Продолжува репертоарот на германски филмови во Центарот за култура Охрид

НУ Центар за култура „Григор Прличев” Охрид и понатаму продолжува со прикажување на германски филмови овој месец. Вечерва Охридската публика ќе може да ги погледне филмовите „Кој сум јас” и „Феникс”. Who Am I (2014) крими, драма, мистерија режија: Баран Бо Одар Улоги: Том Шилинг, Ејлас М’Барек Вечерва во 18:00 часот. Phoenix (2014) – Историска драма режија Кристијан Петѕолд улоги Нина Хос, Роланд Зехрфелд, Нина Кузендорф Вечерва 20:00 часот. Влезот чини 50 денари.

повеќе...

Пронајдена и отстранета рибарска мрежа при снимање на сцени од WebOhrid Aquatic

Како што веќе знаете, минатиот викенд WebOhrid започна самостоен проект WebOhrid Aquatic, со кој ве водиме во подводниот свет на Охридското Езеро. Во текот на снимањето на подводните сцени, на потегот помеѓу Десарет и Градиште, пронајдовме и отстранивме рибарска мрежа заплеткана околу карпа, полна со риби во фаза на распаѓање. WebOhrid

повеќе...

Green Beach Festival ги претставува и најистакнатите артисти од домашната електронска сцена

GREEN BEACH FESTIVAL, најголемиот фестивал на електронската музика кај нас, годинава ќе се одржи по седми пат и тоа со најбогата програма досега, на 30 и 31 јули. Локацијата е традиоционално плажата Парк во Охрид, каде нѐ очекува препознатливиот грандиозен подиум на највозбудливата летна журка. Покрај најдобрата поунда на светски етаблирани изведувачи како што се AME, DUBFIRE, BLACK COFFEE и JAMES ZABIELA, подеднакво атрактивна е и листата со 10 од најистакнатите домашни артисти со кои Green Beach Festival оваа година ја збогатува својата програма. Во овој дел од програмата, на…

повеќе...