МОК домаќин на Конференцијата на Европскиот олимписки комитет и Форум на Меѓународниот олимписки комитет

Во периодот 18-21 Мај, Македонскиот олимписки комитет е домаќин на Меѓународниот олимписки комитет и на Европските олимписки комитети на собирот на кој ќе се презентираат извештаи за зимските Олимписки игри ПјонгЧанг 2018, Младинските олимписки игри Буенос Аирес 2018, Европските игри Минск 2019, летните Олимписки игри Токио 2020, зимските Олимписки игри Пекинг 2022, а извештај ќе поднесе и Светската Анти Допинг Агенција како и организаторите на зимскиот Европски младински олимписки фестивал Ерзурум 2017 и Летниот Европски младински олимписки фестивал Ѓер 2017. Олимпискиот канал, спортскиот и финансискиот менаџмент, користењето на социјалните мрежи…

повеќе...

Во Струга ќе се одржи работилница „Ефектите и предизвиците на политиката за рамномерен регионален развој“

Организациите Форум Центар за стратешки истражувања и документација од Скопје и Младински иницијативи за дијалог и соработка од Битола, организираат работилница на која ќе се направи јавна презентација на активностите на проектот „Алијанса за регионален развој“, поддржан од Европската унија преку програмата ЕИДХР2014-2015 и презентација на резултатите од базичното истражување за спроведувањето на политиката на рамномерен регионален развој. Настанот ќе се одржи во Хотел „Дрим“ – Струга на 23 февруари (четврток), со почеток во 12 часот. Во последниве десетина години донесени се Закон за рамномерен регионален развој и Стратегија зарегионален развој…

повеќе...

ФФМ организира „Форум на тренери“ на 20 и 21 февруари

Центарот за едукација на тренери и Тренерската организација при ФФМ го организираат годишниот Форум на тренери со дводневна програма на презентации од интернационални и домашни стручни лица. Форумот ќе се одржи на 20 и 21 февруари 2017 во Хотел „Александар Палас“ – Скопје со почеток во 13:45 часот на 20 февруари. Покрај едукативниот карактер на овој настан, Форумот има и јубилејно значење бидејќи се поклопува со 15-годишнина од организација на првиот семинар за тренери за добивање на УЕФА Диплома во Македонија и го носи насловот: „15 години тренерска едукација во…

повеќе...

Министерот Јолевски на Форумот за армиска поддршка на цивилните структури во државата

Министерот за одбрана, Зоран Јолевски учествуваше во работата на Форумот „Правни аспекти на поддршката на цивилни институции и организации од страна на одбраната“ што во организација на Амбасадата на САД и Министерството за одбрана денеска се одржува во Охрид. Денешниот состанок се одржува како дел од проект започнат пред една години, во чии рамки припадници на националните државни институции што се задолжени за справување со кризи беа во посета на државни институции на САД, при што се запознаа со начинот како се координираат активностите на Армијата и Националната гарда на…

повеќе...

Јолевски: Македонија останува посветена на зачленувањето во НАТО

„Република Македонија останува посветена на својата цел да стане членка на НАТО што поскоро. Како Министерство за одбрана продолжуваме со реформите во армијата и одбранбениот сектор бидејќи тие реформи се битни за државата, затоа што на тој начин градиме силна, мобилна и ефикасна армија, а истовремено исполнувајќи ги стандардите на НАТО.“ Тоа го истакна министерот за одбрана Зоран Јолевски во обраќањето пред учесниците на Безбедносниот форум „Одлуките од Самитот на НАТО во Варшава: импликации за Алијансата и за земјите од Западен Балкан“, што во организација на Маршал-центарот на Република Македонија…

повеќе...

НАТО-форум за безбедност во Охрид

Во организација на Маршал-центарот за Република Македонија, од денеска до 30 август, во охридскиот хотел „Гранит“, се одржува Форум за безбедност на тема „Одлуките од Самитот на НАТО во Варшава: Импликации за Алијансата и за земјите од Западен Балкан“. Форумот се одржува четврта година по ред, во партнерство со Европскиот центар за безбедносни студии „Џорџ К. Маршал“ од Германија и со поддршка на Одделот за јавна дипломатија на НАТО и на Одбранбениот колеџ на НАТО од Рим. На форумот ќе говорат истакнати професори, аналитичари и експерти, меѓу кои проф. д-р…

повеќе...

Иванов – Земан: Размената на туристи е празнина која треба да се пополни

Традиционално добрите пријателски односи меѓу Македонија и Чешка треба да ги следат и бизнис-заедниците на двете држави, а исклучително позитивната политичка и културна соработка да биде насока за понатамошно интензивирање и унапредување на релациите и во областа на економијата. Ова денеска на учесниците на Македонско-чешкиот бизнис-форум, што се одржува во Охрид, им го порача претседател на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов. „Особено значајна за двете држави е соработката во енергетскиот сектор, обновливите ресурси, развојот на малите хидроцентрали, ветерните електрани, сончевата енергија, геотермалните технологии, рударството. Посебен интерес постои и во областа на…

повеќе...

Охрид домаќин на македонско – чешки бизнис форум

Градоначалникот на Охрид Никола Бакрачески , денеска прими висока делегација предводена од директорот на Одделот на канцеларијата на чешкиот претседател, Јиндриц Форејт , амбасадорот на Р. Чешка во Р. Македонија, Мирослав Рамеш и економски советници од чешката влада. Повод за работната средба беше македонско – чешкиот Бизнис Форум што на 9-ти и 10 јуни се одржува во Охрид а на кој ќе учествуваат, претседателот на Р. Чешка , Милош Земан, претседателот на Р. Македонија Ѓорге Иванов , познати чешки бизнисмени и новинари од најпознатите медиуми од оваа земја. Градоначалникот, Бакрачески…

повеќе...

Бизнис форум: Има потенцијал за поголема соработка со Белгија

Индустријата, градежништвото, текстилот, земјоделството и услугите се потенцијалните сектори во кои македонската и белгиската економија можат да остварат долгорочна соработка. Денеска над 40 компании од двете земји во Скопје преку директни средби имаат шанса да разменат искуства и идеи и да разговараат за идна соработка. Форумот е во организација на Министерството за финансии, а учествуваат претставница на Федерацијата на белгиски комори, Стопанската комора на Антверпен, Стопанската комора на Македонија, Сојузот на стопански комори, како и Стопанската комора на северозападна Македонија. „Самиот факт што форумот се одвива во времиња кога политичките…

повеќе...

Македонија е партнер од доверба подготвен да биде дел од НАТО: министерот Јолевски на меѓународен форум во Црна Гора

„Република Македонија е партнер од доверба кој ги исполни сите критериуми да биде дел од НАТО и од Европската Унија. Ние вложивме големи напори да обезбедиме хумани услови за мигрантите и нивен транзит низ нашата земја“, истакна министерот за одбрана Зоран Јолевски во денешното обраќање на меѓународниот форум „To Be Secure“ кој денес и утре се одржува во Будва, Црна Гора. Во однос на решавањето на овие предизвици, министерот Јолевски го поздрави договорот помеѓу Европската Унија и Турција и повика на создавање на сеопфатна стратегија која ќе ги опфати не…

повеќе...