Развој на националната спортска структура во борење

Македонскиот олимписки комитет (МОК) на барање на Федерацијата за боречки спортови на Македонија (ФБСМ), обезбеди и целосно финансиски ќе ја покрие едногодишната програма која е одобрена од Обединетото светско борење (UWW) и од страна на Меѓународниот олимписки комитет (IOC), наречена „РАЗВОЈ НА НАЦИОНАЛНАТА СПОРТСКА СТРУКТУРА ВО БОРЕЊЕ“. Оваа програма ќе ја води истакнатиот светски експерт по борење, Кирил Ватев од Бугарија. Тој со македонските тренери ќе работи во однос на подобрување на комбинираните технички карактеристики и активности во борењето, изградба и потенцирање на основните индивидуални карактеристики на борењето, на откривање,…

повеќе...

Олимписка обука за напреден спортски менаџмент (петта генерација)

Македонскиот олимписки комитет во соработка со Меѓународниот олимписки комитет (ИОК), на 16 Октомври 2017 година ќе ја започне Олимписката обука за напреден спортски менаџмент (петта генерација), за која силно смета дека е основа и еден од главните фактори за постигнување на врвните спортски резултати на најдобрите македонски спортисти. Станува збор за многу обемна и квалитетна едукативна спортска програма која претставува теоретско-практична платформа за унапредување на работата во рамките на Олимписките спортски организации (ОСО) во кои спаѓат спортистите, тренерите, судиите, спортските клубови, НСФ-ии, Меѓународните спортски федерации, Националните олимписки комитети, ИОК, Организационите…

повеќе...

МОК домаќин на Конференцијата на Европскиот олимписки комитет и Форум на Меѓународниот олимписки комитет

Во периодот 18-21 Мај, Македонскиот олимписки комитет е домаќин на Меѓународниот олимписки комитет и на Европските олимписки комитети на собирот на кој ќе се презентираат извештаи за зимските Олимписки игри ПјонгЧанг 2018, Младинските олимписки игри Буенос Аирес 2018, Европските игри Минск 2019, летните Олимписки игри Токио 2020, зимските Олимписки игри Пекинг 2022, а извештај ќе поднесе и Светската Анти Допинг Агенција како и организаторите на зимскиот Европски младински олимписки фестивал Ерзурум 2017 и Летниот Европски младински олимписки фестивал Ѓер 2017. Олимпискиот канал, спортскиот и финансискиот менаџмент, користењето на социјалните мрежи…

повеќе...

МОК и МКФ со преноси од натпреварите во организација на МКФ

Претседателот на Македонската кошаркарска федерација, Петар Наумоски, постигна договор со претседателот на Македонскиот Олимписки комитет (МОК) Васил Тупурковски за вршење на директни преноси од страна на МОК ТВ (YouTube каналот) од натпреварите од домашното првенство како и меѓународните натпреварувања во организација на МКФ за сите возрасни категории и во двете конкуренции (машка и женска). Материјалите од снимените видео записи ќе бидат дадени на користење на МКФ сè со цел што подетални анализи на постигнатите резултати и прикажаните перформанси на сите учесници на натпреварот. Двете страни, МКФ и МОК, веруваат дека…

повеќе...

Два сребрени медали за Бојан Трајковски на Светските зимски игри на Специјална олимпијада

Во просториите на Македонскиот олимписки комитет, спортскиот директор на МОК, Владимир Богоевски се сретна со Бојан Трајковски, претставник на Република Македонија на Светските зимски игри на Специјална олимпијада. Бојан Трајковски, на овие Светски зимски игри на Специјална олимпијада, одржана во Австрија, во дисциплините велеслалом и супер велеслалом, постигна голем успех и освои два сребрени медали. МОК упатува искрени честитки за Бојан и верува во уште подобри резултати на нашите најдобри спортисти, идни учесници на Специјалната олимпијада.

повеќе...

25 години Македонски олимписки комитет

Вечерва, на местото на своето создавање, во „Гранд Хотел“ (сегашен Холидеј Ин), се одбележаа 25-те години од постоењето на Македонскиот олимписки комитет. Голем број на Олимпијци, спортисти, тренери, спортски административци, претставници на Националните спортски федерации, стопанственици и други лица кои се дел од развојот и растењето на Македонскиот олимписки комитет беа присутни на свеченото одбележување, а плакети за својата успешната работа и големиот придонес во развојот на Македонскиот олимписки комитет добија Велко Андреев, Зоран Гапиќ и Михајло Михајловски. Честитки до претседателот на Македонскиот олимписки комитет, д-р Васил Тупурковски упати Претседателот…

повеќе...

МОК организира висока обука за напреден спортски менаџмент

Македонскиот олимписки комитет (МОК) во соработка со Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) како и во координација со Националните спортски федерации (НСФ), високо образовните институции, централната и локалната власт како и во соработка со другите спортски институции и организации во Република Македонија, ја започнува процедурата за започнување на едукација на четвртата генерација на учесници на Високата обука за напреден спортски менаџмент на Олимписки спортски организации (ОСО) во Република Македонија. Станува збор за многу обемна едукативна спортска програма која претставува квалитетна теоретско-практична платформа за унапредување на работата на сите заинтересирани страни во спортот.…

повеќе...

Нова поддршка од MOK во насока на развојот на џудото во Македонија

За потребите на Џудо федерацијата на Македонија, Македонскиот олимписки комитет, во соработка со Меѓународната џудо федерација (ИЏФ), го ангажираше ИЏФ експертот, м-р Габриел Сапта (Белгија), кој е ангажиран на период од една година, да престојува во Македонија и да работи на унапредување на Националната џудо структура во Македонија. Финансиските трошоци за ангажманот на ИЏФ експертот се во целост обврска на МОК и ИЏФ. Веќе овој викенд (14 и 15 Јануари), во Кавадарци, ИЏФ експертот, Габриел Сапта ќе ги презентира новите правила во џудото, донесени од страна на ИЏФ, а и…

повеќе...

Доделени дипломи за завршена обука за напреден спортски менаџмент (Втора генерација)

Претседателот на Македонскиот олимписки комитет, д-р Васил Тупурковски ги додели дипломите за завршена Обука за напреден спортски менаџмент на 8 (осум) претставници на Олимписките спортски организации, високо образовните и државните институции. Меѓународниот олимписки комитет ги доби завршните трудови на нашите кандидати во однос на шестте модули (Стратешки менаџмент, Финансиски менаџмент, Спортски Маркетинг, Организација на спортски настани, Менаџмент на човечки ресурси и Организација на Олимписки спортски организации) и согласно горе наведеното, со највисок успех, обуката ја завршија: Билјана Велковска Смилановска – Фудбалска федерација на Македонија; Дарио Милески – Федерација за коњички…

повеќе...

МОК обезбеди 40 илјади долари за ракометната репрезентација

Македонскиот олимписки комитет за претстојното Светско првенство во ракомет во Франција (11-29 Јануари 2017 година), за потребите на машката ракометна репрезентација обезбеди финансиска помош во износ од 40,000 американски долари, средства наменети за подготовки и учество на нашите најдобри ракометари на овој најголем ракометен настан во 2017 година. Нашите најдобри ракометари играат во групата Б, заедно со репрезентациите на Тунис, Ангола, Словенија, Шпанија и Исланд. „Како и секогаш силно веруваме во квалитетите на нашите најдобри ракометари и дека тие на ова светско првенство ќе го прикажат своето најдобро.“ – стои…

повеќе...