Вардар поразен со високи 0:6 од Реал Сосиедад

Вардар го претрпе и третиот пораз во групната фаза од Лигата на Европа. Вечерва Реал Сосиедад славеше триумф над „црвено-црните“ со убедливи 0:6. Противникот беше подобар, поискусен од нашиот тим, и сосема заслужено треба да им се честита на овој триумф. Момците на Чедомир Јаневски шансата за првите бодови ќе мора да ја чекаат на некој од следните натпревари во ова натпреварување. Уште по првиот дел Вардар имаше негатива од три гола. Реал Сосиедад успеа да дојде до убедливо водство. Три гола во мрежата на Гачевски, во прв дел со…

повеќе...

АВ Охрид претрпе пораз од Ловќен во АБА 2 лигата

Екипата на АВ Охрид го одигра вториот натпревар во АБА 2 лигата, при што го забележа и вториот пораз оваа сезона. Охриѓани гостуваа против тимот на Ловќен 1947 Цетиње. Домаќинот беше супериорен во текот на целиот натпревар, првата четвртина ја доби со 24-17, втората со 23-20, третата со 24-17 и четвртата со 23-18, за вкупен резултат од 94-72. „Можам да бидам задоволен со резултатот. Ова е прва победа, но не премногу добра, поради екипата од Охрид која цело време играше зонска одбрана што не ни даде шанса да се разиграме.…

повеќе...

Македонија ќе игра пријателски натпревар со Норвешка на 11 ноември во Скопје

Фудбалската репрезентација на Македонија на 11 ноември ќе игра пријателски натпревар против селекцијата на Норвешка на Националната арена „Филип Втори“ во Скопје. Досега, против репрезентацијата на Норвешка имаме одиграно три меѓусебни дуели. Во квалификациите за СП 2010 година одигравме натпревар без голови во Скопје, додека на гостувањето во Осло загубивме со 2:1. Во 2013 година на пријателски натпревар во Осло бевме поразени со 2:0. Моментално Норвешка е рангирана на 58 место на ФИФА рејтинг листата, додека пак Македонија е на 85 место. WebOhrid

повеќе...

Одржан третиот по ред Куп во гаѓање со воздушно оружје во Битола

Заврши и третиот по ред Куп во гаѓање со воздушно оружје-меѓународна програма, што се одржа викендов на стрелиштето во касарната во Битола. И ова натпреварување како впрочем и сите претходни, мина со низа пропусти и недостатоци на организациски план, но за жал и овај пат не беше изоставена злоупотребата од страна на Селекторот, кој направи три партии за да може неговите стрелци (првенствено неговата сопруга) непречено да се натпреваруваат, имајќи во предвид дека останатите стрелци го завршуваат натпреварувањето и го напуштаат стрелиштето, па условите за натпреварување се далеку поповолни отколку во…

повеќе...

Македонија се искачи на 85 место на ФИФА рејтинг листата

Македонската репрезентација забележа нов скок на ФИФА рејтинг листата. Според најновата листа, Македонија се наоѓа на 85 место, благодарение на нерешениот исход 1:1 против Италија во гости, како и победата од 4:0 против Лихтенштајн на домашен терен. Нема промени на врвот од ФИФА рејтинг листата каде останува водечката тројка Германија, Бразил и Португалија. Најголем скок од +22 места изминатиот месец забележа репрезентацијата на Туркменистан која се искачи на 114 место. Најголем пад од -25 места забележа репрезентацијата на Еквадор која се најде на 60 место. WebOhrid

повеќе...

Победи на Металург и Вардар на европска сцена

Тимовите на Металург и Вардар успеаа да забележат победи во рамки од петтото коло од Лигата на шампиони. Металург му гостуваше на тимот на Чеховски Медведи. По изедначеното прво полувреме со резултат 15-15, Металург успеа во второто полувреме да направи разлика, да се одвои и да забележи победа со резултат 26-32. Вардар на домашен терен играше против Барселона. Убедливата игра резултираше со предност на полувреме од 16-12 за Вардар. Добрата игра на Вардар продолжи и во второто полувреме. На крајот Вардар го доби овој натпревар со 27-24. По 5 одиграни…

повеќе...

АВ Охрид поразен од Куманово

Денес беа одиграни натпреварите од второто коло од Првата македонска кошаркарска лига во машка конкуренција. Екипата на АВ Охрид на домашен терен во Спортската сала „Билјанини Извори“ во Охрид го пречека тимот на Куманово. Гостите беа надмоќни на овој натпревар, а тоа го покажаа уште во првата четвртина. АВ Охрид се обиде да ја анулира предноста, но безуспешно. На крајот Куманово успеа да оствари висока победа со резултат 73-91. АВ Охрид – Куманово 73-91 (12-31, 26-19, 13-16, 22-25) WebOhrid

повеќе...

Јаховиќ со нови два голови

Довчерашниот македонски репрезентативец Адис Јаховиќ повторно беше стрелец за Гозтепе. Овој пат, тој постигна два голови за Гозтепе на гостувањето против Анталијаспор. Најпрво, Јаховиќ го отвори резултатот откако на противничката одбрана и украде една топка во 8 минута. Вториот гол го постигна во 19 минута по слободен удар, при што топката зафати противнички играч во живиот ѕид, го промени правецот на движење и заврши во мрежата на домашните. Со овие два голови, Јаховиќ е најдобар стрелец во Турската Супер лига со постигнати 9 голови на 8 натпревари. Но, за жал,…

повеќе...

АВ Охрид со пораз ги започна натпреварите од АБА 2 лигата

Екипата на АВ Охрид дебитираше во АБА 2 лигата. Во Спортската сала „Билјанини извори“, АВ Охрид претрпе пораз 62-82 (14-21, 19-20, 18-20, 11-21) од српскиот тим Борац од Чачак. „Резултатски минавме лошо, но игравме добро. Не знам зошто се предадовме во последната четвртина иако губевме десетина разлика. НАтпреварите во АБА лигата ќе ни послужат за добро искуство и за акумулирање на самодоверба.“ – изјави Петар Чочороски, тренерот на АВ Охрид. „На моите играчи им честитам за заслужената победа, додека на охридскиот кошаркарски клуб му посакувам многу среќа во понатамошните натпревари. Има…

повеќе...

Благоја Милевски: Одговорноста е моја! Упатувам извинување до целата јавност

Селекторот на репрезентацијата на Македонија до 21 година, Благоја Милевски по синоќешниот пораз од Гибралтар истакнува дека одговорноста за резултатот на натпреварот против Гибралтар е негова, Милевски упатува извинување до целокупната спортска јавност за неочекуваниот пораз во квалификациите за ЕП во Италија. „Нема оправдување, ова е срамен резултат и ја преземам одговорноста. Искрено жалам и упатувам извинување до целата јавност и навивачите, до Федерацијата која ни ги овозможи бараните услови за работа. Со репрезентацијата ги доживеав најубавите моменти во мојата кариера, а по синоќешниот пораз и најтешките моменти. Ќе повторам…

повеќе...