Опожарено возило во Струга

На 08.04.2017 година во 06.53 часот во ПС ОН-Струга, пријавено било дека на ул.„Партизанска“ непосредно до фудбалскиот стадион „Караорман“, опожарено било ПМВ„СААБ“, без регистарски ознаки. Пожарот е изгаснат од ТППЕ-Струга, а увид на лице место извршила екипа од Надворешна канцеларија за криминалистички работи -Струга, при што е констатирано дека возилото во целост е опожарено, а пожарот најверојатно е подметнат со лесно запалива материја од страна на засега непознато лице. ПС-Струга презема мерки и активности за целосно расчистување на случајот.

повеќе...

Кривична пријава за стружанец кој градел без одобрение за градба

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „бесправно градење“ и „узурпација на недвижност“ криминалистичката полиција Струга, поднесе кривична пријава против Ш.О. (52) од Струга. По примена пријава од граѓани, извршен е инспекциски надзор од градежна инспекција при општина Струга. Притоа, утврдено е дека  пријавениот Ш.О. како инвеститор на земјиште сопственост на станарите, без одобрение за градба започнал со доградба на приземјето од колективна станбена зграда со димензии 2,3×1,3метри лоцирана на улицата „Маркс Енгелс“ во Струга. Поради констатирани незаконитости, општинската градежна инспекција-Струга донесла решение и заклучок за отстранување на…

повеќе...

Кривична пријава за две лица од Дебар поради нанесување тешка телесена повреда

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „тешка телесна повреда“, полициската станица од Дебар поднесе кривична пријава против А.К. (29) и Б.К. (26), двајцата од Дебар. Пријавените, казненото дело го сториле на втори минатиот месец во 19 часот и 45 минути на улицата „Таса Мартиновска“ во Дебар. Тие започнале со нарушување на јавниот ред и мир и вербална расправија со Р.М. (40) од Дебар која набрзо прераснала во тепачка. Од здобиените удари, Р.М. се здобил со повреди на главата, потрес на мозокот и фрактура на левата надклактица од…

повеќе...

Коалициските партнери на СДСМ дадоа едногласна поддршка Заев да биде мандатар на новата Влада

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска се сретна со претседателите на коалициските партнери на СДСМ. На состанокот сите партнери од коалицијата дадоа поддршка претседателот на СДСМ, Зоран Заев да биде мандатарот за состав на новата Влада на Р.Македонија. Заедничка е оценката дека претседателот на СДСМ води совесни, мудри и одговорни политики согласно Уставот, во разговорите за обезбедување на новото парламентарно мнозинство и за состав на новата Влада. СДСМ и коалициските партнери очекуваат, Горге Иванов да го даде веднаш мандатот на претседателот Заев за состав на новата Влада, откако се собрани…

повеќе...

Дипломи за втората генерација магистри од подружницата на Универзитетот „Франклин“ во Македонија

Заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски присуствуваше на свеченото доделување дипломи на втората генерација магистри на Франклин Универзитетот од Охајо, кој соработува со универзитетот “Св. Климент Охридски“ од Битола. Ристовски посочи дека како резултат на меѓународната соработка, вложениот труд и пренесеното знаење од врвни професори и експерти, новите кадри се високо конкурентни на домашниот и глобалниот пазар. „Изминативе две години, под водство на врвни професори сте истражувале, сте се надградувале, сте учеле и бидете сигурни дека на долг рок оваа инвестиција ќе ви се исплати“, истакна Ристовски пред…

повеќе...

Нов земјотрес вечерва со јачина до 4 степени според Рихтеровата скала

Вечерва, во 19.53 часот, нов земјотрес ја погоди Скопската Котлина со јачина од 4 степени според Рихтеровата скала. Епицентарот на земјотресот е регистриран на четири километри северозападно од Скопје, на длабочина од пет километри. Појак земјотрес го затресе Скопје попладнево и во 14.19 часот. Овојпат земјотресот беше со јачина од 3,7 степени според Рихтеровата скала. Земјотресот бил на длабочина од 10 километри и се случил на 2 километри североисточно од скопското село Булачани. Послаб земјотрес скопјани почувствуваа и во 11.50 часот, со јачина од 2,3 степени. До 10 часот утрово…

повеќе...

ДЗС: Во вториот квартал годинава 6.687 слободни работни места

Во Македонија во вториот квартал годинава се регистрирани 6.687 слободни работни места. Како што објави денеска Државниот завод за статистика, стапката на слободни работни места во второто тримесечие од годинава изнесувала 1,38 проценти. Највисока стапка на слободни работни места има секторот „објекти за сместување и сервисни дејности со храна“ и изнесува 3,66 проценти, додека најмала е стапката во секторот „снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација каде што изнесува 0,10 проценти. Деловните субјекти кои имаат од 10 до 49 вработени имаат највисока стапка на слободни работни места, 1,88 проценти.…

повеќе...

Стартап лидери од седум Балкански заедници работеа заедно за „BalkanChangeMakers“ викенд

Од 27-28 Август во Струга, Македонија за работниот „BalkanChangemakers“ викенд се собраа шеснаесет учесници, претставници од Албанија, Бугарија, Босна и Херцеговина, Хрватска, Косово, Македонија, Србија и фасилитатори од Соединетите Американски Држави. Овој настан е почетен и заеднички е организиран од страна на – Нина Николиќ, SECO EP Еко-систем на фасилитатор во Македонија и BCW водечки организатор, Армин Коњалич, регионален директор на East-West Digital News и BCW организатор и Мерилин Харис, дипломец на Универзитетот Стенфорд и BCW водечки организатор. Овој настан беше поддржан од Програмата за претприемништво SECO (SECO EP), проект…

повеќе...

Македонци од САД пријавиле измама за авиобилети за повеќе од 270.000 денари

Двајца Македонци кои живеат во Индијана, САД, пријавиле во прилепската полиција дека се измамени од сопственичката на туристичката агенција „Сториа травел“, Јасмина Јорданоска-Чебренска, која наводно им нудела евтини авиобилети, дознава „Мета“. Имено, како што велат тие, понудата ја добиле преку прилепската пејачка Елена Јовчевска, која настапувала за нашите иселеници во САД. Јовчевска, пак, тврди дека и таа е измамена од сопственичката на агенцијата каде што била вработена. Драган Џикоски, кој живее во Краун Поинт, Индијана, во САД, вели дека на Чебренска ѝ дал 5.000 долари за 11 билети. Тој случајот…

повеќе...

Средба Заев Орав: На Македонија и се потребни регуларни избори во декември

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев придружуван од заменик претседателката Радмила Шекеринска и генералниот секретар Оливер Спасовски денеска се сретна со евроамбасадорот на ЕУ во заминување од земјава, Аиво Орав. Претседателот Заев му се заблагодари на амбасадорот Орав за неговите заложби за обновување на демократските процеси во Македонија и посебно за неговата ангажираност во напорите за разврска на длабоката политичка криза во Македонија. На средбата е заеднички констатирано дека следните предвремени парламентарни избори мора да бидат регуларни и тие избори, за кои е потребно да се испочитуваат роковите и да се…

повеќе...