина. Дел од концесионерите ги отстрануваат недостатоците на охридските плажи. Ги тргнаа пренатрупаните лежалки, чадори, маси и столови. После истекот на седумте дена од предупредувањето на инспекторите повторно ќе се…

повеќе...

Кривична пријава за правното лице и сопственикот на „Алтра-Сат 2000“ Охрид

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „Повреда на правото на дистрибутерот на технички посебно заштитен сателитски сигнал“ СВР Охрид поднесе кривична пријава против правното лице „Алтра Сат 2000“ – Охрид како и против сопственикот Т.Т. (60) од Охрид. На 29-ти минатиот месец, кај правното лице – кабелска телевизија „Алтра-Сат 2000“ лоцирана во трговскиот центар „Охриѓанка“, пронајдени се и одземени триесет и три дигитални ресивери со кои, пријавените со намера да прибават противправна имотна корист преку кабелска мрежа неовластено дистрибуирале и ставале на располагање на јавноста заштитени телевизиски канали,…

повеќе...

Во сообраќајни контроли во текот на викендот казнети 610 учесници во сообраќајот

СВР-Скопје во текот на изминатиот викенд спроведе зајакната сообраќајна контрола на подрачјето на Скопје при што од страна на сообраќајната полиција санкционирани се 610 учесници во сообраќајот за сторени прекршоци од Законот за безбедност на сообраќајот. Притоа, алкотестирани беа вкупно 241 возач а кај 71 возач е утврдено дека управувале возила под дејство на алкохол, потоа 40 лица управувале возила со измината важност на сообраќајната дозвола, додека пак без возачка дозвола управувале 24 возачи. Кај 27 лица е утврден сообраќаен прекршок за поминување на црвено светло, биле идентификувани две технички…

повеќе...