Македонија У21 со триумф ги започна квалификациите за ЕУРО 2019

Македонската млада репрезентација под 21 година (У21) ја започна одисејата во квалификациите за наредното Европско првенство, кое ќе се игра во 2019 година во Италија и Сан Марино. Избраниците на селекторот Благоја Милевски успеаа со 0:3 да ја совладаат Ерменија и со победа да ги стартуваат овие квалификации. Хет-трик за нашата репрезентација постигна Тихомир Костадинов со головите во 8, 26 и 72 минута. На табелата водат Русија и Ерменија со по 4 бодови. Русија има одиграно два натпревари, а Ерменија три. Следуваат Србија, Австрија и Македонија со по 3 бодови…

повеќе...

Уште едно успешно организирано кошаркарско првенство во Скопје

Македонската кошаркарска федерација кон крајот на минатата календарска година одново ја доби довербата на ФИБА да организира едно првенство во Република Македонија. Овој пат тоа беше првенството за кошаркарки до 16 години, дивизија Б на кое и наша селекција зема учество. Одбрани беа спортските центри „Јане Сандански“ и „Борис Трајковски“ за одигрување на натпреарите, како од групната фаза, така и од нокаут фазата, но и од разигрувањето за пласман. Натпреварите непречено се одигруваа почнувајќи од 17. август, па сè до 26. август. Сите кошаркарки демонстрираа енергично се бореа до последниот…

повеќе...

Театарската група на Црвен крст Охрид ги освои срцата на публиката и во Суботица

После Крагуевац, Ужице и Требиње, театарската група на Црвен крст Охрид ги освои срцата на публиката и во Суботица. Младите талентирани актери-аматери, волонтери на Црвен крст Охрид предводени од креаторите на претставата вчера заблескаа пред бројната публика во Младинскиот театар во Суботица со изведбата на театарската претстава „БАГАЖ“. Публиката не ја криеше воодушевеноста од прекрасната изведба-глума на младите актери, но и од тематиката на претставата која го третира актуелниот проблем со заминувањето на младите луѓе од родната земја во потрага по подобар живот, носејќи, во и со себе различни причини…

повеќе...

Селекторот Милевски го објави списокот за У21 квалификацискиот дуел со Ерменија

Селекторот на репрезентацијата на Македонија до 21 година, Благоја Милевски го објави спосокот на фудбалери на кои ќе смета за квалификацискиот натпревар против Ерменија на 5 септември на гостински терен во Ереван. Милевски вели дека фудбалерите кои се наоѓаат на списокот го заслужија повикот, принципите за работа во оваа селекција остануваат исти. „Во принцип не сум некој што сака да менува. Овие фудбалери беа повикани на пријателскиот натпревар со Црна Гора, а и со игрите во своите клубови го заслужија повикот. Критериумите и принципите остануваат исти, сите кои се стандардни…

повеќе...

Започна летниот фудбалски камп на школата за фудбал на ФК Барселона

Започна летниот фудбалски камп на школата за фудбал на ФК Барселона. Во една одлична фудбалска атмосфера, под раководство на врвните фудбалски тренери од школата на Барселона, позната како BESCOLA, 7 дена, учесници од цела Македонија ќе можат да уживаат, да се дружат и секако да ги усовршат своите фудбалски знаења. Тука се и локалните фудбалски тренери кои што работат заедно со тренерите од школата на Барселона и исто така се на висина на задачата. Се тренира 2 пати на ден, и тоа во групи од по 10-12 деца. Атмосферата во…

повеќе...

Започнува Школата за фудбал на ФК Барселона во Охрид

Од денес започнува Школата за фудбал на ФК Барселона во Охрид. Jesus Almansa Monserat , Jonatan Lopez Albiach, Marc Montero Casado, Guillem Costa Pinazo, Albert Batalla Fernandez, Oriol Gutez Lopez, Hector Carmona Pastor, се имињата на тренерите од фудбалската школа од ФК Барселона кои од денес до 27ми август ќе ги пренесат своите фудбалски вештини и знаења на учесниците во фудбалскиот камп кој што се одржува на терените на СРЦ „Билјанини Извори“. На кампот учествуваат деца од 6-16 години кои истите ќе ги учат фудбалските вештини од врвни фудбалски тренери на…

повеќе...

Почнува осмата по ред Школа за млади лидери на претседателот Иванов

Вкупно 40 учесници и 22 предавачи од Македонија, Европската унија, САД и Кина, ќе бидат дел од Школата за млади лидери, што по иницијатива на претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, годинава по осми пат ќе се одржи во Охрид, од 21 до 31 август. Целта на школата е да им се овозможи на младите, талентирани и иновативни луѓе од Македонија да ги надградуваат и усовршуваат своите вештини, да ја развиваат својата креативност и лидерски способности, преку предавања и обуки од сферите на лидерството и менаџментот. И годинава школата…

повеќе...

Договор за соработка помеѓу АМС и Факултетот за безбедност

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Дарко Каевски оствари работна средба со челните луѓе од Факултетот за безбедност, Продекан доц. д-р Марјан Ѓуровски и доц. д-р Јонче Ивановски. Целта на разговорот беше договарање на соработка на факултетот со Агенцијата за млади и спорт, која ќе биде насочена кон зголемување на безбедноста во спортот, особено кај младите преку едукација, создавање професионален кадар, спроведување на истражувања од областа на безбедноста, како и развој и реализација на заеднички проекти. Планирани се неколку столбови на соработка: – Вклучување на Факултет за безбедност –…

повеќе...

Школата на Барселона доаѓа во Охрид

Од 21 до 27 август на терените на СРЦ „Билјанини Извори“ во Охрид ќе престојува кампот на Школата за фудбал на Фудбалскиот Клуб Барселона. Школата на Барселона е отворена за деца од 6 до 16 години, а тренинзите ќе се одржуваат на новиот терен со вештачка трева и на стадионот на СРЦ „Билјанини Извори“. Котизација за учество на кампот изнесува 19,700 денари, а во овој износ се вклучени: тренинзи со тренери од Школата на ФК БАРСЕЛОНА осигурување од повреди за време на тренинзите хотелско сметување 7 дена со вклучен доручек,…

повеќе...

У21 ЕУРО 2017: Македонија претрпе пораз и од Португалија

Македонската репрезентација до 21 година го заврши настапот на Европското првенство во Полска со пораз од Португалија. Во третиот круг од Б групата Македонија загуби со 2:4 од Португалија. Македонија и Србија освоија по еден бод во групата, во која Шпанија оствари максимални три победи, Португалија е на второто место со шест бода. Енис Барди во 40. минута упати вистинска бомба од 25 метри во спротивниот агол на противничкиот голман, а португалецот Варела беше немоќен за првиот гол на Македонија на вечерашниот натпреавар. Кире Маркоски во второто полувреме го постигна…

повеќе...