Три лица повредени во сообраќајка на патот Струга-Дебар

Три лица се тешко повредени во сообраќајната незгода што синоќа во 18 часот и 30 минути се случи на регионалниот пат Струга-Дебар во близина на „Здружение на возачи“. Поради сериозноста на здобиените телесни повреди, во болница „Св.Еразмо“ во Охрид префрлени се: Б.И.(34) од Струга како и Б.С.(38) и Н.С.(36) двајцата од струшкото село Лабуништа. Тие по укажаната медицинска нега се задржани на понатамошно лекување. Во сообраќајната незгода учествувале две патнички моторни возила со струшки регистарски ознаки: „Мерцедес“, управувано од сега повредениот Б.И. и „Ауди“ управувано од Б.С. во кое, како…

повеќе...

Едно лице загина во сообраќајка на патот Кичево – Гостивар

Едно лице го загуби животот во тешката сообраќајна незгода што вчера во 14 часот и 25 минути се случи на магистралниот пат Кичево-Гостивар во близина на патот за селата Колибари и Длапкин Дол. Од здобиените повреди, во општата болница во Гостивар, починал Шеза Ј.(76) од селото Колибари, кој претходно во тешка здравствена состојба од местото на несреќата, со возило на Брза помош, бил префрлен во Општата болница во Кичево. Сообраќајната незгода се случила кога сега починатиот, управувајќи патничко моторно возило „Мерцедес“ со кичевски регистарски ознаки, сакал од локалниот пат од…

повеќе...

Четири лица повредени во сообраќајка на патот Охрид-Струга

Четири лица се здобија со тешки телесни повреди во сообраќајната незгода што синоќа во 22 часот се случи на магистралниот пат Охрид-Кичево кај место викано „Карпа“ во близина на Охрид. Во незгодата, со тешки телесни повреди се здобиле С.А. (18) од Струга како и С.Т.(39), Р.Т.(35) и уште едно малолетно лице, сите од охридското село Велгошти. Со возило на Брза помош, повредените, од местото на сообраќајната незгода итно се пренесени во болницата „Св.Еразмо“ во Охрид, каде се задржани на понатамошно лекување. Сообраќајната незгода се случила помеѓу две патнички моторни возила…

повеќе...

Едно лице го загуби животот во сообраќајка на патот Охрид – Струга

Едно лице го загуби животот во тешката сообраќајна незгода што синоќа во 21 часот и 15 минути се случи на магистралниот пат Охрид-Струга во близина на бензиската пумпа „Бесјани“. Од здобиените повреди, во општата болница во Охрид, починал Благоја Р.(37) од струшкото село Мороишта, кој претходно во тешка здравствена состојба од местото на несреќата, со возило на Брза помош, бил префрлен во Општата болница во Охрид. Сообраќајната незгода се случила кога сега починатиот, управувајќи патничко моторно возило „Киа“ со струшки регистарски ознаки во правец од Струга кон Подмољје, изгубил контрола…

повеќе...

Тешко повреден охриѓанец во сообраќајка на ул.„15-ти Корпус“

Едно лице се здоби со тешки телесни повреди во сообраќајната незгода што синоќа во 16 часот и 45 минути се случи на улицата „15 корпус“ во близина на бензиската пумпа „Навис“ во Охрид. Во незгодата, со тешки телесни повреди се здоби Г.К.(62) од Охрид, кој во критичниот момент го преминувал коловозот на место каде нема обележан пешачки премин. Притоа, врз него налетало патничко моторно возило марка „Рено Еспејс“ со охридски регистарски ознаки кое по улицата се движел од правец на селото Лескоец кон улицата „Железничка“. Поради сериозноста на повредите, пешакот…

повеќе...

Стружанец загина во сообраќајка на магистралниот пат Струга-Ќафасан

Едно лице го загуби животот во тешката сообраќајна незгода што вчера во 09 часот и 40 минути се случи на магистралниот пат Струга-Ќафасан во близина на селото Мали Влај. Од здобиените повреди, на лице место почина Севдали Ќ.(38) од Струга. Неговата смрт, на местото на настанот била констатирана од медицинска екипа од Општа болница во Струга. Сообраќајната незгода се случила кај местото викано „Василев дол“ кога сега починатиот, по магистралниот пат во правец од граничниот премин „Ќафасан“ кон Струга управувал патничко моторно возило „Форд Фиеста“со струшки регистарски таблици. Поради неприлагодена…

повеќе...

Повредено осумгодишно момче во сообраќајка на ул.„Ристо Чадо“

Вчера во 17:40 часот во Охрид на ул. „Ристо Чадо“ се случила сообраќајна незгода во која ПМВ ,„Голф“ со охридски регистарски ознаки, управувано од Д.К. (41) од Охрид удрило во осумгодишно момче од Охрид. Во незгодата со тешка телесна повреда се здобило детето кое било пренесено во Општа болница Охрид. По извршениот преглед и по укажаната лекарска помош бил препратен на лекување во Специјалната болница за ортопедија и трауматологија Св. „Еразмо“ Охрид. За настанот бил известен Јавен обвинител. Увид на местото на настанот извршила увидна екипа од ПС Охрид.

повеќе...

Повреден велосипедист од Велгошти на ул„7ми Ноември“ во Охрид

Вчера во 11.00 часот во ПС за БПС Охрид пријавена е сообраќајна незгода која се случила истиот ден во 06.30 часот во Охрид на ул. „7-ми Ноември“ помеѓу автобус „Икарус“ со охридски регистарски ознаки, управуван од Б.Б. (33) од с.Пештани, охридско и велосипед „Пони“ управуван од Б.Т. (64) од с.Велгошти, охридско. Во незгодата со тешки телесни повреди се здобил возачот на велосипедот, кој бил пренесен во Специјалната болница за ортопедија и трауматологија Св.Еразмо и по укажаната лекарска помош бил задржан на понатамошно лекување. Увид на местото на настанот извршила увидна…

повеќе...

Пешак загина во сообраќајка на патот Кичево – Гостивар

Едно лице го загуби животот во тешката сообраќајна незгода што синоќа во 18 часот се случи на на магистралниот пат Кичево-Гостивар, во близина на селото Колари. Од здобиените повреди, на лице место починал С.А. од Скопје а неговата смрт е констатирана од екипа на Брза помош која пристигнала на местото на настанот. Сообраќајната незгода се случила кога сега починатиот С.А. кој се движел до коловозот кон Гостивар, во еден момент започнал да го преминува магистралниот пат при што директно бил удрен од товарно моторно возило марка „Мерцедес“ со скопски регистарски…

повеќе...

Охриѓанка повредена во сообраќајка на ул„Ристо Чадо“

Вчера во 11.15 часот во Охрид, на ул. „Ристо Чадо“ се случила сообраќајна незгода во која Л.Р. (45) од Охрид, управувајќи ПМВ „Застава 101“ со охридски регистарски ознаки, изгубила контрола и удрила во запрено ПМВ „Ауди“ со охридски регистарски ознаки, управувано од К.А. (29) од Охрид. Во незгодата со тешки телесни повреди се здобила Л.Р. (72) од Охрид, сопатничка во ПМВ „Застава“. Истата со возило на Итна медицинска помош била пренесена во Медицински центар Охрид, каде е задржана на лекување. Увид на местото на настанот извршила екипа од СВР Охрид.

повеќе...