МКФ: Котизацијата е трошок кој паѓа на грбот на клубот, а не на членовите, играчите и нивните родители

Македонската кошаркарска федерација, излезе со соопштение со кое упатува апел до родителите на младите кошаркари и кошаркарки во врска со плаќање на котизациите за учество во младинските лиги. „Со овој допис, сакаме да ја информираме сета јавност во Република Македонија дека котизацијата која се плаќа за учество во една лига е трошок кој паѓа на грбот на клубот, а не на неговите членови односно играчи како и нивните родители. Кошарката е спорт кој треба да биде достапен за сите деца подеднакво, а не луксуз на поединци. Клубовите треба да овозможуваат…

повеќе...

Фени Индустри поуспешен од АВ Охрид

Во рамките од третото коло од Првата Македонска кошаркарска лига, тимот на Фени Индустри беше поуспешен од АВ Охрид. На трикратниот шампион во домашното првенство му беа потребни пет дополнителни минути игра за да го совлада противникот во третиот натпревар за оваа сезона. „Галебите“ речиси ја имаа победата в рака, но во финишот останаа без концентрација, домаќинот тоа знаеше како да го искористи за да се избори за продолжение во кое за пет минути постигна двојно повеќе поени од гостинскиот состав. Фени Индустри – АВ Охрид 92-82 (18-22, 24-9, 14-20, 18-23,…

повеќе...

Вардар поразен со високи 0:6 од Реал Сосиедад

Вардар го претрпе и третиот пораз во групната фаза од Лигата на Европа. Вечерва Реал Сосиедад славеше триумф над „црвено-црните“ со убедливи 0:6. Противникот беше подобар, поискусен од нашиот тим, и сосема заслужено треба да им се честита на овој триумф. Момците на Чедомир Јаневски шансата за првите бодови ќе мора да ја чекаат на некој од следните натпревари во ова натпреварување. Уште по првиот дел Вардар имаше негатива од три гола. Реал Сосиедад успеа да дојде до убедливо водство. Три гола во мрежата на Гачевски, во прв дел со…

повеќе...

АВ Охрид поразен од Куманово

Денес беа одиграни натпреварите од второто коло од Првата македонска кошаркарска лига во машка конкуренција. Екипата на АВ Охрид на домашен терен во Спортската сала „Билјанини Извори“ во Охрид го пречека тимот на Куманово. Гостите беа надмоќни на овој натпревар, а тоа го покажаа уште во првата четвртина. АВ Охрид се обиде да ја анулира предноста, но безуспешно. На крајот Куманово успеа да оствари висока победа со резултат 73-91. АВ Охрид – Куманово 73-91 (12-31, 26-19, 13-16, 22-25) WebOhrid

повеќе...

АВ Охрид со победа ја започна новата сезона

Екипата на АВ Охрид со победа ја започна новата натпреварувачка сезона 2017/2018. Во првото коло од Првата македонска кошаркарска лига, АВ Охрид гостуваше во Струмица, каде успеа да победи со резултат 76-90 (15-24, 29-24, 15-25 и 17-17). WebOhrid

повеќе...

Доделени плакети по повод 40 години од постоењето на Атлетски Клуб „Охрид“

По повод 40 години од постоењето на Атлетски Клуб „Охрид“, на свеченоста што се одржа денес, плакети им беа доделени на Атлетската федерација на Македонија, постхумно на проф. Влатко Димитров, на ветеранот Ристо Трајкоски, на актуелниот претседател на клубот Пецо Неданов, како и на градоначалникот Никола Бакрачески. „Почестен сум со ова признание бидејќи тоа ми го доделува најтрофејниот спортски клуб од Охрид. Импресивни се податоците дека во изминативе 40 години, членовите на Атлетскиот клуб на домашни и меѓународни натпревари имаат освоено 50 златни медали, собориле 100 рекорди, освоиле 3000 признанија, а…

повеќе...

Апсолутна доминација на јуниорките од СК „Охрид“ на Државното првенство

Јуниорката од Стрелачкиот клуб „Охрид“ Мартина Петровска е нов Државен првак на Македонија во гаѓање со воздушна пушка. Таа со резултат од 402,5 круга ја зацврсти својата прва позиција во категорија на јуниорки, како и на Куповите, така и на ова Државно првенство, а со тоа си обезбеди сигурно место во ререзентацијата. Второпласирана во истата категорија со резултат од 397,3 кругови е младата јуниорка Анастасија Мојсовска од СК „Охрид“, која во досегашните Купови се наоѓа на третата позиција, но со овој успех секако се искачи на едно скалило погоре и…

повеќе...

ФФМ ќе инкасира вкупно 2450 евра од неколку клубови поради слаба организација на натпревари

Дисциплинската комисија на ФФМ, постапувајки по пријавите од Комисија за натпреварување на ФФМ на ден 13.04.2017 ги донесе следните одлуки: ФК Велазерими 77 се казнува со парична казна во износ од 250 евра поради слаба организација на натпреварот ФК Велазерими – ФК Еуромилк одигран во рамки на 17. коло во Втора МФЛ;  Борче Јовановски, комесар за безбедност на ФК Новаци 2005 се казнува со забрана за вршење на функцијата во времетраење од два месеци; ФК Новаци 2005 се казнува поради слаба организација на натпреварот ФК Новаци 2005 – ФК Вардар…

повеќе...

Дарко Панчев промовиран за нов спортски директор на Вардар

Фудбалскиот клуб Вардар објави дека легендата на клубот Дарко Панчев, е промовиран за нов спортски директор на „црвено-црните“. Денеска на прес-конференција во Фудбалската Академија на ФК Вардар раководството на тимот предводено од претседателот Мирко Спасески и од извршниот директор Самоил Симев, го презентираше Панчев како нов член во раководството на нашиот клуб. Почнувајќи ја фудбалската кариера токму во „црвено-црниот“ дрес, Дарко Панчев на прес-конференцијата истакна дека му е особена чест што се враќа во клубот во кој што му е во срцето. „Мислам дека нема потреба да се преставувам, сите…

повеќе...

РК Охрид убедлив против РК Пролет

Во рамките од 17-то (претпоследно) коло од ВИП машката ракометна Супер лига, РК Охрид на домашен терен во Спортската сала „Билјанини Извори“ убедливо со 34-22 го совлада тимот на РК Пролет. Охридските ракометари работата ја завршија уште во првото полувреме кое го добија со резултат 21-10. Во второто полувреме остана само рутински да го доиграат натпреварот и да го добијат со конечни 34-22. РК Охрид и понатаму останува на врвот од табелата со 40 бодови исто колку што има и тимот на РК Пелистер. Следниот натпревар РК Охрид ќе го…

повеќе...