УХМР предупредува на можна појава на невреме со град и засилен ветер

Во наредните денови подрачјето на Македонија ќе биде под влијание на серија од влажни воздушни маси, претежно од Медитеранот. Времето ќе биде променливо облачно со повремени локални врнежи од дожд, наместа проследени со грмежи и со засилен ветер и силни електрични празнења. Локално процесите ќе бидат застапени и во форма на невреме, особено во јужните делови на земјава се очекува да наврнат изобилни количини на воден талог, особено в недела и во вторник. Од УХМР најавуват дека е можна и појава на невреме со град и со засилен ветер и…

повеќе...

Од понеделник заладување за пет до шест степени

Опаѓање на температурата за пет до шест степени се очекува од утре вечер кога Македонија ќе ја зафати влажен бран, проследен со поројни врнежи, грмежи и засилен северен ветер. Како што информира УХМР, промената на времето ќе почне утре попладне и во вечерните часови, а на места ќе наврнат и над 25 литри дожд на метар квадратен. Поројни врнежи и грмежи се очекуваат особено во северозападните и источните делови од земјава. И во понеделник ќе има повремени врнежи дожд, најмногу претпладне. Кон крајот на денот и ноќта према вторник облачноста…

повеќе...

УХМР: Можни се излевања на реките

Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) предупредува на внимателно движење покрај водотеците и суводолиците. Оттаму велат дека обилните врнежи и истекувањата на водите можат да предизвикаат појава на свлечишта и на одрони. „Врнежите што паднаа во текот на ноќта, освен во западните делови на повисоките сливни подрачја, незначително влијаеа на водостојот на водотеците во земјава. Новите врнежи кои се очекуваат во текот на следните 24 часа, ќе ги зголемат водните количества во реките и во суводолиците“, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Според прогностичките модели, особена внимателност треба да се посвети…

повеќе...

УХМР: Невремето со веројатност на појавување еднаш во илјада години

Регистрираниот рекорден интензитет на невремето што завчера ја зафати Скопската котлина е со веројатност на појавување од 0,1 отсто или еднаш во илјада години, соопшти попладнево Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Според податоците на УХМР, невремето траело пет часа, од 17.20 до 22.10 часот во два интензивни налета. Вкупната количина врнежи според дождомерот изнесувала вкупно 92,9 милиметри. „Она што треба да се нагласи е дека измерена екстремна количина на врнежи со петчасовно траење и интензитет од 51,71 секунди на хектар. На главната метеоролошка станица во Скопје, на Зајчев рид, е…

повеќе...

УХМР: Сончево време со температура до 32 степени

Од УХМР информираат дека денес во Македонија времето ќе биде сончево време со мала до умерена облачност со температура до 32 степени. Ќе дува слаб, а во западните делови повремено умерен ветер од југозападен правец. Температурата ќе се движи од 25 до 32 степени. До вторник ќе се задржи стабилно, суво и топло време за овој период од годината. Ќе дува и умерен повремено засилен ветер од југозападен правец, па така на некои места највисоката дневна температура на воздухот ќе го надмине 30-от степен целзусов. Во вторник во вечерните, а особено во…

повеќе...

Минусни температури во цела Македонија – утре се очекува снег

Температурите во сите делови на Македонија утринава беа под нулата, а најниските температура се измерени во Битола и во Берово каде живата на термометрите се спуштила до минус 10 Целзиусови степени. Според мерењата во Управата за хидрометеоролошки работи, утринската температура во Лазарополе, Прилеп, Скопје Струмица и Тетово изнесувала минус осум Целзиусови степени, во Демир Капија, Куманово и Крива Паланка била минус седум, во Дебар, Дојран Гевгелија, Крушево, Маврово и Штип минус шест, во Охрид минус пет, а во Претор минус два Целзиусови степена. Во текот на денот се очекува умерено…

повеќе...

Од утре уште потопло, температури над 40 степени

Како што најавуваат метеоролозите, во почетокот на следната недела нашето подрачје ќе потпадне под влијание на уште потопла и сува воздушна маса од југ, што ќе предизвика натамошен пораст на дневните температури. Се очекува температурите во поголем дел од земјава да бидат над 35 степени. Особено уште потопло време се очекува да настапи кон средината на неделата, кога долж Повардарието и во југоисточниот дел дневните температури ќе бидат над 40 степени. Владата на Република Македонија, по предлог од Министерството за здравство, минатата недела донесе препорака за ослободување од работните обврски…

повеќе...

Од понеделник уште потопло време – Дирекцијата за заштита и спасување со препораки

Како што најавуваат метеоролозите, од почетокот на следната недела нашето подрачје ќе потпадне под влијание на уште потопла и сува воздушна маса од југ, што ќе предизвика натамошен пораст на дневните температури. Се очекува температурите во поголем дел од земјава да бидат над 35 степени. Особено уште потопло време се очекува да настапи кон средината на неделата, кога долж Повардарието и во југоисточниот дел дневните температури ќе бидат над 40 степени. Владата на Република Македонија, по предлог од Министерството за здравство, минатата недела донесе препорака за ослободување од работните обврски…

повеќе...

Биометеоролошка прогноза: Можна деконцентрација и чувство на тежина во главата

Како што соопштуваат од УХМР, денес во раните утрински часови биометеоролошките услови беа лоши, кога кај поголем број на луѓе можна беше појава на главоболки, но и болки во колената, грбот и на вратот. Во пладневните часови кај поголем број на луѓе можна е деконцентрација, а кај некои пак ќе се појави и чувство на тежина во главата. Во попладневните часови болките кои се од ревматски карактер, но и оние кои се од артритични промени ќе се поупорни. Во текот на утрешниот ден биометеоролошките услови ќе имаат поголемо влијание. Како…

повеќе...

Од утре не очекува заладување и снег

Од утре, особено во западните делови на земјава се очекуваат повремени врнежи претежно од снег. Кон крајот на денот под влијание на продор на многу студена воздушна маса од север ќе започне да дува засилен, а повремено и силен северен ветер, кој во наредните денови ќе предизвика значителен пад на температурите, информираат од  УХМР. Како што велат од УХМР, особено силен ветерот се очекува во понеделник, кога брзината ќе достигне и над 80 километри на час. Во понеделник и среда ќе има и повремени слаби врнежи од снег. Утринската температура најниска ќе…

повеќе...