ОЕМУЦ „Св.Наум Охридски“ учествуваше на 5. Меѓународен натпревар „Балкан Јуниор“ во Тешањ, БиХ

ОЕМУЦ „Св.Наум Охридски“ учествуваше на 5. Меѓународен натпревар „Балкан Јуниор“, кој оваа година се одржа во Средната Мешовита Школа во Тешањ, Босна и Херцеговина од 11 до 14 мај. На натпреварот учествуваа околу 50 ученици, ментори и директори на средни стручни училишта од осум држави: Словенија – Велење, Хрватска – Лабин, Србија – Ваљево, Црна Гора – Никшиќ, Македонија – Охрид, Турција – Истанбул, Романија – Констанца и Босна и Херцеговина – Тешањ. Учениците Иван Јузмески, II година во образовниот профил електротехничар за компјутерска техника и автоматика, и Дејан Јанески…

повеќе...

Нарконон Балкан – Центар за рехабилитација од зависности

Нарконон Балкан претставува Центар за рехабилитација од зависности (дроги, алкохол), кој се наоѓа во с.Конопиште – Кавадарци, а успешно работи веќе 12 години. Се издвојува од другите центри за рехабилитација по тоа што работи по лиценцирана програма (во светот постојат 60 центри од ваков тип, а овој Центар е единствен од ваков тип на Балканот), се е на природна база (со витамини и минерали), не се користат никакви лекарства. Во програмата, како многу важен дел од рехабилитацијата, е вклучена сауна и посебни масажи што ги олеснуваат физичките потешкотии, како и…

повеќе...

Охрид домаќин на меѓународна конференција за демографијата на Балканот „Населението на Балканот на прагот на 21-от век“

Од 21-ви до 24-ти октомври, во хотелот „Метропол“ во Охрид, Република Македонија ќе се одржи Петтата меѓународна конференција за демографијата на Балканот на тема: „Населението на Балканот на прагот на 21-от век“. Конференцијата е во организација на Економскиот институт при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје (www.ek-inst.ukim.edu.mk) и Асоцијацијата DemoBalk (www.demobalk.org). Конференцијата е посветена на проценка на демографската ситуација на Балканот на почетокот на 21-от век и на главните демографски трендови, како и на нивните потенцијални ефекти на среден и долг рок. На конференцијата ќе присуствуваат признати истражувачи од…

повеќе...

Во Охрид се одржува 9-та Јуниорска балканска информатичка олимпијада

Во Охрид се одржува 9-тата Јуниорска балканска информатичка олимпијада. Натпреварите започнаа на 14 септември и ќе траат до 19 септември. Јуниорската балканска информатичка олимпијада (JBOI) има за цел да ги мотивира учениците од Источна Европа кои се помлади од 15,5 години, да се заинтересираат повеќе за информатиката, да се тестираат и да ја докажат својата способност за решавање на проблемите со помош на компјутерите, и да се воспостават лични контакти со младите луѓе од регионот на Југоисточна Европа. Оваа Олимпијада е во организација на Здружението на информатичари на Македонија, а на…

повеќе...

Концерт на Здравко Чолиќ на 1-ви август во Охрид

Големата музичка ѕвезда на Балканот, миленикот на женските срца, Здравко Чолиќ, на 1-ви август  ќе одржи концерт на стадионот „Билјанини Извори“ во Охрид. Концертот кој е во организација на компанијата Орфеј ќе биде најголем музички спектакл во Македонија за оваа година. Eвергрините кои ги знаат сите генерации „Ти си ми у крви“ „Продужи даље“ „Маџарица“ „Пусти моду“ „Звао сам је Емили“ ќе бидат само дел од репертоарот на Чолиќ на 1-ви август во Охрид. https://www.youtube.com/watch?v=mR-XRYjJ5_Q

повеќе...

Балканот гори – Пеколни температури, пожари и УВ индекс 9

Температури до 40. степен не очекуваат и денес, а УВ индексот ќе изнесува 9. За попладнево метеоролозите најавуваат мала до умерена облачност, претежно во западните длови од земјава. Тропските горештини ја зафатија не само Македонија, туку и целиот Балкан. Речиси во сите балкански земји вчера беше издаден црвен метео аларм, поради високите температури и УВ индексот. Метеоролозите најавуваат дека тропските горештини ќе продолжат и во наредните неколку денови. Црвениот метео аларм означува „многу опасно време“, како и дека се очекуваат појави што може да предизвикаат голема материјална штета или да…

повеќе...

КУД „Дримкол“ од Вевчани секогаш оригинални на Балкански фестивал

Синоќа на сцената на Долни Сарај, фолклорниот ансамбал при КУД „Дримкол“ од Вевчани ја воодушеви публиката со својот сценски настап на Балканскиот фестивал во Охрид. Овој ансамбал на програмата годинава беше забележан во ново светло, односно наспроти изворниот традиционален фолклор од Дримколската област преку кој го препознаваме, Дримкол синоќа беше верен чувар и презентер на градскиот фолклор од југозападното играорно подрачје. Градската носија, чалгиската музика, автентичните и грациозни чекори, староградските песни беа елемнтите кои допринесоа Дримкол на оригинален начин да го пренесе на сцена градскиот фолклор од Битола, Охрид и…

повеќе...

Отворено 54-то издание на Балкански фестивал на народни песни и и игри

На летната сцена „ Долни Сарај“ , синоќа свечено беше отворено годинешното 54. издание на Балканскиот фестивал на народни песни и игри, најстарата фолклорна манифестација на Балканот и еден од најпретпознатливите и највредни делови од богатиот македонски и охридски културен мозаик. На учесниците на фестивалот топло добредојде во Охрид и успешни настапи им посака градоначалникот Никола Бакрачески. „Од овде, од прекрасната летна сцена „ Долни Сарај“, од вечерва па до 11 јули, низ песната, орото и музиката, фолклористите од повеќе земји ќе упатуваат универзални пораки за хуманизам, презентирање на сопствениот…

повеќе...

На 6-ти јули започнува 54-то издание на Балканскиот фестивал на народни песни и игри 2015

Oвогодинешното издание на Балканскиот фестивал на народни песни и игри, во организација на Националната установа Центар за култура „Григор Прличев” – Охрид, од 6-ти до 11-ти јули ќе го одбележи 54-то годишно реномирано издание како најстара фолклорна манифестација на Балканот, на која се афирмираат културните достоинства на народите. Годинава на Балканскиот фестивал најавено е учество на 11 ансамбли и КУД што ги негуваат традиционалните народни песни и игри од Македонија, Бугарија, Србија, Хрватска, Полска, Турција, Канада. Отварањето на фестивалот веќе години наназад е резервирано за настап на Националниот ансамбл за…

повеќе...

Охрид – телекомуникациски центар на Балканот

Претставници од регулаторните тела на Македонија, Србија, Бугарија, Црна Гора, Финска, Турција, Хрватска, Романија, Кипар, Молдавија, Кралството Белгија, Албанија, Косово и останати држави од регионот и од Европа, како и на Меѓународната унија за телекомуникации и на Бордот на директори на Европското тело на регулатори за електронски комуникации учествуваат на третата по ред Меѓународна регулаторна конференција што во организација на Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) денеска беше отворена во Охрид, објави МИА. „Иднината, модерните технологии, новите трендови во телекомуникациите како област што најбрзо се развива, како и регионалната соработка се…

повеќе...