„Нови бои на минатото“- концерт на саксофон и хармоника на Охридско лето

Дуото „Алиада“ што го сочинуваат двајца „неверојатно талентирани и креативни музичари“, саксофонистот Михал Кнот и хармоникашот Богдан Лакетиќ, вечерва ќе одржи концерт во рамките на фестивалот „Охридско лето“. Концертот „Нови бои на минатото“ насловен како и нивниот прв албум, ќе донесе дела од Хендл. Григ, Пендерецки, де Фала, Барток и Пиацола, сите аранжирани за саксофон и хармоника од дуото. Од нивното формирање во 2013 година, дуото веднаш станува впечатливо во светот на класичната музика, што резултира со бројни концерти насекаде низ светот. Во минатата сезона остваруваат повеќе од 80 настапи…

повеќе...

Кампања на СВР Охрид „Лето без пожари“

Во рамките на кампањата „Лето без пожари“, продолжуваат мерките и превентивното делување за заштита на шумите, пасиштата и другите отворени простори од пожари на подрачјето на СВР Охрид. Кампањата е со цел поголема контрола, превентива и заштита на шумите од пожар, поактивно следење на состојбите во шумските појаси, заштита, навремено забележување и информирање за настанат пожар до сите релевантни субјекти за координирано преземање на неопходни активности и навремено локализирање на пожарот. Во рамки на соработката на Министерството за внатрешни работи на Република Македонија и Јавното претпријатие „Македонски Шуми“-подружница Струга, вчера…

повеќе...

Разладување со отворена врата при возење

Жешкото време и високата температура се непријатни и за возачите и за патниците кои се превезуваат. Возачите кои имаат понови автомобили не може да замислат возење без клима, а оние со стари автомобили кои немаат клима мораат да бараат начин за разладување, возат со отворени прозорци, па дури и врати. WebOhrid

повеќе...

150 деца со нетрпение ги одбројуваат деновите до стартот на Вториот летен спортско-едукативен камп Охрид 2017

Асоцијацијата на Спортови СПОРТ ЗА СИТЕ – СИТЕ ЗА СПОРТ го најавува одржувањето на Вториот летен спортско – едукативен камп кој ќе се одржи од 10.07 (понеделник) до 16.07 (недела) во Хотел Десарет Охрид. Оваа година на летниот камп ќе учествуваат 150 деца од Охрид, Скопје и Крагуевац (Р.Србија). Како и минатата година Летниот камп ќе биде исполнет со многу спортски, забавни и едукативно – образовни активности со дополнителен акцент на презентацијата на нашето природно, културно и историско богатство, збогатено со многу работилници и креативни активности кои веруваме ќе се…

повеќе...

Препораки за храна во летниот период

Што е препорачливо да се јаде секој ден, особено во лето? Овошје и зеленчук Постојат три причини зошто е препорачливо да се јаде повеќе овошје и зеленчук. Прво, овошјето и зеленчукот се главни извори на голем број хранливи состојки кои луѓето обично ги внесуваат во количини помали од препорачаните, како фолати, магнезиум, калиум, влакна и витамини A, Ц и К. Внесувањето на некои од овие нутриенти во организмот е важно за целата популација (влакна, витамини и калиум), додека некои од нутриентите (фолна киселина) се важни за специфични групи, како на…

повеќе...

Писмо: Диви продавачи на овошје и зеленчук на секој чекор низ Охрид

Загрижен охриѓанец  упати допис до нашата редакција во кој стои: „Овие диви продавачи на овошје и зеленчук ги има на секој чекор низ градот. Продаваат на улица, со прашина, овошјето се расипува и тука го фрлаат, мириса на сите страни, а плус е канцерогено, може да се затрујат луѓево. Како може вака? Срамота е, ќе се испоразболиме сите! Исто така, не плаќаат ниту даноци ниту ништо, а претставуваат и грда слика за туристите. Веќе е пријавено во сите инспекции, нека дојде инспекција нека види!“ – стои во дописот од нашиот…

повеќе...

Дестабилизацијата на времето ги избрка гостите од плажите

Ветерот, разбранетото езеро и слабиот дожд ги избрка туристите од охридските плажи. За момент се создаде метеж во сообраќајот од автомобили кои се упатуваа кон Охрид. Утре ќе преовладува променливо облачно и свежо време со локален дожд, а ќе дува и ветер од северен правец. Температурите ќе опаднат и ќе се движат од 21 до 29 степени. Од вторник, не очекува стабилизирање на времето со постепено покачување на температурите. WebOhrid

повеќе...

Од денес календарски започнува летото

На северната Земјина полутопка денес 21-ви јуни, календарски започнува летото и ќе трае до 22-ри септември кога почнува есента. Во исто време за жителите на јужниот дел на Земјината полутопка почнува зимата. Летото почнува во 06:24 чaсoт, кога денот е најдолг, а ноќта најкратка. За првиот летен ден метеоролозите најавуваат променливо облачно време со услови за слаб дожд, со температура до 26 Целзусови степени. WebOhrid

повеќе...

„Despacito“ – Нова атрактивна плажа во населба Свети Стефан

„Despacito“ е нова атрактивна плажа која се наоѓа во туристичката населба Св.Стефан, Охрид во близина на Националниот ресторан Македонска куќа од вчера и официјално започна со работа. Оваа плажа дефинитивно ќе биде најубавото место на охридското крајбрежје. Вреди да се посети! WebOhrid

повеќе...

Во тек е пријавувањето за Вториот спортско-едукативен летен камп Охрид 2017

Останува помалку од еден месец до почетокот на Вториот Спортско едукативен летен камп Охрид 2017. Летниот камп оваа година ќе се одржи од 10 – 16 јули со локација како и минатата година – Хотел Десарет. Бројот на учесници е ограничен така што Асоцијацијата на спортови СПОРТ ЗА СИТЕ – СИТЕ ЗА СПОРТ ги повикува сите заинтересирани (деца од 8 – 14 години) што побрзо да се пријават и со тоа да постанат дел од едно незаборавно искуство на дружење, едукација, спорт и забава кое ќе го паметат целиот свој живот.…

повеќе...